NURHAK BELEDİYE BAŞKANI BOZAN: “YARDIM ÇIĞLIĞIMIZI DUYURAMADIK”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NURHAK BELEDİYE BAŞKANI BOZAN: “YARDIM ÇIĞLIĞIMIZI DUYURAMADIK”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 6 Şubat’ta 9 saat arayla meydana gelen depremden etkilenen Kahramanmaraş Nurhak’ta incelemelerde bulundu. Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, “Depremin yanında aynı zamanda büyük bir kar, fırtına, tipi yaşadık. Bütün iletişim kanalları çöktü. Hiçbir kurumdan başka bir kuruma ulaşım sağlayamadık. Elbistan, Doğanşehir ve Gölbaşı ulaşıma hepsi de kapandı. Maalesef yardım çığlığımızı da duyuramadık” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 9 saat arayla meydana gelen depremlerin ardından Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesine gitti. Kaya burada yaptığı incelemelerin ardından CHP Nurhak İlçe Başkanı Oruç Kömesöğütlü ve Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan’dan bilgi aldı.

Kaya sözlerine, “Hani diyorlar ya, ‘Nurhak sana güneş doğmaz’, işte Nurhak’a güneş doğmadı, karanlıkta yakaladı insanları. Bu insanların, bu enkazların altında 3 gün sonra ancak çalışma yapılabildi” diye başladı. Ardından Nurhak Belediye Başkanı Bozan şöyle konuştu:

“NETLEŞMEYEN RAKAMA GÖRE 74 TANE KAYBIMIZ VAR”

“Facia ötesi bir şey yaşadık. İki tane büyük deprem yaşadık. Bin 500’ü geçen artçı depremler yaşadık, yaşıyoruz. Bulunduğumuz yerde sabit kaldığımızda bu artçı depremleri hissediyoruz. Depremin yanında aynı zamanda büyük bir kar, fırtına, tipi yaşadık. Bütün iletişim kanalları çöktü. Hiçbir kurumdan başka bir kuruma ulaşım sağlayamadık. Elbistan, Doğanşehir ve Gölbaşı ulaşıma hepsi de kapandı. Maalesef yardım çığlığımızı da duyuramadık.

Normal şartlarda çok zor bir coğrafya. Bu iletişimsizliğin yüzünden acılar kat be kat arttı. Yardımlar neredeyse ikinci günün sonunda sesimizi duyurabildik. Maalesef burada biz ulaşamayınca, bize ulaşmak için büyük çaba sarf eden bir kurum da olmayınca sıkıntılar arttı.”

Kaya’nın “Dün burada 6. günde canlı çıkartılmış. Enkazdan canlı çıkarmak mümkün ama kurtarma ekipleri gelmediği için” demesi üzerine Bozan, “Bazen insanlar geliyor, ‘Yardım edelim’ diyorlar ama profesyonel olmayınca canımıza zarar da verebiliriz. Profesyonel ekipler olsa daha farklı olacak. Şu an netleşmeyen rakama göre 74 tane kaybımız var. Burası en büyük yıkımın olduğu mahallemiz. Buradan sonra en büyük yıkımın olduğu mahallemiz Barış Mahallesi. Ondan sonra merkez Karaçay Mahallesi. Can kayıplarının yaşandığı mahallelerimiz. Şu anda Nurhak’taki hiçbir eve girilemez” dedi.

KÖMESÖĞÜTLÜ: EVLERİN HİÇBİRİNE GİREMİYORUZ

CHP Nurhak İlçe Başkanı Oruç Kömesöğütlü ise, “Şu anda gölgesinde duracağımız tek sağlam ayakta kalan Atatürk heykelimiz var. Başka ayakta kalan hiçbir şeyimiz yok. Evlerin hiçbirine giremiyoruz. Çok büyük bir soğuk var. Yaşlı nüfusu buradan taşımaya çalışıyoruz. Kalırsa, gencimiz zaten çok azdı, gençlerle yeniden burayı inşa etmeye çalışacağız” dedi.

“YEM YOK, SAMAN YOK, BİR ŞEY YOK. BEN NE YAPAYIM? NEREYE BIRAKAYIM ŞUNLARI KARIN İÇİNE?”

Depremden etkilenen ve hayvan sahibi bir yurttaş ise “Yem yok, saman yok, bir şey yok. Ben ne yapayım? Nereye bırakayım şunları karın içine? Barınacak yer yok, tutunacak yeri yok hayvanın. Tutunacak yeri yok hayvanın, ne yapayım? Bunu nereye koyayım, ağzı yok dili yok. Şu kışta nerede barınsın bu hayvan?” diyerek dert yandı.

 

 

Art’s Magazin  Gündem

NURHAK BELEDİYE BAŞKANI BOZAN: “YARDIM ÇIĞLIĞIMIZI DUYURAMADIK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!