BUCA’DA “ÇOCUK HAKLARI” PANELİ YAPILDI

service

BUCA’DA “ÇOCUK HAKLARI” PANELİ YAPILDI

Buca Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla panel düzenledi. Panelde, tarihsel süreçte çocuk haklarının gelişimi ve bu konudaki toplumsal bilinç ele alınırken “Suça sürüklenen çocuklar ve nedenleri” konulu bir sunum yapıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 20 Kasım 1989 yılından bu yana dünya genelinde çocukların hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü, Buca’da unutulmadı. Buca Belediyesi AR-GE Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çocuk Hakları” Paneli, Buca Belediyesi ana hizmet binası Meclis Salonu’nda dün yapıldı.

Panelin moderatörlüğünü psikolog ve sosyolog Demet Işık yaparken Buca Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü avukat Eylem Kutluer Türker, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birim Sorumlusu Makbule Kurt, İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Psikoloğu Ezgi Sönmez ile İzelman AŞ Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı İcra Kurulu üyesi Sevgi Tanboğa ise konuşmacı olarak yer aldı.

YOĞUN İLGİ VARDI

Tarihsel süreçte çocuk haklarının gelişimi ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında çocuk hakları kavramları üzerinde durulan panele katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Buca Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Eylem Kutluer, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi’nden bahsederek Türkiye’deki hukuk sistemi içerisinde çocuk haklarının yerinden bahsetti. Kutluer, “Çocuğa bakış açısı, Cumhuriyet dönemi ile yeni bir döneme giriyor. Medeni Kanun’la birlikte kadını ve çocuğu korumaya yönelik olarak çağdaş adımlar atılıyor. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlamamıza vesile olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 1989 yılında imzalanıyor. Türkiye de bu anlaşmayı imzalıyor. 1995’te Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giriyor” dedi.

“SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLAR”

İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Psikoloğu Ezgi Sönmez ise “Suça sürüklenen çocuklar ve nedenleri” başlıklı bir sunum yaptı. Sönmez, kendini güvende hisseden çocukların daha sağlıklı bireyler olduğunu belirterek, “Çocuk gelişimi bir süreçtir. Aileler ve toplum tarafından kabul görmeyen çocuklar kendilerini ifade edebilmek için olumsuz ortamlara girip suça karışabiliyor. Çocukların suça teşvik edilmesinin hem ebeveynlerle hem toplumsal bakış açısıyla hem eğitim sistemiyle doğrudan bir ilgisi bulunmaktadır” diye konuştu.

“TOPLUMSAL BİLİNÇ DÜŞÜK SEVİYEDE”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birim Sorumlusu Makbule Kurt, kurum olarak yaptıkları Çocuk Hakları Farkındalık Anketi sonuçlarını açıkladı. Kurt, şunları söyledi:

“Çocuk hakları, multidisiplin bir alan. Çocuk haklarını tek başına değerlendiremeyiz. Bir noktada psikoloji, sosyoloji, hukuk, pedagoji gibi birçok alan çocukla ilgili. Ancak bütünsel olarak çalışılınca değer kazanıyor. Yaptığımız anketlerde çocuk hakları konusunun bilinirliğini ölçmeye çalıştık. Ne yazık ki bu konuda toplumsal bilincin çok düşük seviyelerde olduğunu gördük.”

İzelman AŞ Sosyal Hizmetler Uzmanı Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı İcra Kurulu üyesi Sevgi Tanboğa ise sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin İzelman Anaokulları’nda eğitim gören çocuklara öğretilmesi amacıyla kurum olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Tanboğa, “Çocuklar için projeler yapılırken çocukların fikirleri alınmıyor. Onların özel alanları, biz yetişkinlerin değil. Oysaki projeler geliştirilirken çocukların da katılımı sağlanmalı, çocukların istediği biçimde olmalı” dedi.

BUCA’DA “ÇOCUK HAKLARI” PANELİ YAPILDI
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!