DOLAR 18,4119 0.48%
EURO 17,8611 -1.08%
ALTIN 973,10-1,08
BITCOIN 348598-1,41%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

A├çIKLANAN ├ç─░─× S├ťT F─░YATI ├ťRET─░C─░Y─░ MEMNUN ETMED─░… T─░RE S├ťT KOOPERAT─░F─░ BA┼×KANI OSMAN ├ľZT├ťRK: “G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ A┼×IRI ARTTI, ├ťRET─░C─░M─░Z B├ťY├ťK SIKINTIDA”
 • Art's Magazin – En G├╝ncel Haberler
 • ─░zmir Haberleri
 • A├çIKLANAN ├ç─░─× S├ťT F─░YATI ├ťRET─░C─░Y─░ MEMNUN ETMED─░… T─░RE S├ťT KOOPERAT─░F─░ BA┼×KANI OSMAN ├ľZT├ťRK: “G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ A┼×IRI ARTTI, ├ťRET─░C─░M─░Z B├ťY├ťK SIKINTIDA”

A├çIKLANAN ├ç─░─× S├ťT F─░YATI ├ťRET─░C─░Y─░ MEMNUN ETMED─░… T─░RE S├ťT KOOPERAT─░F─░ BA┼×KANI OSMAN ├ľZT├ťRK: “G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ A┼×IRI ARTTI, ├ťRET─░C─░M─░Z B├ťY├ťK SIKINTIDA”

ABONE OL
21 Eyl├╝l 2022 11:03
A├çIKLANAN ├ç─░─× S├ťT F─░YATI ├ťRET─░C─░Y─░ MEMNUN ETMED─░… T─░RE S├ťT KOOPERAT─░F─░ BA┼×KANI OSMAN ├ľZT├ťRK: “G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ A┼×IRI ARTTI, ├ťRET─░C─░M─░Z B├ťY├ťK SIKINTIDA”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

A├çIKLANAN ├ç─░─× S├ťT F─░YATI ├ťRET─░C─░Y─░ MEMNUN ETMED─░… T─░RE S├ťT KOOPERAT─░F─░ BA┼×KANI OSMAN ├ľZT├ťRK: “G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ A┼×IRI ARTTI, ├ťRET─░C─░M─░Z B├ťY├ťK SIKINTIDA”

ERCAN ÇEL─░K

Ulusal Süt Konseyi, çi─č sütün al─▒m tavsiye fiyat─▒n─▒, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 7,5 TL olarak aç─▒klad─▒. Mazot, yem gibi maliyetlerdeki art─▒┼č cep yakarken aç─▒klanan süt fiyat─▒ üreticiyi memnun etmedi. Tire Süt Kooperatifi Ba┼čkan─▒ Osman Öztürk, yem, akaryak─▒t, ilaç, tohum ve veterinerlik hizmetleri gibi maliyetlerin a┼č─▒r─▒ derecede art─▒┼č─▒n─▒n süt üreticisini zor durumda b─▒rakt─▒─č─▒n─▒ belirterek, “Süt ve et bu fiyatta kal─▒rken girdilerin a┼č─▒r─▒ derecede artmas─▒ çiftçimizi ve ülke üreticimizi büyük s─▒k─▒nt─▒ya soktu” dedi.

Tire Süt Kooperatifi Ba┼čkan─▒ Osman Öztürk, aç─▒klanan çi─č süt al─▒m fiyat─▒n─▒ ANKA Haber Ajans─▒’na de─čerlendirdi. Öztürk, ┼čunlar─▒ söyledi:

“F─░YAT ARTIRILMALI”

“┼×u anda çiftçimizin zorluklar─▒na, girdilerin maliyetlerine bakarak, Ulusal Süt Konseyi’nin bu konuda tekrar aç─▒klama yapmas─▒ için bir gündem olu┼čturmam─▒z gerekiyor. Yani Ulusal Süt Konseyi’nin verdi─či 7,5 TL taban fiyat, sadece bölgesel olarak baz─▒ eksikliklerle 7,3-7,4 liradan al─▒nan yerlerde taban fiyat─▒n 7,5 olmas─▒n─▒ sa─člad─▒. Ama bunun yan─▒nda tabii bizim çiftçimizin bu girdi maliyetlerinin yüksekli─či yüzünden bu fiyat─▒n artmas─▒ gerekiyor. Tabii bu fiyat─▒ art─▒r─▒rken sanayiciyi de dü┼čünmemiz gerekiyor. Sanayicinin de üretti─či ürünü raflara yans─▒tabilmesi, raflardaki ürünlerin yeterince al─▒nabilmesi için o fiyatlar─▒n da uygun olmas─▒ gerekiyor. Bunun için Ulusal Süt Konseyi’nin aç─▒klam─▒┼č oldu─ču rakam tabii yeti┼čtiriciyi ve bizleri kesinlikle memnun etmedi. Ama burada Ulusal Süt Konseyi’nin belli bir oranda art─▒r─▒ma gitmesi laz─▒m.”

“G─░RD─░ MAL─░YETLER─░ ÇOK YÜKSEK”

Süt üreticisinin girdi maliyetlerindeki a┼č─▒r─▒ art─▒┼ča dikkat çeken Osman Öztürk, ┼čöyle devam etti:

“Girdi maliyetlerinin zaten yüksek olmas─▒, bizim ┼ču andaki süt üreticimizin en büyük handikab─▒. Özellikle bu y─▒l ba┼č─▒ndan beri artan süt fiyatlar─▒n─▒n yan─▒nda girdi maliyetleri de ileri derecede artt─▒. Üreticimiz bunu kar┼č─▒lamakta çok zorluk çekiyor. ┼×imdi süt ve et, üreticinin üretebildi─či tek ┼čey. Bunun kar┼č─▒l─▒─č─▒nda ‘süt et e┼čittir’ dedi─čimiz zaman, bunun yan─▒nda yem art─▒, akaryak─▒t art─▒, veteriner art─▒, ilaç art─▒, tohum art─▒… Yani buna birçok art─▒ sayabiliriz. Bu art─▒lar─▒n hepsi beraber e┼čittir süt ve et diyoruz. Bir tarafta süt ve et bu fiyatta kal─▒rken di─čer girdilerin a┼č─▒r─▒ derecede artmas─▒, bizim ülke çiftçimizi ve ülke üreticimizi büyük s─▒k─▒nt─▒ya soktu.”

“PR─░M DESTE─×─░ 1 TL OLMALI”

Öztürk, çi─č süt prim deste─činin de en az 1 TL olarak aç─▒klanmas─▒ gerekti─čini belirterek ┼čöyle konu┼čtu:

“Burada esas görev devletimize dü┼čüyor. Devlet, özellikle Tar─▒m Bakanl─▒─č─▒, süt primlerini acilen aç─▒klamas─▒ laz─▒m. Ve bu primlerin en az 1 TL’den a┼ča─č─▒ olmamas─▒ laz─▒m. Bizim de bütün bakanl─▒k yetkililerinden ve bakan─▒m─▒zdan iste─čimiz, süt primlerinin en k─▒sa sürede aç─▒klanmas─▒. Süt primlerinin, 1 liran─▒n alt─▒nda olmamak ┼čart─▒yla devletin desteklemesi laz─▒m. Bunun da en güzel örne─čini nas─▒l gördük? Üçüncü ayda, martta yap─▒lan süt desteklemeleri. 1 liradan desteklendi ve bu deste─či alan vatanda┼člar─▒m─▒z o ay için kendilerine güzel bir gelir elde ettiler ve desteklerin fark─▒na vard─▒lar. Ama bu deste─čimiz ┼čimdiki gibi; temmuz, a─čustos ay─▒nda oldu─ču gibi 20 kuru┼č olursa çiftçimiz bu girdi maliyetlerini kar┼č─▒layamaz ve s─▒k─▒nt─▒m─▒z giderek büyür.”

“DEVLET DENETLEMEL─░”

Girdi maliyetlerinin s─▒k─▒ bir devlet denetimiyle kontrol alt─▒na al─▒nabilece─čini söyleyen Osman Öztürk, “Geçen hafta bin 700-bin 800 olan saman fiyatlar─▒, bu hafta 3 bin lira. Et fiyatlar─▒, bir hafta içerisinde 90’lardan 105’lere ç─▒k─▒yor, tekrar 90’lara iniyor. ┼×imdi tekrar yükseli┼če geçiyor. Yani bir hafta içerisindeki bu kadar hareketlili─čin bakanl─▒─č─▒m─▒z taraf─▒ndan denetlenmesi laz─▒m. Bu kurulu┼člarda e─čer haks─▒z bir kazanç elde edildi─či görülüyorsa bu haks─▒z kazanç elde edenlere gerekli cezalar verilmesi laz─▒m. Kontroller yap─▒lmas─▒ laz─▒m. Gerekirse bir y─▒l, bu belgelerinin iptal edilmesi laz─▒m. Yani kontrolün eksik oldu─ču bir yerde, fiyatlar─▒n bu kadar art─▒┼č gösterdi─či bir yerde üreticimizin ihtiyaçlar─▒n─▒ kar┼č─▒lamas─▒ mümkün de─čil” dedi.

“ÇO─×U K─░┼×─░ HAYVANLARINI KEST─░RMEK ZORUNDA KALIYOR”

─░zmir Tire’de aile olarak besicilik yapan Kerim Kayna┼č ise “┼×u anda biz, bu fiyatlardan memnun de─čiliz. Girdi maliyetleri çok yüksek. Eme─čimizin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ alam─▒yoruz. Alamay─▒nca, içimizdeki heyecan─▒m─▒z gidiyor. Bizim mesle─čimiz, dedemizden kald─▒. Bu i┼čletmeyi kurduk, yapaca─č─▒z. En çok zorlayan, maliyet. Yem fiyatlar─▒ çok yüksek. Süt fiyatlar─▒ dü┼čük. Elimizdeki mal─▒ ucuza almak istiyorlar. Elimiz kolumuz ba─čl─▒. Bu ┼čartlarda üretim yapmak zorla┼č─▒yor. Ço─ču ki┼či zaten hayvanlar─▒n─▒ kestirmek zorunda kal─▒yor. Bu ┼čartlarda bakamayan çok. Silaj pahal─▒, saman pahal─▒. Her ┼čey yüksek, yani maliyetlerimiz” dedi.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU