Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DEN SEFERİHİSAR’A 88,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

service

İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DEN SEFERİHİSAR’A 88,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk Cittaslow’u Seferihisar’ın yaşam kalitesini artıracak Kocaçay Sürdürülebilir Kentsel Tasarım Alanı’nın temelini attı. 88,5 milyon lira kaynakla 136 bin metrekarelik alanda yapılacak proje, dere ıslahının yanı sıra ilçenin yeni cazibe merkezi olacak. Seferihisar’da yatırımların devam edeceğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, raylı sistem ve agro turizm mesajları verdi. Türkiye’deki yoksullaşmanın ve kutuplaşmanın kader olmadığını ifade eden Soyer, “Bir şey değişecek, her şey değişecek. Çok az kaldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’daki Kocaçay Deresi’nde oluşturulacağı kentsel tasarım alanının temelini bugün törenle attı. Törene, Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, kooperatif başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Seferihisarlı katıldı.

Başkan Tunç Soyer’i tören alanında ilk olarak Seferihisar Çocuk Belediyesi karşıladı. Başkan Soyer, proje alanını inceleyerek bilgi aldı. Kocaçay projesinin büyük bir hayal olduğunu ifade eden Soyer, “Kocaçay’da uzun yıllardır bu güzelliği ortaya çıkarmak için hep kaynak arayışındaydık. Seferihisar’da göreve başladığım ilk günlerde şunu demiştik; ‘Seferihisar istiridye içinde bir inci ve biz o inciyi gün yüzüne çıkaracağız’. Emin olun, ne yapsak az. Burada göreve başladıktan sonra karakılçık gibi, çocuk belediyesi gibi, masal evleri gibi birtakım adımlar attık.  Bunların devamını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde de sürdürüyoruz. Kocaçay, bizim gözbebeğimizdi. Bu proje büyük bir hayaldi. Burada yaratacağımız bu alan, topyekûn Seferihisar’ın kalitesini artıracak, katma değerini büyütecek. Seferihisar’da, insanların çocuklarıyla, sevdikleriyle huzurlu vakit geçirecekleri bir güzel alan yaratmış olacağız” dedi.

SEFERİHİSAR’A RAYLI SİSTEM VE AGRO TURİZM MESAJI

Seferihisar’da yatırımların hızla devam edeceğini söyleyen Başkan Soyer, “Seferihisar için yapacaklarımız bitmeyecek. Seferihisar, İzmir’in gözbebeği. Seferihisar çok daha fazlasına layık. Göreceksiniz, tarımla turizmin buluştuğu agro turizmin kalbi Seferihisar’da atacak. Burada başlattığımız birçok şeyi İzmir’e taşıdık ama bazıları da Seferihisar’da yoktu. Örneğin raylı sistemler. Vakti geliyor sevgili kardeşlerim” diye konuştu.

Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Anadolu’muz, dünyanın en bereketli topraklarına sahip, dünyanın en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olağanüstü bir coğrafya. Bu olağanüstü coğrafya, muazzam potansiyeller sunuyor bize. Bizler, bu potansiyelin bize sunduğu imkanlarla uyumlu bir hayat yaşamıyoruz. Bütün mesele burada patlıyor. Birileri, bizim yoksullaşmamızdan, bizim eksikliklerimizden istifade edip iktidarını perçinleyerek varlıklarını sürdürmeye çalışıyor. Ama içiniz rahat olsun. Bu bir kader değil ve biz buna mahkum değiliz. Biz buna mecbur değiliz. Bu olağanüstü medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklarda çok daha iyi bir yaşam kalitesi kurabilecek güce sahibiz. Dünyanın zengin ülkelerinde olduğu gibi bir hayatı yaşamamamız için hiçbir sebep yok. Çok daha fazlasına muktediriz. Ama bunun için birkaç şeye ihtiyacımız var. Kişisel egolarımızı, kişisel hırslarımızı bir tarafa bırakmak mecburiyetindeyiz. Eğer o hırslarımızı, egolarımızı dizginleyemezsek daha çok kaybedeceğiz. ‘Dibe vurduk’ diyoruz ya emin olun daha dibi, daha aşağısı var. Bundan daha kötüsü olmaz demeyin. Yukarı çıkmamız mümkün. Bir temel ihtiyacımız var, o da omuz omuza olmak. Birbirimizle dayanışmak. Bizi birbirimizden ayıran sebeplerden çok daha fazla birleştiren sebepler var. Bunu bizden sakladılar. Bizi birbirimizden ayırt etmek için, kutuplaştırmak için politikalar ürettiler. Bizi birbirimizle düşmanlaştırdılar. Bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Artık bitti. O politikaların sonu geldi, göreceksiniz. Emin olun, Türkiye o güzel hedefe doğru yürüyor. Hep beraber yürüyeceğiz, göreceksiniz. Bir şey değişecek, her şey değişecek. Çok az kaldı.”

“KOCAÇAY ARTIK SEFERİHİSAR İÇİN BİR ARAYA GELME ALANI OLACAK”

Seferihisar nüfusunun giderek arttığını ve cazibe merkezi olmaya devam ettiğini söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise “Bazı projeler, şehirlerdeki günlük hayatın akışını bile değiştirebilir. İşte bugün, Seferihisar’ın ilçe merkezi için yeni bir dönemin başlangıcına tanıklık ediyoruz. Çok yakında, şehir merkezinde sosyal hayat için, nefes almak için doğayla ve toprakla buluşmak için evden çok fazla uzaklaşmak zorunda kalmadığımız, çocukların güven içinde oynadığı bir kentsel tasarım alanına sahip olacağız. Kocaçay, artık Seferihisar için bir araya gelme alanı olacaktır. Kocaçay, uzun yıllardır Seferihisar halkının heyecanla beklediği bir projeydi” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Soyer ve protokol, Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin minikleriyle birlikte butona basarak Kocaçay’daki şantiye alanındaki çalışmaları başlattı.  

Sürdürülebilir kentsel tasarım alanına dönüştürülecek Kocaçay Deresi için 88,5 milyon lira kaynak ayrıldı. 136 bin metrekarelik alanda yürütülecek projeyle dere ıslahının yanı sıra seyir terasları, bitki adası, yaya köprüsü yapılacak. 2024 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan proje kapsamında, alana 484 ağaç dikimi yapılacak. Karbon tutan bitkilerden oluşturulan yeşil çitle çevrelenen dere kenarında ahşap güneşlenme terası, oturma birimleri, yürüyüş yolları ile oyun alanları oluşturulacak.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DEN SEFERİHİSAR’A 88,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!