KARABURUN’DA DİRENİŞÇİ KÖYLÜLERDEN VE ÇEVRECİLERDEN RES’E KARŞI ÇED ZAFERİ

service

KARABURUN’DA DİRENİŞÇİ KÖYLÜLERDEN VE ÇEVRECİLERDEN RES’E KARŞI ÇED ZAFERİ

Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’nin Karaburun Yayla Mahallesi’nde Rüzgar Enerji Santrali’nde (RES) kapasite artışına gitmek için düzenlemek istediği Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, direnişçi köylülerin ve çevreci yurttaşların yoğun protestosu üzerine yapılamadı.

İzmir’de çevre ve doğa mücadelesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karaburun Belediyesi, İzmir Kent Konseyi, Karaburun Kent Konseyi, diğer ilçe kent konseyleri, sendikalar, çevreci dernek ve platformların katıldığı Yayla Mahallesi direnişiyle yeni ivme yakaladı. RES kapasite artışı talepli ÇED süreciyle ilgili olarak Karaburun Yayla Mahallesi’ne giden Lodos Elektrik A.Ş. görevlilerini; ses düzeni, barkovizyon aparat-malzemeleriyle belediye mülkü köy odası salonundan çıkaran ve elektrik şalterlerini indirten Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, firma görevlilerinin ısrarı üzerine, “Burası belediyemizin mülkü ve halkımız bu toplantıyı istemiyor, izin vermiyor. Dışarı” dedi.

Yedi olan türbin sayısını 128’e çıkarmak isteyen ve bu girişimiyle geniş bir alanda binlerce zeytin ağacının kesilmesine neden olacağı tahmin edilen firmanın görevlileri ve Yayla Mahallesi’ne gelen Bakanlık temsilcileri; yurttaşların protestosu sonucu toplantı yapamadı. Firma görevlileri, köy meydanı bahçede ve cami önünde çağrı yapmak istese de çağrı direnişçi köylülerin itirazıyla gerçekleşmedi.

ÇAĞRI DA BİLGİLENDİRME DE YAPAMADILAR

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcilerinin toplantı sahasına gitmesiyle, direnişçi köylüler ve çevreciler sloganlarla sesini daha da yükseltti, toplantı çağrısı yapılmasına engel oldu. ÇED Bilgilendirme için belirlenen saate kadar toplantı çağrısı yapılamayınca, Bakanlık temsilcileri ve firma görevlileri, halkın ‘RES’e Hayır’, ‘Yarımada Bizimdir’ sloganları eşliğinde alandan ayrıldı.

Başkan İlkay Girgin Erdoğan, direnişçi köylüler ve çevreci yurttaşlar, toplantıyı yaptırmamaları ardından; Bakanlık temsilcileri ve firma görevlilerine tutanağın herkesin gözü önünde tutulması konusunda ısrarcı oldu. Bunun üzerine Bakanlık görevlilerince hazırlanan ‘halkın yoğun protestoları nedeniyle toplantı çağrısı yapılamadığı’, ‘halk tarafından toplantının yapılmasının istenilmediği ve projeye karşı olduklarını protestolarla belirttiler’ ifadelerinin yer aldığı resmi tutanak imza altına alındı.

“KEÇİ İNADIYLA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Başkan Erdoğan, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Karaburun Yarımadası bölgesinin Türkiye’de yenilenebilir-sürdürülebilir enerjide RES’ler ve GES’ler için tek adres olmadığını ve ülkenin çok farklı bölgelerinin buna uygun şartlar taşıdığını vurguladı. Erdoğan, çevreci nitelikli alternatif enerji kaynaklarına karşı olmadıklarını, belediye olarak bir enerji kooperatifi hazırlığında olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Doğru yer, doğal zenginliklere zarar vermeyen bir çerçevede bunu gerçekleştireceğiz. Ancak burada durum farklı. Yarımada’nın verimli toprakları göz göre göre talan ediliyor. Özel doğası, endemik zenginliği, denizi, dağ keçisiyle, nergisiyle, zeytiniyle, verimli toprağıyla Karaburunumuz ve Yarımadamız korunması gereken bir zenginliğimiz. Biz bugün geleceğimize, Yarımadamıza sarılmak için buradayız. Toprağımıza keçi inadıyla sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğiz.”

Yaylaköy’de yeni GES talepli ÇED sürecine Bakanlıktan toplantı izni çıkmadığını da duyuran Başkan Erdoğan, şöyle devam etti:

“YARIMADA’DA RÜZGAR EKEN, FIRTINA BİÇER”

“Firmanın kapasite artışı talebi, binlerce zeytin ağacını yok edecek, kıl keçilerimizi strese sokacak ve doğal yaşam dengelerini bozacak. Karaburun olarak ‘res’ti gördük, biz de ‘RES’e REST’ dedik. Bölgemizin dokusunu bozacak, talan edecek hiçbir çalışmaya izin vermeyeceğiz ve tüm gücümüzle karşısında duracağız. Öyle yağma yok, Karaburun’da ve Yarımada’da rüzgar eken fırtına biçer.”

Karaburun ile ilgili kamu kurumlarının da bilgisi dahilinde olan biyoçeşitlilik raporu sunumunda, bölgede yeterli derecede RES ve GES enerji yatırımı bulunduğunun; endemik zenginliğin korunmasının altının çizildiğine vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu nedenle yatırımcılar artık yatırım adımlarını, Karaburun ve Yarımada bölgesi dışında, ülkemizin güzel coğrafyamızın başka köşelerine doğayı korumayı önceleyerek atmalılar. Toprağımızı, canlılarımızı, geleceğimizi koruma hassasiyetimize, bu raporların da vurguladığı gibi, saygı gösterilmesini istiyoruz.”

ÇED ZAFERİ İÇİN HARMANDALI

Erdoğan, İzmir Büyükşehir ve Karaburun Belediyeleri, İzmir Kent Konseyi, ilçe konseyleri, DİSK Emekli-Sen, Engelliler Meclisi ve çevreci platformlara, Yayla Mahallesi’ne sahip çıktıkları ve kötü havaya rağmen mücadelelerine destek verdikleri için teşekkür etti. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan,Yaylaköy’ün direnişçi kadınları ve çevreci yurttaşlarla birlikte ‘günün mücadele zaferi’ anısına harmandalı oynadı.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

KARABURUN’DA DİRENİŞÇİ KÖYLÜLERDEN VE ÇEVRECİLERDEN RES’E KARŞI ÇED ZAFERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!