1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın

Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın

İSTANBUL (İGFA) – Satın alma aşamasında beğenilen ev, genelde kısa bir süre incelenir ve bu sürede yapısal bazı olumsuzlukları tespit etmek çok da mümkün değildir. Çoğu kez satıcının bile farkında olmadığı bu olumsuz durumlar, alıcı konutta yaşamaya başladıktan sonra görülmeye ve sorun yaratmaya başlar.

Potansiyel alıcıların evin mevcut durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalarını sağlayan Home Inspection (Ev Teknik Kontrolü) ile gizli kalmış yapısal problemler, tesisat sorunları, elektrik arızaları veya diğer potansiyel riskler profesyonel bir teknik kontrol ile tespit ediliyor. Bu sayede alıcılar, ileride karşılaşabilecekleri masraflar ve zorluklar hakkında önceden bilgi sahibi olup, daha sağlıklı ve bilinçli bir satın alma kararı verebiliyor. Ayrıca teknik kontrol sonuçlarına dayanarak satıcı ile fiyat müzakeresi yapma imkanı doğabiliyor, bu da yatırımın daha güvenli ve karlı olmasını sağlıyor. Bu nedenle ev teknik kontrolü yaptırmak, alıcıların hem maddi hem de manevi olarak, güvenli bir ev satın alma süreci geçirmeleri için kritik bir adım oluşturuyor.

hise global kurucu ortagi ebru oz 1719906985 597

“ALINACAK YENİ EVDE KARŞILAŞILABİLECEK OLUMSUZ DURUMLAR HAKKINDA ÖNCEDEN BİLGİ VERİYOR”

Alınmak istenen veya bir sözleşmeye(kat karşılığı inşaat sözleşme vb.) bağlı olarak teslim alma öncesinde yapılan ev teknik kontrolünün muhtemel olumsuz durumlara karşı alıcıları önceden bilgilendirdiğini belirten Hise Global Kurucu Ortağı Ebru Öz, hizmete ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Home Inspection; evin fiziksel yapısının ve sistemlerinin incelenerek, evin beyan edildiği niteliklere sahip olup olmadığının ve onarım gerekip gerekmediğinin bir uzman tarafından belirlenmesi işlemidir. İncelemeler sonucunda uzman, elde ettiği bulguları yazılı bir rapor halinde potansiyel alıcıya sunar. Bu raporda; mülkün genel durumu ve görünür sorunları, onarım gerekip gerekmediği, gizli bir hasar riski olup olmadığı, daha fazla araştırmanın tavsiye edilip edilmediği gibi bilgiler ye alır. Bir ev alıcısı için evin mevcut durumu ve gelecekteki yaşanabilirliği ile ilgili bilgi sahibi olmak adına oldukça değerli bir işlemdir.”

“BİRÇOK EV TAŞINDIKTAN KISA ZAMAN SONRA ONARIM VEYA BAKIM GEREKTİRİYOR. ”

Ebru Öz, ev teknik kontrolü ile ilgili bilgilendirmelerine şu örneklerle devam etti: “Aldığınız evi kullanmaya başlamadan tesisatta herhangi bir sorun olup olmadığını anlamanız oldukça zordur. Musluklara gelen suyun tazyikinin yeterli seviyede olmaması, tesisat borularından, havalandırma fanından, asansörden gelebilecek sesler veya ıslak hacim giderlerinden gelebilecek koku rahatsız edecek seviyede olabilir. Küf sorunları olabilir. Yine ıslak hacimlerde kullanılan armatürlerin yeri ve özellikleri kullanışlı olmayabilir. Isıtma sisteminde ve elemanlarında sorunlar, konutun bulunduğu bölgeye has rüzgar etkisi, gürültü etkisi gibi durumlar söz konusu olabilir. Malzeme, işçilik kalitesinin düşük olmasından kaynaklı döşemede, duvarlarda ilk bakışta kolaylıkla dikkatten kaçan sorunlar olabilir. Birçok alıcı yeni bir eve taşındıktan sonra elektrik sistemleri, su tesisatı, kapı, pencere gibi konularda erken onarım veya bakımla karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor.”

“EVİ ALMADAN SORUNLARI ELE ALMAK, OLDUKÇA TASARRUF SAĞLAYABİLİR”

Ev teknik kontrolünün tamirat, tadilat sorunlarını ortaya koymasının yanı sıra yangına neden olabilecek bir sorun veya hatalı kablolama gibi potansiyel risk taşıyan durumları da ortaya çıkarabildiğini ifade eden Ebru Öz, “Uzman deneyimi ve titizliği ile evdeki bileşenleri inceler, ardından tüm bulgularını kapsayan bir rapor hazırlar. Ev teknik kontrolü sayesinde evinizi mümkün olduğunca güvenli ve sağlam hale getirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Daha da ötesinde sorunları erkenden ele almak oldukça tasarruf ettirebilir. Satıcıdan sorunları düzeltmesini isteyebilir, satın alma fiyatını düşürebilir ya da sorunları kendiniz çözebilmeniz için bir onarım planı ile katlanmanız gereken zaman ve maliyeti öngörebilirsiniz.”

Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın | Art’s Magazin | Son Dakika Magazin

Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!