İzmir'de Suya İndirim

İzmir’de Suya İndirim

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İzmir'de Suya İndirim

İzmir’de Suya İndirim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağılı İZSU Genel Müdürlüğü’nün olağanüstü genel kurulunda, kent genelindeki tüm su abonelerine yansıtılacak indirim kararı alındı. Buna göre; konut ve konut dışı abonelerin ilk kademe su tarifelerinde yüzde 7 oranında indirim yapılacak. Konut tarifeleri ile ilişkili olan tarım ve hayvancılık aboneleri, şehit-gazi aboneleri ve engelli abonelerinin ilk kademelerinde de yüzde 7 oranında indirim uygulanacak. Böylece indirimden 2 milyon abone faydalanacak.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı ocak ayı olağanüstü genel kurul toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun başkanlığında, Kültürpark Fuar Alanı’ndaki meclis salonunda bugün yapıldı. Toplantıda, İZSU Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nca belirlenen ve 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren uygulanacak su ve atık su tarifeleri görüşüldü.

Mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanan yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarifelerin Sayıştay raporları doğrultusunda kaldırılması sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. İZSU Genel Müdürlüğü, 6360 ve 5216 sayılı yasalarla görev alanına giren yerleşimlerdeki indirimli su tarifelerinin yasal düzenleme nedeniyle kaldırılması üzerine kent genelindeki abonelere yansıtılacak indirim kararı aldı.

Bu kapsamda İZSU Genel Müdürlüğü, yeni düzenleme ile oluşacak gelir artışını kent genelindeki abonelere indirim olarak yansıtacak. Konut ve konut dışı abonelerin ilk kademe su tarifelerinde yüzde 7 oranında indirim yapılacak. Tarımsal üretim desteğini sürdürmek için “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu çerçevesinde İzmir genelindeki tarım ve hayvancılık tarifesindeki aboneler için ise yüzde 75 indirimli uygulama devam ettirilecek.

İzmir'de Suya İndirim

İNDİRİMDEN 2 MİLYON ABONE FAYDALANACAK

Konut tarifeleri ile ilişkili olan tarım ve hayvancılık aboneleri, şehit-gazi aboneleri ve engelli abonelerinin ilk kademelerinde de yüzde 7 oranında indirim uygulanacak. Böylece indirimden 2 milyon abone faydalanacak.

RESMİ DAİRE ABONELERİNE DE İNDİRİM VAR

28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı Kanun’un 86. maddesine eklenen “Kamu kurum ve kuruluşlarına uygulanan su ve atık su tarife ücreti, tüketim miktarına bakılmaksızın sabit tarife ücreti olarak belirlenir ve konutlar için belirlenen en düşük su ve atık su tarife ücretinin yüzde 50 fazlasını geçemez” düzenlemesene istinaden resmi daire abonelerinin su fiyatında da aynı oranda indirim uygulanacak. Ayrıca 3 Ocak tarihinde TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı Üretici Fiyat Endeksi’ndeki yüzde 0,24 oranındaki azalış da 1 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmaz üzere tarifeye yansıtılacak. Her ay açıklanan ÜFE oranının sonraki ayın tarifesine yansıtılması uygulamasına da devam edilecek.

Art’s Magazin  Gündem

İzmir'de Suya İndirim

İzmir’de Suya İndirim

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!