ÇİĞLİ BELEDİYESİ, MADIMAK’TA YİTİRİLEN CANLARI ANACAK 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇİĞLİ BELEDİYESİ, MADIMAK’TA YİTİRİLEN CANLARI ANACAK 

Çiğli Belediyesi, 1993 yılında Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında şehre gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybeden 33 aydın için bugün anma töreni düzenleyecek.

Çiğli’de, 30 yıl önce Madımak Oteli’nde düzenlenen gerici saldırı sonucunda hayatını kaybeden aydınlar anısına dikilen fidanların önlerinde adlarının yazılı olduğu anı taşlarına karanfil bırakılacak. Evka 2 Mahallesi’nde bugün Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün katılımıyla saat 19.30’da düzenlenecek törenin ardından saat 21.00’de Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda Deniz Türkan’ın sahne alacağı Hasret Gültekin Türkü Müzikali ve Konseri yapılacak. 

Tüm İzmirlileri anma etkinliklerine davet eden Başkan Gümrükçü, şunları söyledi:

“2 Temmuz yüreğimizde derin yaraların açıldığı katliamın yıl dönümü. 30 yıl önce Sivas’ta aydınlarımız canice yakıldı. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve bugün hala faillerinin birçoğunun tespit edilemediği, bazılarınınsa zaman aşımından yararlandığı bu vahim olay nedeniyle Çiğli’de anma düzenleyeceğiz. Aydınlarımızın isimleri o ağaçlar ile beraber yaşayacak. Sivas’ta kaybettiğimiz halk müziği sanatçısı Hasret Gültekin’i ve diğer aydınlarımızı da birbirinden değerli türküler eşliğinde anacağız. İzmirli tüm hemşehrilerimizi aydınlarımızı anmaya davet ediyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!