Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Litecoin Nedir? LTC Ne Kadar? Durumu Nedir?

featured
service
Litecoin Nedir? LTC Ne Kadar? Durumu Nedir?

Litecoin Nedir? Ne Kadar? Durumu Nedir?

Litecoin (LTC), Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Charlie Lee tarafından kurulmuştur. Ödeme alma amacıyla oluşturulan LTC, Bitcoin (BTC) protokolü ile geliştirilmiştir ve diğer kripto para birimlerinin çoğuna göre daha düşük işlem maliyeti vardır.

2,5 dakika gibi kısa bir blok süresi olması alışveriş harcamaları için popüler hale getirirken, düşük işlem maliyeti de bir kat daha değer kazandırmaktadır.

Eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilen ve sunulan LTC, 7 Ekim 2011’de GitHub‘da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla yayınlandı ve 12 Ekim’de de yayına başladı.

Çoğu kripto para birimi ile benzer özellikler taşıyor olsa da Bitcoin protokolüne rağmen daha basit bir yapıya sahiptir.

Bu özellikleri Litecoin‘i alışveriş için dünyanın en yaygın kripto paraları arasında zirveye ortak olmaya taşıyor.

LTC, ABD doları (USD), Kore wonu (KRW), Euro (EUR) Türk Lirası (TL) ve diğer birimlerde alınıp satılabiliyor.

Litecoin Nedir? LTC Ne Kadar? Durumu Nedir?

Açık kaynaklarda Ocak 2021 itibarıyla, 84 milyonluk maksimum arzın içinden 66,245 milyon LTC oluşturulmuş bulunuyor. Litecoin Vakfı‘nın yakın zamanda yaptığı hesaplamalara göre, blok ödülü olarak çıkarılan LTC miktarını her dört yılda bir yarıya düşüren yol haritası nedeniyle Litecoin’in tümüyle çıkarılması 100 yıldan uzun süreceğini gösteriyor.

LTC, 2020 yılının sonlarına doğru MimbleWimble (MW) test ağını yayınladı. Bu ağda Mimblewimble tabanlı, gizlilik odaklı Litecoin işlemleri test ediliyor. Bu özellik ana ağa (mainnet) dahil edildiğinde, Litecoin kullanıcıları çok daha güçlü gizlilik ve değiştirilebilirlik özelliklerinden faydalanabilecek.

LTC Ağı Güvenli mi?

Blockchain tabanlı bir kripto para birimi olan LTC, son derece güçlü kriptografik korumalar sayesinde pratikte kırılması imkansız bir yapıya sahip.

Bitcoin ve diğer bazı kripto paralar gibi, LTC de PoW mutabakat algoritmasını kullanarak işlemlerin hızlı ve hatasız gerçekleşmesini güvence altına alıyor. LTC madencilik ağının kolektif gücü, çifte işlemleri ve diğer pek çok saldırıyı önlerken, %100 çalışırlık sağlıyor.

Litecoin Nedir? LTC Ne Kadar? Durumu Nedir?

Litecoin Nedir? LTC Ne Kadar? Durumu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!