KARŞIYAKA BELEDİYESİ KOLEKTİF GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ GİRİŞİM KAMPI’23 BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARŞIYAKA BELEDİYESİ KOLEKTİF GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ GİRİŞİM KAMPI’23 BAŞLADI

Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Kuzey İzmir TEKMER, Yaşar Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Girişim Kampı’23 başladı. 

Programın açılış konuşmasını, Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi Yürütücü Kurul Üyesi Başkanı Rafet Yacan yaptı. Girişimciliğin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayan Yacan şunları kaydetti:

“Bugün burada Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi tarafından Yaşar Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Kuzey İzmir Teknoloji Merkezi iş birliği ile düzenlenen Girişim Kampı’23 Karşıyaka Kolektif’in açılışını gerçekleştirmek için bir aradayız. Bu etkinlik girişimcilik ekosistemi için büyük önem taşıyor. Girişimcilik ülkemiz için sadece ekonomik anlamda değil aynı zamanda sosyal ve kültürel açıdan da büyük bir değer taşıyor. Girişimciler yenilikçi fikirleriyle toplumu ileriye taşıyor, istihdam yaratıyor ve Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü arttırıyor. Amacımız girişimcilerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri ve girişimlerini büyütmeleri için gereken kaynakları sağlamak ve onlara rehberlik etmek. Bizler girişimciliğin geleceği için umutlu ve heyecanlıyız. Geleceğin liderlerini ve yenilikçi fikirlerini desteklemek için çalışıyoruz. Geçen yılki kamptan bu yana geçen 13 aylık süreçte yürütücü kurulumuz tarafından belirlenen 19 girişimi Karşıyaka Kolektif kuluçkasına alarak destek verdik, hem Karşıyaka Kolektif girişimilerimize hem de herkese açık 38 etkinlikle 2 bin 787 kişiye ulaştık.” 

“ÇOK ÖNEMLİ BİR ZEMİN HAZIRLIYOR”

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ise her yıl bu etkinliğe katılmaya çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

“Hepimizin bildiği gibi ekonomik büyüme ve sürdürülebilirliği sağlamak; yeni şirketlerin kurulmasını sağlamak ve mevcut şirketlerin büyümesini kolaylaştırmaktır. Girişimciliğin gelişmesine ortam sağlamak için kurulan merkezler teknolojik ve üretim odaklı girişimciliğin gelişmesine çok önemli zemin hazırlıyor. Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi’nin faaliyete geçmesinden bu yana geçen 3 yıl içinde birçok başarılı etkinliği birlikte gerçekleştirdik. Düzenlenen girişim kampında bir araya gelmekten çok mutluyuz. Girişim kampı 2023 çevrimiçi bir kamp olarak Nisan ayına kadar devam edecek. Kamp 8 oturumdan oluşacak. İnovasyon, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, iş modelleri, girişim hukuku, mali süreçler, kitle fonlama, yatırım süreçleri gibi birçok konu derinlemesine işlenecek. Karşıyaka Kolektif ve paydaşlarına hız kesmeyen faaliyetleri için çok teşekkür ediyorum. ”

Youtech Genel Müdürü ve Kuzey İzmir Tekmer İcra Kurulu Üyesi Necip Özbey de “2001 yılından bugüne altyapı çalışmaları yapıldı. Böyle bir altyapı harika, bu kadar çok gelişmiş kuluçka merkezi olarak hepsinden daha hızlı ve etkin bir çalışma sistemi sağlıyor. Burada bulunan tüm ekiplere teşekkür ediyorum. Herkese başarılar dilerim” diye konuştu.

“SİSTEMİN AĞINI YIRTIP ÇIKABİLEN BİR YAKLAŞIM”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise konuşmasına, “Bizler Karşıyaka’da belediye eliyle insanların girişimci ruhlarını besleyecek, onların önünü açacak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diyerek başladı.

Başkan Tugay, şöyle devam etti:

“Yaşar Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi ile birlikte buradaki çalışmaları ve ortaklığımızı sürdürüyoruz, bir sonraki aşama olan Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni de kurduk; o da Karşıyaka’da. İnsanlar buradan oraya transfer de olabiliyor. Aslında Bakırçay Üniversitesi ile birlikte bir başka teknoloji geliştirme merkezi de kuruldu ama o yeni yeni faaliyete geçiyor. Yeni kapılar açmayı hedefleyen bir bakış açısıyla görevimi yürütmeye çalışıyorum. Gerçekten çok kalabalık bir insan grubu olarak dünyada yaşıyoruz. Adaletsiz ve dengesiz bir refah dağılımı var. Aslında imkan verilse içimizden bir sürü insan çok önemli şeyleri başarabilir. Yeter ki içindeki yeteneği görelim ve ona bazı imkanlar sunalım. Girişimcilik, içinde bulunduğu sistemin ağını yırtıp çıkabilen bir yaklaşım. Bunun için girişimcilere samimi şekilde gerçekten yardımcı olmalıyız. Karşıyaka Belediyesi samimi olarak bu ekosistemin bir parçası olmaya çalışıyor. Sizler de burada olduğunuz için mutluluk duyuyoruz.” 

13 NİSAN’A KADAR DEVAM EDECEK

Girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerini bir araya getirerek, yenilikçi fikirlerin ve işletme modellerinin tartışılacağı, paylaşılacağı ve geliştirileceği çevrimiçi kamp, 13 Nisan tarihine kadar devam edecek. Etkinlik, 8 oturumdan oluşacak ve inovasyon, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, iş modelleri, girişim hukuku, mali süreçler, kitle fonlama, melek yatırım süreçleri, exit stratejileri ve daha birçok konuda yeni fikirleri keşfetmek isteyen herkese açık olacak.

Art’s Magazin  Yurt

KARŞIYAKA BELEDİYESİ KOLEKTİF GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ GİRİŞİM KAMPI’23 BAŞLADI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!