KESK EŞ GENEL BAŞKANI MEHMET BOZGEYİK: NEOLİBERAL POLİTİKALARLA BİRLİKTE KAMUDA DA GÜVENCESİZ İSTİHDAM YAYGINLAŞTI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK EŞ GENEL BAŞKANI MEHMET BOZGEYİK: NEOLİBERAL POLİTİKALARLA BİRLİKTE KAMUDA DA GÜVENCESİZ İSTİHDAM YAYGINLAŞTI

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde, “Neoliberal politikalarla birlikte kamuda da güvencesiz istihdamın yaygınlaştığını görüyoruz. Parçalı istihdam, esnek performansa dayalı taşeron çalışma gibi birçok çalışma biçimi de hem gelir kaybı hem refah düzeyimizin azalması hem de iş güvencemizin ortadan kalkmasına neden oldu” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, yedinci ve son gününde “Çoğunluğa ve Birliğe Davet” oturumuyla sürüyor. Bugünkü oturumda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, emekçilerin istihdam güvencesinin ortadan kalktığını söyledi. Emekçiler üzerindeki vergi yükünün her geçen gün arttığına dikkat çeken Bozgeyik’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“DEPREMDE YÖNETEMEME KRİZİ DAHA FAZLA AÇIĞA ÇIKTI: İçinde bulunduğumuz, çoklu kriz olarak ifade ettiğimiz ekonomik kriz, yönetememe krizi, siyasal kriz, aslında ülkemiz açısından bir kez daha yönetememe krizinin ne kadar derinleştiğini açıkça ortaya çıkardı. Yönetememe krizi nedeniyle bu depremde yaşamış olduğumuz ve hâlâ üzerinden 45 gün geçmesine rağmen bölgedeki depremzedelerin hâlâ yoklukla, rüzgarla, yağmurla boğuşuyor olması, yine hâlâ sağlıklı ve hijyen ortamında barınma, temiz suya erişim sorunlarının giderilmemiş olmasının, bu yaşamış olduğumuz yönetememe krizini daha fazla açığa çıkardığını gördük.

BUGÜN HÂLÂ HALKIMIZIN, BAŞINI SOKACAK ÇADIRA, TEMİZ SUYA ULAŞAMADIĞINI GÖRDÜK: Bugün açısından özelikle iflas eden bu yeni rejimin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sorumluların hâlâ bir hesap verme yerine bir kez daha, deprem bölgesindeki halkımızı 20 yıl borçlandırarak satacakları konutlar için bir yıl halkımızdan süre istemeye devam ettiklerini görüyoruz. Bugün hâlâ halkımızın, başını sokacak çadıra, temiz suya ulaşamadığını gördük.

SERMAYENİN VAR OLAN KÂRINI 2’YE, 3’E KATLAYARAK EMEK SÖMÜRÜSÜNÜ DERİNLEŞTİRDİĞİNİ SON 50 YILDA GÖRÜYORUZ: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem kamu sınıfı hem işçilerin haklarının önemli ölçüde gasp edildiğini ve daha önce kazanılmış hakların son 20-30 yıl içinde ortadan kaldırıldığını görüyoruz.

İşçi, emekçi sınıflarının örgütlü olduğu merkezi kapitalist ülkelerde karşılaşılan engelleri aşmak ise üretimin çeşitli aşamaları ya da bazı sektörlerin bütünü, emeğin ucuz olduğu az gelişmiş ülkelere de kaydırılarak burada sermayenin var olan kârını 2’ye, 3’e katlayarak emek sömürüsünü derinleştirdiğini son 50 yılda gördüğümüzü ifade etmek istiyorum.

NEOLİBERAL POLİTİKALARLA BİRLİKTE KAMUDA DA GÜVENCESİZ İSTİHDAMIN YAYGINLAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ: Bu kriz sürecinde bizler açısından da gelir vergisi başta olmak üzere vergi yükünün her geçen gün emekçiler üzerine yıkıldığını ve sermayenin de sürekli bir vergi muafiyetiyle karşı karşıya kaldığını ifade etmemiz gerekiyor. Neoliberal politikalarla birlikte kamuda da güvencesiz istihdamın yaygınlaştığını görüyoruz. Parçalı istihdam, esnek performansa dayalı taşeron çalışma gibi birçok çalışma biçimi de bu yaşamış olduğumuz hem gelir kaybı hem refah düzeyimizin azalması hem de iş güvencemizin ortadan kalkmasına neden olmuştur.”

Art’s Magazin  Gündem

KESK EŞ GENEL BAŞKANI MEHMET BOZGEYİK: NEOLİBERAL POLİTİKALARLA BİRLİKTE KAMUDA DA GÜVENCESİZ İSTİHDAM YAYGINLAŞTI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!