Aristonikos İsyanı Çiğli’de Konuşulacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aristonikos İsyanı Çiğlide Konuşulacak

Aristonikos İsyanı Çiğli’de Konuşulacak

Çiğli Belediyesi, MÖ 130’lu yıllarda Çiğli bölgesinde bulunan Leukai Antik kentinde yaşanan Aristonikos İsyanı’nın konuşulacağı söyleşiye ev sahipliği yapacak.

Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize edeceği “İlk Antiemperyalist Başkaldırı; Aristonikos İsyanı” konulu söyleşi, 15 Ekim Cumartesi günü Fakir Baykurt Salonu’nda gerçekleştirilecek. 

Tarihin ilk isyanı olarak bilinen Aristonikos İsyanı’nın konuşulacağı söyleşide Yazar Osman Akbaşak, “Aristonikos Döneminin Aiolis’i (Ege Bölgesi)”, Yazar Suat Çağlayan; “Aristonikos’tan Mustafa Kemal’e İki Antiemperyalist Başkaldırı” Yazar Sefa Taşkın; “Aristonikos Olayının Bergama ve Çiğli İçin Önemi” Akademisyen Yazar Murat Tozan; “Leukai ve Aristonikos Ayaklanmasının Başlangıcı” ve Yazar Sedat Kaya; “Şadan Gökovalı’nın Aristonikos’u” konulu konuşmalar yapacak.

Programın ardından Leukai Antik Kentine gezi düzenlenecek.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “KENTLİLİK BİLİNCİ OLUŞTURACAĞIZ”

Aristonikos İsyanı’na dair bilinmeyenlerin konuşulacağı söyleşiyle ilgili açıklamalarda bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Kentlilik bilinci oluşturmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada tarihimize hakim olmanın değerli olduğunu düşünüyoruz. Tarihin en önemli olaylarından olan ve çok fazla bilinmeyen Aristonikos İsyanı’nı akademisyen ve yazarlarımızın katılacağı söyleşide konuşacağız. İlçemiz sınırlarında yaşanan bu isyan, tarihimizin Milattan Önceki döneme kadar uzandığını gösteriyor. Akademisyen ve yazarlarımızın konuşmalarını kayıt altına alarak, kitap olarak yayımlayacağız” dedi.

 

Art’s Magazin | Yerel

Aristonikos İsyanı Çiğli'de Konuşulacak

Aristonikos İsyanı Çiğli’de Konuşulacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!