İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN EVDE BAKIM HİZMETİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN EVDE BAKIM HİZMETİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyolog, psikolog, hasta bakıcı, kuaför ve temizlik görevlilerinden oluşan 96 kişilik evde bakım ekibi, hasta, yaşlı ve kimsesizlere destek oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Dölek 2020 yılından bu yana 43 bin kez evde bakım hizmeti verdiklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç kyurttaşlara destek olmak için evde bakım hizmeti veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Dölek, İzmir sınırları içerisinde yaşayıp hizmet almak için müracaat etmiş ya da bildirilmiş kişilerin kapısını çaldıklarını vurguladı. Dölek şöyle konuştu:

“Yoksul, yoksun, kimsesiz, yatalak, hasta, kendi işlerini karşılayamayan gereksinim sahibi kişiler bizlere ulaşabilir. Bizlere telefonla HİM üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir sosyolog, sosyal hizmet uzmanı ve evde bakım personelimizden oluşan sosyal inceleme ekibimiz başvuru sahibini evinde ziyaret ederek gereksinimlerini belirliyor. Her gün 20 araçla kişisel bakım hizmeti veren 8 ekibimiz, ev temizliği hizmeti veren 6 ekibimiz, psikolojik destek hizmeti veren 2 psikoloğumuz, küçük onarım hizmeti veren 2 teknik elemanımız, fiziksel aktivite desteği veren fizyoterapistimiz belirlenen adreslere doğru yola çıkıyor.”
 
2020’DEN BU YANA 43 BİN EVDE BAKIM HİZMETİ VERİLDİ

Sertaç Dölek COVID-19 küresel salgını sürecinde de ara vermeden hizmeti sürdürdüklerini belirterek “2020 yılında 14 bin olan evde bakım hizmetini 2021 yılında 19 bine çıkardık. 2022 yılının ilk 9 ayında ise 10 bin rakamına ulaştık. 2020 yılından bu yana 43 bin kez evde bakım hizmeti verdik. Beydağ’dan Karaburun’a şehrin hangi noktasında olursanız olun yardıma ihtiyaç olduğunuz her an yanınızdayız” dedi.

“BÖYLE HİZMET GÖRMEDİM”

Buca’nın Çamlıkule Mahallesi’nde ikamet eden 72 yaşındaki Hüseyin Yetişkin, “Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettik. Ben bu hizmeti verdiklerini bilmiyordum, bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendim. Evde yalnız kalıyorum, bir bacağım yok. Allah razı olsun, ekiplerden gelip evimi temizliyorlar, banyomu yaptırıyorlar, saçımı, sakalımı kesiyorlar. Ben 50 seneden beri İzmir’de yaşıyorum böyle bir hizmet görmedim. Eğri oturup doğru konuşmak lazım, Tunç Başkan’dan önce ben böyle hizmet görmedim” diye konuştu.

HEM FİZİK TEDAVİ HEM MUSLUK TAMİRİ

Yaklaşık bir sene önce felç geçiren Emine Kosva şöyle konuştu:

“Tamamen yatalak durumdaydım. Doktorum fizik tedavi verdi. Fizyoterapistlerin çabaları sonucunda artık yavaş yavaş yalnız yürüyebiliyorum. Allah razı olsun. Vücudum yenilendi, iyi oluyor. Çok memnunum” dedi. Emine Kosva’nın eşi Halit Kosva da hizmetten memnuniyetini dile getirerek, “Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e ve ekiplerine minnettarız. Ekipler eşimin fizik tedavisi için gelmişti ama evdeki eksikleri görünce onlara da müdahale ettiler. Çok teşekkür ediyoruz.”

“KAPIMIZI ÇALMASALAR DÜNYAMIZ KARARIR”

Eşi yatalak hasta olan Sultan Özcan ise, “Bütün ekiplerden, bu hizmeti sağlayanlardan Allah razı olsun. Hastamın tırnakları kesiliyor. Duşunu yaptırıyorlar. O kadar memnunuz ki. Nankörlük eden kör olur. Sizler olmazsa halimiz harap. Kızım taşıyamıyor. Yabancı kimseyi evimize sokamıyoruz. Yeni bir hizmet daha verilmeye başlanmış. Çeşmemiz bozuldu yaptılar. Dünyalar bizim oldu. Yaşlıyız yapamıyoruz. Bizim kapımızı çalmazlarsa dünyamız kararır” dedi.

KÜÇÜK TAMİR DESTEĞİ DE VAR

Hizmet kapsamında kişisel bakım, ev temizliği, küçük onarım desteği, fiziksel aktivite, psikolojik destek hizmetleri veriliyor. Sosyal hizmetler uzmanı, psikolog, hasta bakıcı, temizlik ekibi, teknik ekip, fizyoterapist ve berberden oluşan ekipler, ev eşyası olmayan ailelere ev eşyası alınması için irtibata geçiyor. Gerektiğinde ise ziyarette bulundukları evlere gıda paketi dağıtıyor.

 

 

1 Yorum

  1. 14 Kasım 2022, 21:59

    […] ilçelerin toplu ulaşım ağına entegre edilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez Seferihisar’da hayata geçirdiği İZTAŞIT projesi, Kiraz’ın ardından […]

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!