TUNÇ SOYER: TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ, KIYI İLÇELERLE ÇEPERLERDEKİ MAHALLELER ARASINDAKİ UÇURUMU ORTADAN KALDIRMAK

service

TUNÇ SOYER: TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ, KIYI İLÇELERLE ÇEPERLERDEKİ MAHALLELER ARASINDAKİ UÇURUMU ORTADAN KALDIRMAK

İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer, Karabağlar ilçesindeki Orhan Kemal İlkokulu Temel Atma Töreni’nde, “İzmir’de ortaya koymak istediğimiz bu şehircilik anlayışında temel hedeflerimizden biri, kıyı ilçelerle çeperlerdeki mahalleler arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak. Her İzmirlinin hak ettiği, insan onuruna yaraşır, güvenli bir kent yaşamını tüm mahallelerimize sağlamak. Kısacası, bu şehrin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karabağlar’da yapacağı Orhan Kemal İlkokulu için bugün temel atma töreni düzenlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve milletvekillerinin de katıldığı törende yurttaşlara seslenen Soyer, şunları söyledi:

“BU EKİP, ABDİ İPEKÇİ MAHALLEMİZDE 60 YILDIR HİÇ OKUL OLMADIĞINI TESPİT ETMİŞTİ”

“Göreve başladıktan 6 ay sonra, özellikle yoksul vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde kronik sorunları hızlıca çözüme kavuşturmak için bir ekip oluşturduk. ‘Acil Çözüm Ekibi’ olarak adlandırdığımız bu çok özel yapı, belediyemizin pek çok biriminden farklı uzmanlıkların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Şehrimizin arka mahallelerindeki sorunları hızla çözmek için kurduğumuz bu ekip, burada Abdi İpekçi Mahallemizde 60 yıldır hiç okul olmadığını, çocukların yolu olmayan bir araziden yürüyerek okula büyük zorluklarla gittiklerini tespit etmişti. Mahalle halkının en büyük talebi, buraya bir okul inşa edilmesiydi. Biz de belediyemizin tüm imkanlarını seferber etmeye karar verdik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle protokol imzalayarak çalışmalarımıza başladık. Yer tespiti ve projelendirme süreçlerini hızlıca tamamladık ve bugün Genel Başkan’ımızın katılımıyla onun adını verdiği Orhan Kemal İlk ve Ortaokulu’nun temelini hep beraber atıyoruz.

“ACİL ÇÖZÜM EKİBİ BÜNYESİNDE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR BİZE GÖSTERDİ Kİ HER MAHALLENİN SORUNLARI BİRBİRİNDEN FARKLI”

32 derslikten oluşan, bin çocuğumuza eğitim verecek bu okulu tamamladığımızda, doğayla uyumlu, engelsiz bir eğitim yuvasını Karabağlar’a kazandırmış olacağız. Çocuklarımıza reva görülen çile son bulacak. Acil Çözüm Ekibi bünyesinde yaptığımız çalışmalar bize gösterdi ki her mahallenin sorunları birbirinden farklı. Örneğin Buca’da, bazı mahallelerimizde yeşil alan talebi öne çıkmıştı. Harekete geçtik ve orada Fırat Fidanlığı Yaşayan Parkı çalışmalarını başlattık. Fırat Fidanlığı Yaşayan Parkı çalışmalarını 2023 baharında tamamladığımızda, sosyal donatıları, doğal yaşama elverişli yapısı ve çağdaş şehircilik anlayışıyla uyumlu bir rekreasyon alanını İzmir’e kazandırmış ve Bucalılara nefes aldırmış olacağız.

“ŞİMDİ ÇAY BAHÇESİ, YÜRÜYÜŞ YOLU, SATRANÇ VE OYUN ALANLARIYLA PEKER PARKI VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERİYOR”

Yine Karabağlar Peker Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda vatandaşlarımızın talebi, mahallelerindeki parkın yenilenmesi oldu. Çocuklarımız da halı saha istediler. Bu tespitlerin ardından teknik ekiplerimizi yönlendirdik, projelendirmeyi hızla tamamladık, çok kısa sürede Peker Parkı’nı da açtık. Şimdi çay bahçesi, yürüyüş yolu, satranç ve oyun alanlarıyla Peker Parkı vatandaşlarımıza hizmet veriyor.

“TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ, KIYI İLÇELERLE ÇEPERLERDEKİ MAHALLELER ARASINDAKİ UÇURUMU ORTADAN KALDIRMAK”

Parkın açılışında, o halı sahada o ilk şutu, mahalleli çocuklarımızla birlikte attık. O gün onların gözlerindeki heyecanı, parıltıyı görmenizi isterdim. İzmir’de ortaya koymak istediğimiz bu şehircilik anlayışında temel hedeflerimizden biri, kıyı ilçelerle çeperlerdeki mahalleler arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak. Her İzmirlinin hak ettiği, insan onuruna yaraşır, güvenli bir kent yaşamını tüm mahallelerimize sağlamak. Kısacası, bu şehrin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak. İşte bu amaç doğrultusunda, Acil Çözüm Ekibi’mizin çalışmalarıyla bugüne kadar 24 park yeniledik. 16 mahallede, 115 noktada çalışma gerçekleştirdik. 19’unda devam ediyor.

“‘O YAPTI, BU YAPTI, ŞU YAPTI’ DEMEDEN TÜM YARDIMLARI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRDIK.”

Hatırlayacaksınız, pandemi döneminde CHP’li belediyeler olarak başlattığımız yardım kampanyaları maalesef durdurulmuştu. Halbuki 30 Ekim Depremi’nin ardından yaptığımız çağrılarla çok kısa bir sürede hiçbir ihtiyacın eksik kalmadığı koşulları birlikte yaratmıştık. Zor anlarda hangi siyasi partiyi desteklersek destekleyelim, kenetlenerek tüm sıkıntıların üstesinden gelebileceğimizi gösterdik. O zorlu koşullarda, ‘O yaptı, bu yaptı, şu yaptı’ demeden tüm yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

“İNSANLARIMIZIN GÖZ GÖRE GÖRE YOKSULLUĞA İTİLDİĞİ, ‘ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN’ DÜZENİNİ GERİDE BIRAKACAĞIZ”

İzmir’de sosyal belediyecilik uygulamalarını da bu anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu yüzden, nerede olursa olsun hizmeti götüreceğimiz yerde, atılan oyun rengine bakmadan, herkes için adil ve yaşanabilir İzmir’i, İzmir’in geleceğini inşa etmeyi sürdüreceğiz. Kimseyi ayırmadan, kimseyi arkada bırakmadan tüm İzmirlileri, başta da ekonomik koşullardan en olumsuz etkilenenleri sonuna kadar kucaklamaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki çok yakında ekonomik krizi ve hayat pahalılığını ülke olarak geride bırakacağız. İnsanlarımızın göz göre göre yoksulluğa itildiği, ‘altta kalanın canı çıksın’ düzenini geride bırakacağız. Sizin öncülüğünüzde ortaya koyduğumuz vizyon doğrultusunda tüm CHP’li belediyelerimizle beraber İzmir’de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Söz ve nifak değil, icraat üretiyoruz. Son olarak, her gün İzmir’in sırtlarını, arka mahallelerini sokak sokak, karış karış dolaşan, İzmirlilerin sıkıntılarını bir bir dinleyen ve en hızlı şekilde çözüme kavuşturan Acil Çözüm Ekibi’ndeki çalışma arkadaşlarımı bütün kalbimle kutluyorum.”

Art’s Magazin  Gündem

TUNÇ SOYER: TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ, KIYI İLÇELERLE ÇEPERLERDEKİ MAHALLELER ARASINDAKİ UÇURUMU ORTADAN KALDIRMAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!