KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİOĞLU, UĞUR MUMCU ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİOĞLU, UĞUR MUMCU ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI 

CHP Kırşehir İl Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu Basın Anıtı’nda düzenlenen anma etkinliğine katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır” dedi.

Bugün saat 12.00’de Kırşehir’deki Uğur Mumcu Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğine Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu da katıldı. CHP Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak’ın Uğur Mumcu’nun hayatı ve gazeteciliğini anlattığı konuşmasının ardından söz alan Başkan Ekicioğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci yazar hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist, eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunuyordu. Uğur Mumcu, gazetecilik meslek ilkeleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en iyi örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor. Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. Onun ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

Gazeteciler bağımsız, cesur olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var. Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da hepimiz için büyük bir onur kaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok önemli bir aydınıydı. Aydınların da en önemli özelliği ise öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı yakın zamanda ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı, felaket yaşanmazdı.

Uğur Mumcu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını’ meslek ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana samimiyetle yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu büyük gazeteci Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 30. yılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.”

Konuşmaların ardından Uğur Mumcu Basın Anıtı’na karanfiller bırakıldı.

 

Art’s Magazin  Yurt

KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİOĞLU, UĞUR MUMCU ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!