Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

featured
service

Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

Geçtiğimiz hafta Blokzincir dünyasında neler yaşandığınız Art’s Magazin ailesi için derledik.

21 Şubat 2022ABD merkezli bir streaming platformu Sling TV, BitPay aracılığıyla Bitcoin, Dogecoin ve Shiba Inu gibi kripto ödemelerini kabul edeceğini duyurdu.

Sling TV’nin 2,5 milyon abonesi artık Bitcoin (BTC), Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH) ve Wrapped Bitcoin (WBTC) gibi kripto paralarla ödeme yapabilecek.

Dünyanın en büyük kripto ödeme şirketlerinden birisi olan BitPay, doksanın üzerinde kripto cüzdanı da sunuyor.

21 Şubat 2022 – İsviçre’nin Lunago şehri, Avrupa’nın en büyük kripto başkenti olmak için Tether ile ortak oldu.

Kripto para piyasasındaki en büyük stablecoin ihraççısı Tehter, İsviçre’nin dokuzuncu en büyük şehri için özel bir “B Planı” yayınladığını duyurdu. Twitter üzerinden yeni ortaklığı paylaşan Tether, Lugano’yu “Avrupa’nın kripto başkenti”ne dönüştürmeyi planlıyor.

22 Şubat 2022 – Tayland Menkul Kıymetler Borsası, kripto para ticaretine izin vereceklerini açıkladı.

Tayland Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Pakorn Peetathawatchai yaptığı bir açıklamada; Menkul Kıymetler Borsası’nın 2022 yılı içerisinde yatırım tokenleri ve kamu hizmeti tokenleri gibi yeni risk seçeneklerini etkinleştirmeyi planlayarak kendi dijital varlık borsasını başlatmayı beklediğini söyledi.

22 Şubat 2022 – Çin merkezli kripto para borsası Huobi, 2 yıldan uzun bir sürenin ardından yeniden ABD piyasasına girmeyi planladığını bildirdi.

CNBC’ye konuşan Huobi kurucusu Du Jun, operasyonlarını regülasyonlarla uyumlu hale getirdiklerini, ABD piyasasına dönmek istediklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

23 Şubat 2022 – Avrupa Birliği’nin yasama organlarından birisi olan Avrupa Parlamentosu, Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklamak için harekete geçti.

Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) çerçevesinin son taslağı, beklenen kripto para birimi düzenlemeleri paketi, “çevresel olarak sürdürülemez” fikir birliği mekanizmasını yasaklayan bir hüküm içeriyor.

Bu, Bitcoin’in 1 Ocak 2025’ten itibaren AB içinde yasa dışı hale gelebileceği anlamına geliyor.

İşletmelerin proof-of-work kriptolarıyla ilişkili herhangi bir hizmet sunması yasaklanacak.

23 Şubat 2022 – Popüler kültür sanat ve edebiyat dergisi Kafa, NFT koleksiyonunu duyurdu.

Kripto sektörü küresel olarak hızla gelişmeye devam ederken ülkemizde de oldukça güzel çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak popüler kültür sanat ve edebiyat dergisi Kafa da NFT projesini duyurdu.

24 Şubat 2022 – Ukrayna’da Tether’e artan talep, 0.11 dolara kadar primle işlem görmesine neden oldu.

Rus işgalcilerin Ukrayna’ya saldırmasının ardından, Ukraynalı vatandaşlar ellerindeki fiat para birimlerini USDT’ye dönüştürmeye başladı. Ülkede kripto borsalarındaki işlem hacmi hızla artarken, USDT’ye olan büyük talep varlığın 0.11 dolar primle işlem görmesine neden oldu.

24 Şubat 2022 – Ukrayna’nın kripto para borsası Kuna’da işlem hacmi üçe katlayarak, 5 milyon dolara yaklaştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana kripto para borsası Kuna’nın ticaret hacminde artış görüldü. Kuna’daki 24 saatlik işlem hacmi, perşembe sabahı yaklaşık 1,5 milyon dolar seviyesindeyken, ilerleyen saatlerde 5 milyon dolar seviyesine yaklaştı.

Bitcoin, Ukrayna borsasında yaklaşık, 41.000 dolardan işlem görüyor. Bu da küresel fiyattan yaklaşık 2.000 dolar daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

26 Şubat 2022 – Japon e-ticaret devi Rakuten, kendi NFT pazar yerini başlatıyor.

İlk NFT etkinliği, 25 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Etkinlikte Ultraman adlı bir anime ve çizgi roman Kurogane Hiroshi G1 Gekitoshi de yer alacak. 

Rakuten, kullanıcılarına kitap, fintek, kozmetik, dijital içerik ve birçok farklı alanda ürün satışı gerçekleştiriyor. Şirket ayrıca yapılan alışverişlerde cashback imkanı da sunuyor. 

26 Şubat 2022 – Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance Ukrayna’ya 10 milyon dolar bağışladı.

Binance’in bağış aldığı web site üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“24 Şubat 2022’de Rusya, Ukrayna’ya askeri işgal başlattı. Çatışmanın insani bir felaket olma potansiyeli var. Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı bir işgal başlatmasından bu yana 48 saat içinde BM, 120 bin kişinin evlerini terk ettiğini bildirdi. Komşu ülkeler mülteci alıyor. Örneğin Polonya, 1 milyona kadar mülteci alabileceğini tahmin ediyor. Bu krize yanıt olarak, mültecilere ve çocuklara acil yardım sağlanmasına yardımcı olma adına büyük STK’lara ve kuruluşlara 10 milyon dolar bağışlıyoruz. Aynı zamanda mülteciler için gıda, yakıt ve malzeme gibi lojistik destek sağlıyoruz. Buna kalacak yerler, vizeler ve daha fazlası da dahil.”

Kaynaklar:  Coinkolik.com, BTCHaber.com ve Coinbilgi.net

Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

Geçtiğimiz Hafta Blokzincir Dünyasında Yaşananlar (21-27 Şubat)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!