NAZIM HİKMET, 121’İNCİ DOĞUM GÜNÜNDE İZMİT’TE ŞİİRLERLE ANILDI 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NAZIM HİKMET, 121’İNCİ DOĞUM GÜNÜNDE İZMİT’TE ŞİİRLERLE ANILDI 

İzmit Belediyesi, ‘İzmit Unutmaz’ etkinliği kapsamında şair Nazım Hikmet Ran’ı, 121’inci doğum gününde, KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği program ile andı. 
 
İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ‘İzmit Unutmaz’ etkinliği kapsamında usta şair Nazım Hikmet Ran’ın 121’inci doğum günü dolayısıyla anma programı düzenledi. KYÖD ve Aydili Sanat Derneği’nin katkılarıyla KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programda Nazım Hikmet Ran, şiirleri ile anıldı. 
 
NAZIM DOSTLARI BİR ARAYA GELDİ 
 
Programda ‘Nazım dostlarını’ yalnız bırakmayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Göreve geldiğimiz günden itibaren ısrarla tekrar ediyoruz. İzmit Unutmaz bizim için sadece bir propaganda başlığı değil. İzmit Unutmaz aslında, İzmit’in ve İzmitlilerin vefasını ifade ediyor. İzmit’in sahip olduğu değerlerin gelecek nesillere aktarılma çabasını ifade ediyor. Hem yerel hem ulusal sahip olduğumuz değerlerin ve kişilerin unutulmaması, unutturulmaması için çok kıymetli bir başlık.
 
“HEPİMİZ İÇİN BİR GURUR”
 
Bu akşam da yine İzmit Unutmaz diyerek kültüre, spora, kentimize ve yaşama katkı sunan damga vuran birini anıyoruz. Bugüne kadar İzmit Unutmaz diyerek Yıldız Kenter, Can Yücel, Tuncel Kurtiz, Mustafa Kandıralı, Levent Kırca gibi çok değerli isimleri andığımız birçok program gerçekleştirdik. Bu akşam da burada Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Nazım Hikmet’i 121’inci doğum gününde anmak üzere bir aradayız. Bir dünya şairi olarak Nazım Hikmet’i anabiliyor olmak ve eserlerini yaşatmak hepimiz için bir gurur.
 
“SÖNMEYEN BİR MEŞALE”
 
Haksızlıklara karşı hayatının son anına kadar mücadele veren yurtseverliğin, aşkın, barışın ve emeğin evrensel sesi olan Nazım Hikmet’in sözleri dünyayı mısra mısra dolaşarak barış, eşitlik ve adalet arayan herkese sönmeyen bir meşale oluyor. Öncelikle bu anma programında beraberce dayanışma gösteren çok kıymetli KYÖD Başkanı Uğur Saral ve ekibine, Aydili Sanat Derneği Başkanı ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yan yana olduğumuzda ne kadar güçlü olduğumuzda işin duygusunun da ne kadar kıymetli olduğunu bu vesile ile görmüş ve göstermiş oluyoruz. 
 
“BU GECE UNUTULMAYACAK”
 
İzmit Kent Orkestramızın sahne aldığı bu gecenin unutulmayacağını düşünüyorum. Memleket hasreti ile yaşamını kaybeden edebiyatımızın büyük ozanı Nazım Hikmet’i saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu dünyadan iyi ki geçtin iyi ki doğdun Nazım Hikmet, iyi ki bu topraklara şairsin.”
 
Program boyunca usta şairin şiirlerinin okundu; İzmit Belediyesi Kent Orkestrası’nın bestelenmiş şiirlerini seslendirdi. Anma programı, İzmitliler’in büyük beğenisini kazandı.
 
 
 

 

Art’s Magazin  Yurt

NAZIM HİKMET, 121’İNCİ DOĞUM GÜNÜNDE İZMİT’TE ŞİİRLERLE ANILDI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!