TUNÇ SOYER: “İHRACAT HACMİNDE YENİ HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLARI AŞMAK”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TUNÇ SOYER: “İHRACAT HACMİNDE YENİ HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLARI AŞMAK”

‘34. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’den sektöre verdikleri destekle geçen yıl ihracat hacminde rekor kırıldığını belirterek, “Odalarımız, birliklerimiz ve üreticilerimizle birbirimize kenetlendik ve başardık. Şimdi hedefimiz 5 milyar doları aşmak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen MODEKO-34. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı bugün kapılarını açtı. Başkan Soyer’in ev sahipliği yaptığı açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, milletvekilleri, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin mobilya sektöründe önemli üretim ve ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirten Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Bizim hedefimiz bu potansiyeli, çok daha iyi yerlere taşımak. MODEKO fuarımız işte bu noktada sektörümüze büyük bir değer katıyor. 2021 yılında ülkemizin mobilya sektöründeki ihracatı 4,3 milyar dolardı ve tüm zamanların rekoru kırılmıştı. 2022 yılında sektöre İzmir’den verdiğimiz destekle sektörün ihracat hacminde yeni bir rekor kırmayı hedefledik. Bunun için odalarımız, birliklerimiz ve üreticilerimizle birbirimize kenetlendik ve başardık. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin geçen yıla ilişkin açıkladığı ihracat verilerine göre ülkemizin mobilya ihracatı yüzde 11,2 artarak 4,8 milyar dolar oldu. Şimdi hedefimiz 5 milyar doları aşmak. Bu tablo gösteriyor ki mobilya ihracatımız pandemi sonrasında hiç durmadan aralıksız büyüyor. Bu da ülke ekonomimize müthiş katkı sağlıyor.”

2021 verilerine göre 538,4 milyon dolar ile en çok ihracatın Irak’a yapıldığını aktaran Soyer, şöyle devam etti:

“Irak’ı 402,5 milyon dolar ile Almanya ve 243,7 milyon dolar ile İsrail takip ediyor. Ardından ABD ve Fransa geliyor. Sektörün dünya pazarındaki gücünü artırma konusunda MODEKO fuarımızın katkısı, bizlere büyük gurur veriyor. Elbette bununla yetinmiyoruz. Hedefimiz belli. Dünyanın en çok ihracat yapan ilk 5 ülkesinden biri olmak ve bu sürece İzmir’in güç vermesi. Çünkü şehrimiz, fuarlar şehri. Bu sektörün ileri gitmesinde ortak akıl yaratılmasının da çok büyük payı var. Ticaret Bakanlığı’ndan KOSGEB’e, Büyükşehir Belediye’mizden odalarımıza herkesin katkısı var. Ne zaman ki ortak akıl büyüyor genişliyor, başarı da artıyor. O nedenle Sayın Vekil’imiz Mahmut Atilla Kaya, İnciraltı’nın çok önemli bir vizyon projesi sunduğunu söyledi. Katılmamız mümkün değil, çünkü ortak akıl işletilmeden çıkan planlar maalesef geleceği aydınlatmıyor.”

300’ün üzerinde firma ve 750’nin üzerinde markanın yer aldığı MODEKO, 50 bin metrekarenin üzerinde dev bir alanda düzenleniyor. MODEKO’da bahçe mobilyaları, ev-ofis mobilyaları, mobilya aksesuarları, bebek-genç mobilyaları, yatak-baza-başlık ürün grupları başta olmak üzere yenilikçi ürünler, ilk kez görücüye çıkacak. 27 ülkeden alıcıları ağırlayacak fuarda, Ticaret Bakanlığı ve EİB koordinasyonunda fuar süresince katılımcı firmalar ile yabancı alıcılar ikili iş görüşmeleri yapılacak. Nobel Expo ve Efor Fuarcılık iş birliğinde düzenlenen MODEKO’ya Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Körfez’den Afrika ve Ortadoğu’ya kadar 35 ülkeden 25 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

TUNÇ SOYER: “İHRACAT HACMİNDE YENİ HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLARI AŞMAK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!