ÇİĞLİ’DE ‘SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR ÜRETİM TESİSİ PROJESİ’NDE EĞİTİMLER TAMAMLANDI 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇİĞLİ’DE ‘SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR ÜRETİM TESİSİ PROJESİ’NDE EĞİTİMLER TAMAMLANDI 

Çiğli Belediyesi tarafından Birleşmiş Milletler Göç Örgütü (IOM) ve Flamingo Kadın Kooperatifi’nin desteğiyle hayata geçirilen Sağlıklı Atıştırmalıklar Üretim Tesisi Projesi’nin eğitim aşaması tamamlandı.

Çiğli Belediyesi ile IOM ve Flamingo Kadın Kooperatifi’nin iş birliğinde toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamak amacıyla Kaklıç’ta 534 metrekare kapalı alan üzerinde projelendirilen Sağlıklı Atıştırmalıklar Üretim Tesisi’nin üretim bandında çalışacak kadınlara yönelik eğitimler tamamlandı. 

Çiğli Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere toplam 21 kursiyer katıldı. Kurutulmuş Sebze ve Meyve Operatörü Eğitim Modülü ve Aşçı Yardımcılığı Eğitim Modülü’nden oluşan eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi.

Projenin amaç ve hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, şunları kaydetti:

“Yalnızca Türk vatandaşı kadınlara değil göçmen kadınlara da nitelikli iş imkanı sağlayacak olan bu proje ile kadınların kooperatifler yoluyla kendi işlerine sahip olmalarını hedefliyoruz. Tarımsal üretimde katma değerli ürün üretimini artırarak ev ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda kadınların işgücüne katılmalarındaki en önemli engellerinden biri olan evde bakım yükümlülüklerine de çözüm olması için tesis içerisinde bir kreş hizmete açacağız. Kadınlar çalışırken çocukların da çocuk gelişim uzmanı eşliğinde oyunlar oynayarak gelişim düzeylerine uygun motor becerilerini geliştirmeleri, Türk ve göçmen çocukların farklı kültürlerle tanışmaları projenin en özgün katma değer unsurlarından birisi olacaktır.”

Projenin sektörün ihtiyaçlarına pozitif etki sağlayacağını da belirten Başkan Gümrükçü, şöyle devam etti:

“Kaklıç ve Sasalı mahallelerimiz ile Menemen Ovası’nın büyük tarımsal üretim alanlarına sahip olması projede işlenecek meyve ve sebzelerin tedariki açısından avantaj oluşturmaktadır. Tesiste üretilecek katma değeri yüksek ‘Sağlıklı Atıştırmalıklar’ ile aynı zamanda çiftçinin de tarımsal endüstrinin ihtiyacına yönelik iyi tarıma geçişine katkı sağlayarak pazardaki konumunun güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Tesiste üretilen gıda ürünlerinin satışı konusunda hedef pazarı Çiğli’de yoğunlaşan okul ve hastane kantinleri ile sadece kooperatiflerden alınan ürünlerin satıldığı marketler ve kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık yapan e-ticaret platformları olacaktır.”

Art’s Magazin  Yurt

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!