İZMİT’TE LEYLA ATAKAN ŞEHİR KÜTÜPHANESİ AÇILDI… FATMA KAPLAN HÜRRİYET: “İLK GÜNKÜ AŞKLA HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”

service

İZMİT’TE LEYLA ATAKAN ŞEHİR KÜTÜPHANESİ AÇILDI… FATMA KAPLAN HÜRRİYET: “İLK GÜNKÜ AŞKLA HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”

Haber: SERCAN İKE – Kamera: FURKAN ERDEM

İzmit’te bugün faaliyete giren Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi’nin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kütüphanemizde dijital ve geleneksel yayıncılığı bir araya getirmek istedik ve 10 bine yakın basılı kaynak, 26 bin dijital kaynak olmak üzere 36 bin kaynak kitabı onlar için bir araya getirdik. Dijital yayınlara internet üzerinden ücretsiz bir şekilde üye olup bütün kaynakları kullanabilecekler. Bu internet ağından da yine ücretsiz bir şekilde faydalanabilecekler. 31 Mart 2019’dan bu yana aynı aşkla İzmit’e hizmet etmeye, halkımızın kalplerine dokunarak yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonra da kimsenin şüphesi olmasın ki aynı aşkla hizmetlerime devam edeceğiz” dedi.

İzmit’te, bugün Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi açıldı. Kütüphane’nin açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi açılış töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, şunları dile getirdi:

“KÜTÜPHANEMİZDE DİJİTAL VE GELENEKSEL YAYINCILIĞI BİR ARAYA GETİRMEK İSTEDİK VE 36 BİN BASILI VE DİJİTAL KİTABI ONLAR İÇİN BİR ARAYA GETİRDİK”

“Koskoca İzmit’te Çetin Emeç Kütüphanesi gibi merkezi, ulaşılabilir, dijital anlamda donatılmış bir alan ne yazık ki yoktu. Onları anlayan, isteklerine önem veren, gençleri yansıtan bir kütüphane yoktu. Göreve geldiğimizde gençler, kadınlar, çocuklar bizim önceliğimiz. Bir belediye başkanı için en kolay şey, verirsiniz parayı müteahhide kocaman binaları yaparsınız. Ama önemli olan içine ne koyduğunuz, nasıl bir sosyal sorumluluk yüklediğiniz ve sonucunda da halka nasıl yarar sağladığınız. Biz projelerime öncelik olarak ihtiyaçtan, taleplerden başlıyoruz. Vatandaşlarımızın hayır duası bizler için çok önemli. Buraya sosyal yaşam alanı diyorum çünkü burası sadece bir kütüphane değil. Yeni nesil hibrit bir yaşam alanı, kafe, söyleşi, konferans salonu. Sessiz çalışma, grup çalışma alnı. Gençlerimiz için her şeyi düşündüğümüz birçok imkân. Kütüphanemizde dijital ve geleneksel yayıncılığı bir araya getirmek istedik ve 10 bine yakın basılı kaynak, 26 bin dijital kaynak olmak üzere 36 bin kaynak kitabı onlar için bir araya getirdik. Dijital yayınlara internet üzerinden ücretsiz bir şekilde üye olup bütün kaynakları kullanabilecekler. Bu internet ağından da yine ücretsiz bir şekilde faydalanabilecekler.

“LEYLA ATAKAN’IN ANISINA FİLM YAPTIK 11 ŞUBAT’TA GALASI VAR”

Böyle özel bir alanın özel bir ismi olmalıydı; bundan 52 yıl önce 11 Şubat 1971 tarihinde Meclis üyesi çalışma arkadaşları ile geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden, Türkiye’de halkın oyları ile tek dereceli sistemle seçilen ilk kadın belediye başkanımız, Leyla Atakan’ın ismini bu kütüphanemizde ve bu sosyal yaşam alanımızda yaşatmak istedik. O çok özel bir isim, halkçı bir lider ve bizim için çok büyük mutluluk kaynağı onun anılarını ve hatıralarını yaşatmak. Leyla Atakan için çok kıymetli bir eser bırakarak büyük bir prodüksiyonla bir film gerçekleştirdik. Baş rollerinde Özge Borak, Devrim Naz, Bekir Aksoy gibi, senaryosunda Gani Müjde gibi imzaların olduğu, müziklerinde Demir Demirkan, Manga grubu gibi gençlerin sevdiği solistlerin yer aldığı kıymetli bir prodüksiyon. 17 tane de ödül aldın festivallerden, yurt içi ve yurt dışında. Bu filmimizin ilk gösterimini de bütün kent izlersin istiyoruz; 11 Şubat’ta galamız var.

“İLK GÜNKÜ AŞKLA HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”

Bizler ‘aşkla İzmit’ diyerek yola çıktık ve 31 Mart 2019’dan bu yana aynı aşkla İzmit’e hizmet etmeye, halkımızın kalplerine dokunarak yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonra da kimsenin şüphesi olmasın ki aynı aşkla hizmetlerime devam edeceğiz. Leyla Atakan Şehir Kütüphanemiz, tüm kentimize, özellikle gençlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Güzel işler kalbe değer.”

LEYLA ATAKAN KİMDİR?

Leyla Atakan, 1925 yılında Kocaeli’ne bağlı Maşukiye’de dünyaya gelmiştir. Atakan, Kurtuluş Savaşı’nda görev alan Orgeneral Hasan Atakan ile Behice Emel’in kızıdır. Leyla Atakan, 1955 yılında CHP’de aktif siyasete başladı. 1963 yılında CHP Kocaeli İl Başkanlığı görevinde bulunan Atakan, 1968 Yerel Seçimleri’ne katıldı. Atakan, CHP’den aday olduğu İzmit Belediye Başkanlığı’nı kazandı.

Atakan, Türkiye’de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanıdır.

 

Art’s Magazin  Gündem

İZMİT’TE LEYLA ATAKAN ŞEHİR KÜTÜPHANESİ AÇILDI… FATMA KAPLAN HÜRRİYET: “İLK GÜNKÜ AŞKLA HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!