DOLAR 18,4119 0.48%
EURO 17,8611 -1.08%
ALTIN 973,10-1,08
BITCOIN 348598-1,41%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

─░ZM─░R’DE OKULA KAYDI YAPILMAYAN ROJ─░N’─░N BABASI: “KIZIM A─×LAYARAK ‘ARTIK OKUMAK ─░STEM─░YORUM’ DED─░ AMA BEN─░M TEK ARZUM ONU OKUTMAK”

─░ZM─░R’DE OKULA KAYDI YAPILMAYAN ROJ─░N’─░N BABASI: “KIZIM A─×LAYARAK ‘ARTIK OKUMAK ─░STEM─░YORUM’ DED─░ AMA BEN─░M TEK ARZUM ONU OKUTMAK”

ABONE OL
21 Eyl├╝l 2022 17:32
─░ZM─░R’DE OKULA KAYDI YAPILMAYAN ROJ─░N’─░N BABASI: “KIZIM A─×LAYARAK ‘ARTIK OKUMAK ─░STEM─░YORUM’ DED─░ AMA BEN─░M TEK ARZUM ONU OKUTMAK”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

─░ZM─░R’DE OKULA KAYDI YAPILMAYAN ROJ─░N’─░N BABASI: “KIZIM A─×LAYARAK ‘ARTIK OKUMAK ─░STEM─░YORUM’ DED─░ AMA BEN─░M TEK ARZUM ONU OKUTMAK”

KER─░M U─×UR

Van’dan gelerek ─░zmir’in Kemalpa┼ča ilçesine yerle┼čen ailenin k─▒zlar─▒, 11’inci s─▒n─▒f ö─črencisi Rojin Koç’un puan─▒ yetmesine ra─čmen halen bir Anadolu lisesine kayd─▒ yap─▒lmad─▒. ─░lçe Milli E─čitim Müdürlü─čü’nden yap─▒lan aç─▒klamaya tepki gösteren baba Mehmet Koç, kendilerine hiçbir ┼čekilde yard─▒mc─▒ olunmad─▒─č─▒n─▒, imam hatip okuluna ve aç─▒k liseye yönlendirilmek istendiklerini anlatt─▒. Rojin’in bu durumdan çok etkilenip “baba art─▒k okumak istemiyorum” dedi─čini anlatan baba Koç, “Tek iste─čim, arzum k─▒z─▒m─▒ okutmakt─▒r. Maalesef bir sonuç alamad─▒k. K─▒z─▒m e─čitiminden uzakta” dedi. Arkada┼člar─▒n─▒n çoktan okula ba┼člad─▒─č─▒n─▒ anlatan Rojin Koç ise “Benim çocukluktan beri hayalim polis olmak ama bana o imkan─▒ sunmuyorlar” dedi.

Yakla┼č─▒k 1 ay önce Van’dan ─░zmir Kemalpa┼ča’ya göç eden Koç ailesi, yeni e─čitim ö─čretim dönemi ba┼člamas─▒na ra─čmen 11’inci s─▒n─▒f ö─črencisi k─▒zlar─▒ Rojin’i bir Anadolu lisesine kaydettiremedi. Puan─▒ yetmesine ra─čmen k─▒zlar─▒n─▒n naklini evlerinin yak─▒n─▒ndaki Ferzent Bulum Anadolu Lisesi’ne ald─▒ramad─▒klar─▒n─▒, önlerine “kontenjan” engelinin ç─▒kar─▒ld─▒─č─▒n─▒, sonras─▒nda ise mevzuata göre mümkün olmamas─▒na kar┼č─▒n imam hatip lisesine yönlendirildiklerini aktaran Koç ailesi, ─░lçe Milli E─čitim Müdürlü─čü’ne tepki gösterdi.

“ÖNCE ─░MAM HAT─░P ÖNERD─░LER, SONRA AÇIK L─░SEY─░ ─░┼×ARET ETT─░LER”

Kemalpa┼ča’dan ─░zmir’e gelerek CHP ─░l Ba┼čkan─▒ Deniz Yücel’le bulu┼čan Rojin’in babas─▒ Mehmet Koç, dün ─░lçe Milli E─čitim Müdürlü─čü’nden kendileriyle ilgili yap─▒lan aç─▒klaman─▒n ise gerçe─či yans─▒tmad─▒─č─▒n─▒ söyledi.

ANKA Haber Ajans─▒’na konu┼čan baba Mehmet Koç ┼čöyle knu┼čtu:

“─░lk olarak k─▒z─▒m─▒n istedi─či okul Ferzent Bulum Anadolu Lisesine gittim ben. Müdürle görü┼čtüm. Buraya geldi─čimizi söyledim. K─▒z─▒m─▒n naklini istedi─čimi söyledim. Bize yard─▒mc─▒ olmas─▒n─▒ istedim. Nakiller önümüzdeki hafta ba┼člayacak, oraya nakil i┼člemlerinizi ba┼člat─▒n dedi. O nakil i┼člerinde de bize yard─▒mc─▒ olun dedim. Nakil i┼čleri ilk hafta ba┼člad─▒, birincisinde zaten ç─▒kmad─▒, reddedildi. ─░kincisine ba┼čvuru yapt─▒k. ─░kincisinde de ç─▒kmay─▒nca, reddedilince bu sefer kaymakaml─▒─ča gittim. Kaymakaml─▒kla görü┼čtüm durumumu izah ettim. K─▒z─▒m─▒n naklini buraya almak istiyorum dedim. O da bizi ilçe milli e─čitim müdürüne yönlendirdi. Daha sonra milli e─čitim müdürlü─čüne gittim. Orayla görü┼čürken, k─▒z─▒m─▒ yan─▒na al─▒p nakil i┼člemini yapt─▒. Bekleyin Allah büyüktür in┼čallah al─▒n─▒r oraya dedi. Yine ç─▒kmad─▒. Dördüncü nakil i┼člemini yapt─▒k. Gittim hocam dördüncü nakilde de ç─▒kmad─▒, biz ne yapal─▒m, ne edelim diye sordum? Bana Rojin’i bir ┼čekilde buraya getirelim, çevredeki okullardan herhangi birine yerle┼čtirelim dediler. Ben de siz biliyorsunuz nas─▒l istiyorsan─▒z öyle olsun. Yeter ki gelsin ondan sonra istedi─či okula nakil i┼člerini tekrarlar─▒z dediler. Tamam dedim. ─░mam hatip lisesini arad─▒ bizim yan─▒m─▒zda. ─░mam hatip lisesinin yerini bile bilmiyoruz. Okul müdürünün ismini bile bilmiyoruz. Telefon açt─▒. Anadolu lisesi meslek lisesine, hele ki 11’inci s─▒n─▒fta, geçi┼č yap─▒lam─▒yor dedi. Telefon kapand─▒. Biz ne yapal─▒m diye sorduk, tekrar ba┼čvuru yap─▒n dedi. K─▒z─▒m içeride tekrar nakil i┼člerini yapt─▒, imam hatip lisesi ç─▒km─▒yor, bu okullar ç─▒k─▒yor dedi, okullar─▒n isimlerini yazarak milli e─čitim müdürüne verdi. Biz ne yapal─▒m diye sorduk. Bize ya bu 4 okula müracaat yap─▒n ya da k─▒z gitsin aç─▒kö─čretim okusun dedi.”

“S─░STEM BÖYLE EL─░M─░ZDEN B─░R ┼×EY GELM─░YOR DED─░”

Anadolu lisesini okumaya hak kazanm─▒┼č k─▒z─▒n─▒n aç─▒kö─čretime yönlendirilmesine çok içerledi─čini aktaran baba Koç, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Ben de dedim, aç─▒kö─čretim nas─▒l olacak, ben sana maddi durumumu anlatt─▒m, her ┼čeyimi dile getirdim. Benim imkan─▒m olsayd─▒ zaten k─▒z─▒m─▒ ya Van’da b─▒rak─▒rd─▒m ya da ─░zmir merkezdeki güzel bir okula b─▒rak─▒r, okuturdum dedim. Aç─▒kö─čretimde 1 y─▒l okusun sonra imam hatip okuluna yerle┼čtiririz dedi. Ben de dedim siz vicdani olarak rahat m─▒s─▒n─▒z, sizin çocu─čunuz olsa ne yapard─▒n─▒z. Ben nas─▒l öyle bir ┼čey yapay─▒m dedim. Sistem böyle elimizden bir ┼čey gelmiyor dedi. Sonra ben ç─▒kt─▒m o ç─▒kt─▒.”

“KIZIM A─×LAYARAK ARTIK OKUMAK ─░STEMED─░─×─░N─░ SÖYLED─░”

Baba Mehmet Koç, Rojin’in ya┼čananlardan çok olumsuz etkilendi─čini anlat─▒rken, ┼čöyle konu┼čtu:

“Milli E─čitim Müdürlü─čü ayn─▒ ┼ču ┼čekilde söyledi; oraya (uzaktaki okullara) bir müracaat yap─▒n e─čer ç─▒karsa ben sosyal yard─▒mla┼čma ile görü┼čece─čim, servis deste─či alacaks─▒n─▒z. Eve geldim. K─▒z─▒m ya┼čananlara üzüldü. Baba kesinlikle olmayacak, u─čra┼čma dedi. Ben u─čra┼čaca─č─▒m dedim. K─▒z─▒m zaten bunal─▒ma girdi. A─člayarak geldi. Baba ben okul okumayaca─č─▒m dedi. Sosyal medyadan da aç─▒klama yap─▒lm─▒┼č, biz bunlarla ilgilendik, onu yapt─▒k bunu yapt─▒k ┼čunu yapt─▒k demi┼čler. Hiçbirinin asl─▒, astar─▒ yoktur. E─čer vicdanlar─▒ varsa ne konu┼čtuysak herkes onu söylesin. K─▒z─▒m 7-8 gündür okula gitmiyor, sürekli a─čl─▒yor. Ben daha önce meclisi bile arad─▒m C─░MER’e de ┼čikayette bulundum. Bunun orada kayd─▒ vard─▒r. Ben herhangi bir sonuç alamad─▒m. Hatta hocaya dedim eskiden k─▒zlar─▒ okutmak için ev ev dola┼č─▒l─▒rd─▒. Ben k─▒zlar─▒m─▒ okutmak için çabal─▒yorum. Severek isteyerek okutuyorum. Tek iste─čim, arzum k─▒z─▒m─▒ okutmakt─▒r. Maalesef bir sonuç alamad─▒k. K─▒z─▒m e─čitiminden uzakta. Milli E─čitim Bakan─▒’ma ça─čr─▒m ┼čudur; ö─črencilerimiz nerede olursa olsun okuma f─▒rsat─▒ verelim yard─▒mc─▒ olal─▒m. Ö─črencilerimiz bizim gelece─čimizdir.”

“HAYAL─░M POL─░S OLMAK AMA BANA O ─░MKANI SUNMUYORLAR”

11’inci s─▒n─▒f ö─črencisi Rojin Koç ise ┼čunlar─▒ söyledi:

“Kendimi kötü hissediyorum. Çünkü benim kimse ile bir al─▒p veremedi─čim yok. Benim tek derdim okulumu okuyup, ter temiz bitirmek. Bana o f─▒rsat─▒ sunmad─▒lar, sunmuyorlar da. Ki ben bu saatten sonra da okul okumayaca─č─▒m, okulu da b─▒rak─▒yorum. Beni yalanc─▒ ç─▒kartm─▒┼člar. Ben daha 16 ya┼č─▒nda bir genç k─▒z─▒m. Niye yalan konu┼čay─▒m ki… Biz çok çabalad─▒k ama bize o imkan─▒ vermediler. Bir de yalanc─▒ ç─▒kard─▒lar bizi. Ben lise 1 ö─črencisi de─čilim, lise 3 ö─črencisiyim. Temelimi atmam gerekiyor. Bazen arkada┼člar─▒mla konu┼čuyorum. Onlar o kadar verimli bir ┼čekilde derslerine ba┼člam─▒┼člar ki ben baya─č─▒ geri de kalm─▒┼č─▒m. Hani ben ┼čimdi bile okula gitti─čimde di─čerlerinden geride kalaca─č─▒m. Benim çocukluktan beri hayalim polis olmak ama bana o imkan─▒ sunmuyorlar. Çocukluktan beri bir hevesim var polis olmak için. Polis olmak istiyorum.”

DEN─░Z YÜCEL: BU S─░YASET MALZEMES─░ YAPILACAK KONU DE─×─░L, ─░VED─░L─░KLE SORUNU ÇÖZSÜNLER

Rojin ve babas─▒ ile bulu┼čan CHP ─░zmir ─░l Ba┼čkan─▒ Deniz Yücel ise Anayasa’n─▒n 42’nci maddesindeki “herkesin e─čitim ve ö─črenim hakk─▒ var” hükmünü hat─▒rlatt─▒. Rojin ve babas─▒n─▒n anlatt─▒klar─▒n─▒n hayal mahsulü de─čil gerçek oldu─čunu vurgulayan Yücel, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Okumak için ç─▒rp─▒nan 16 ya┼č─▒nda bir genç k─▒z ile tüm imkans─▒zl─▒klara ra─čmen Van’dan kalkm─▒┼č Kemalpa┼ča’ya gelmi┼č ve k─▒z─▒n─▒ okutmaya çal─▒┼čan bir baban─▒n mücadelesini görüyoruz. Rojin bizim ülkemizin, cumhuriyetimizin gelece─či. Sadece okumak istiyor. Kimsenin hakk─▒n─▒ gasp etmeden, kimseye muhtaç olmadan, devletin ve anayasan─▒n verdi─či bu hakk─▒ kullanmak istiyor. Ba┼čka bir derdi, gayesi yok. ─░lçe milli e─čitim müdürlü─čü dün bir aç─▒klama yapm─▒┼č. Yöneticiler, e─čer bir sorun varsa bunu çözmekle yükümlü. Bütün sorunu sisteme, puana, s─▒ralamaya yüklemek do─čru bir i┼č de─čil. Milli e─čitim müdürlü─čü yapt─▒─č─▒ aç─▒klama ile sorumlulu─ču tamamen sisteme, Rojin’in ailesine atm─▒┼č. Sanki onlar kabul etmemi┼č ya da tercih yapmam─▒┼č gibi, sorumlulu─ču onlara yükleyen bir aç─▒klama var. Bu sorunun çözülmesinin kimden geldi─či çok önemli de─čil. Yani siyasi iktidarda çözebilir. Neticede milli e─čitim müdürlü─čü bu sorunu çözmekle yükümlü olan kurum. Bizim amac─▒m─▒z Rojin’in okumas─▒. Ayn─▒ ┼čekilde olan tüm gençlerin, k─▒zlar─▒n okumas─▒. Bu i┼čin siyasile┼čtirilmesi ya da bizim gündeme getirmi┼č olmam─▒z, siyasi bir çat─▒┼čma ya da hesapla┼čma malzemesi yap─▒lmas─▒ do─čru de─čil. Bundan kim zarar görecek. Rojin k─▒z─▒m─▒z ya da onun durumundaki gençlerimiz ve tüm e─čitim sistemimiz. Ayn─▒ durumda olan çocuklarda durumunu savunup gündeme getirece─čiz. E─čitim haklar─▒n─▒ savunaca─č─▒z ve milli e─čitim müdürlü─čünün de bu soruna çözüm üretmesini ivedilikle bekliyoruz.”

“16 YA┼×INDAK─░ KIZI 25 KM UZAKTAK─░ OKULA YÖNLEND─░RMEK V─░CDANSIZLIK”

Yücel, Rojin’in de bu k─▒rg─▒nl─▒kla ‘art─▒k okumayaca─č─▒m’ demesinin do─čru olmad─▒─č─▒n─▒, e─čitimine dört elle sar─▒lmas─▒ gerekti─čini belirtirken, ┼čöyle dedi:

“Az önce baba da söyledi, imam hatip okuluna yönlendirilmi┼č. ┼×uan ki sisteme göre Rojin’in imam hatip okuluna geçi┼č yapmas─▒ mümkün de─čil. Ba┼čka birkaç okul önerilmi┼č, puan─▒n─▒n yetti─či tabi. Bu tercih etti─či okula da puan─▒ yetiyor. Ama ve evinin çok uza─č─▒nda di─čer önerilen okullardan biri 25, di─čeri ise 18 kilometre uzakl─▒kta… 16 ya┼č─▒ndaki bir genç k─▒z─▒ evinin dibindeki okula göndermek yerine 18 – 25 km uzakl─▒ktaki bir okula yönlendirmek en hafif tabiri ile vicdans─▒zl─▒kt─▒r diye dü┼čünüyorum. O yüzden bu sorunun bir an önce çözülmesini tüm yetkililerden bekliyoruz. Do─ču’daki bir ilimizden ─░zmir’e gelmi┼čler yeni bir düzen kuruyorlar, hayata tutunmaya çal─▒┼č─▒yorlar. Bir taraftan ba┼čar─▒l─▒ bir ö─črenci okula kay─▒t yapt─▒ram─▒yor. Bu dünyan─▒n hiçbir yerinde olmaz.”

M─░LL─░ E─×─░T─░M, “ASLA MA─×DUR─░YET─░ YOK” AÇIKLAMASI YAPMI┼×TI

Rojin Koç’un okula kay─▒t sorunu gündeme gelince dün Kemalpa┼ča ─░lçe Milli E─čitim Müdürlü─čü’nden bir aç─▒klama yap─▒lm─▒┼čt─▒. Aç─▒klamada, Rojin’in istedi─či evinin yak─▒n─▒ndaki Ferzent Bulum Anadolu Lisesi için 3 kontenjan bulundu─ču ve 10’uncu s─▒rada oldu─ču belirtilmi┼čti. Ö─črencinin, Ulucak Anadolu Lisesi (ilçe merkezine 25 kilometre uzakl─▒kta), Ba─čyurdu Anadolu Lisesi (ilçe merkezine 18 kilometre uzakl─▒kta) ve Yamantürk Çok Programl─▒ Anadolu Lisesi’ne (ilçe merkezine 12 kilometre uzakl─▒kta) nakil için ba┼čvurabilece─či, “ma─čduriyetinin asla söz konusu olmad─▒─č─▒” iddia edilmi┼čti.

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU