İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA ÜRETİYOR 

service

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA ÜRETİYOR 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarının daha sağlıklı beslenmesi için mama üretim tesisi kurdu. Üretilen protein değeri yüksek, katkısız mamalar belediyeye ait barınaklarda bulunan kedi ve köpeklerin beslenmesinde kullanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, barınaklarda bulunan sokak hayvanları için mama üretim tesisi kurdu. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalarla, kaliteli ve yüksek proteinli mama elde ediliyor. Seyrek’te bulunan tesiste mama üretiminde doğa dostu, tropikal iklimde yaşayan, ağzı ve iğnesi olmayan, herhangi bir ısırma, hastalık taşıma riski barındırmayan kısa ömürlü siyah asker sinekleri kullanılıyor. Mineraller açısından zengin olan, yüksek oranda protein, kalsiyum içeren, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu kullanılmadan elde edilen BSF unu, İzmir Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü bünyesinde bulunan mama üretim tesisindeki son işlemin ardından mamaya dönüştürülüyor.

ÜRETİMİN ARTIRILMASI PLANLANIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik İşleri Şube Müdürü Umut Polat, üretilen mamanın sokak hayvanlarının beslenmesi açısından protein oranı yüksek ve hipoalerjenik olduğunu belirtti. Alımı yapılacak yeni makinelerle ile günlük 500 kilogram ile 1 ton arasında üretim yapılmasının planlandığını vurgulayan Umut Polat, “Ürettiğimiz mama ilk etapta kendi iç beslemelerimiz için kullanılacak. Ama sokak hayvanlarının saha beslenmelerine de ürettiğimiz mamayla destek vereceğiz” dedi. 

Polat, üretimde şeffaflığının önemine değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sokak hayvanlarını kendi ürettiğimiz, içeriğini bildiğimiz, kaliteli mama ile besliyoruz. Böylece hayvanlarımızın daha sağlıklı beslenmesine katkı sunacağız. Onların sağlığı açısından çok önemli. Yıllık alacağımız mama miktarında ciddi düşüş sağlayacağız. İlerleyen süreçte de mama alımına ihtiyaç duymayacağız.”

 

 

Art’s Magazin  Yurt

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA ÜRETİYOR 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!