KARŞIYAKA’DA DÜZENLENEN ‘ZÜBEYDE HANIM KOŞUSU’ SONA ERDİ 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARŞIYAKA’DA DÜZENLENEN ‘ZÜBEYDE HANIM KOŞUSU’ SONA ERDİ 

Karşıyaka Belediyesi tarafından Anneler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’ sona erdi.  Çocuklar, ileri yaşlılar ve engelli bireylerin de yer aldığı organizasyonda omuz omuza koşan yurttaşlar, Atatürk’ü ve Zübeyde Hanım’ı bir kez daha minnet ve saygıyla andı.

Atatürk’ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına geleneksel hale getirilen koşu, bugün saat 09.00’da Anayasa Meydanı’ndan başladı. Sahil, Girne Caddesi ve Atatürk Caddesi boyunca devam eden koşu güzergahı, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda son buldu. Sıralamanın genel klasman ve 14 farklı yaş kategorisinde yapıldığı, çip sistemi ile izlenen etkinlik kapsamında toplam 4 bin metrelik parkur koşuldu. Her katılımcıya tişört ve madalya, kategorilerinde ilk üçe girenlere ise düzenlenen törenle kupa takdim edildi. 

Törenin katılımcıları arasında Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay ile birlikte başkan yardımcıları, bürokratlar, meclis üyeleri, eski Karşıyaka’nın belediye başkanı Şebnem Tabak, atlet Semra Aksu ile muhtarlar da yer aldı.

Geleneksel Zübeyde Hanım Koşusu’nu her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ve heyecanla yaptıklarını belirten Başkan Tugay, şunları söyledi:

“Bu koşu; ülkemizin değerli annelerinin adına, huzurunda buluştuğumuz Zübeyde Hanım’ın maneviyatı için yapılmış bir koşudur. Bu sabah sizleri görünce çok duygulandım, gururlandım. Atatürk’ümüzün kurduğu Cumhuriyet, bizim için de bir ideal. Türkiye’yi dünyada saygın bir yere getirmek, çocuklarımızı bu ülkeye sevgi ve saygıyla bağlayıp gelecekte de burada mutluluk içinde, başarılarla yaşamalarını sağlamak hepimizin en çok istediği şey. Bunun için öncelikle ülkemizi ve insanlarımızı sevmeye, gençlere inanmaya ihtiyacımız var. Atalarımıza minnet duymaya ihtiyacımız var. Buradaki herkesin vatan sevgisiyle, ülkesine bağlılıkla burada bulunduğunu biliyorum. O yüzden sizlerle gurur duyuyorum. Biz Karşıyaka’yız, İzmir’iz, Türkiye’yiz. Sizler bu ülkenin umudu, geleceğisiniz. Bu yarışta herkes bizim için birincidir; tüm katılımcılarımızı tek tek kutluyor, teşekkür ediyorum.”

‘Erkekler 75 yaş ve üzeri’ kategorisini birinci tamamlayan Ergüder Yönt ise şöyle konuştu:

“Dolu dolu 84 yaşındayım. 20 Haziran’da 85 yaşına gireceğim. Sizlere söyleyebileceğim şey şu: sakın sigara içmeyin. Ben sigara içmediğim için sağlıklıyım. Biz her sene doktor muayenesinden geçiyoruz, öyle koşuyoruz. 14 Mart’ta İstanbul Balkan Şampiyonası’nda 400 metrede birinciyim, 3 bin metre yürüyüşte birinciyim, bayrak yarışında da birinciyim. Ayrıca 2 bin engel atlıyorum, su engeli. Onun da 75 ve 80 yaş kategorileri Balkan rekorları bana ait.”

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

KARŞIYAKA’DA DÜZENLENEN ‘ZÜBEYDE HANIM KOŞUSU’ SONA ERDİ 

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!