Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Castrum İstanbul ekibi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi kuran ve Türkiye'nin en büyük ekosistemleri arasında yer alan Castrum İstanbul ekibinin yapısı hakkında merak edilenleri derledik...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Eski zamanlarda kalelerin inşa edilmesinin asıl nedeni lüks ihtiyaçlar değil, savunma ve korunmanın sağlanmasıydı. Kale aynı zamanda içerisinde yaşayanlar için görsel bir hatırlatmaydı ve birinin tüm arazi üzerinde sorumlu olduğunu gösteren bir güç sembolü olarak hizmet etti.

Latince “kale” anlamına gelen Castrum, bize inanan her bir kişiyi kripto piyasasındaki spekülasyonlardan ve manipülasyonlardan korumak için oluşturduğumuz bir ekosistemdir. Bu kalenin ana unsuru olan Lejyonlar ise sadakat yemini eden askerlerdir. Castrum bünyesinde herkes kalenin korunması, geliştirilmesi ve büyümesine katkı sağlar.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Castrum, organizasyon yapısı ve işleyiş mekanizmasını tamamen Antik Roma‘dan aldığı ilhamla şekillendirmiştir. Ekosistemdeki her ögenin (component) başında bir vali bulunur ve ilgili ögenin sorumluluğunu üstlenir. Her öge birbiriyle iletişim halindedir. 6 adet ögenin temel amacı bu ögelerin üzerine inşa edilen risk sermayesini desteklemektedir. Bir venture capital olarak kripto para projelerine erken dönem yatırım yapan Castrum Capital, üzerine inşa edildiği 6 ögeden güç alır.

Bu bakımdan, Castrum temas ettiği her projeye ekosistemindeki tüm unsurlarla destek olur, yeni bağlantılar açar ve onların hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlar. Castrum temel düzeyde sadece yatırım yapmak ve bunun geri dönüşünü almak için çabalamaz. Tüm bunlar mekanizmanın bir parçası olsa da Castrum’un temel amacı ilişkili olduğu projelere sürdürülebilir katkıyı sağlayarak uzun dönemli destek olmaktır.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Castrum Capital – Venture Capital (castrum.capital)

Castrum Capital, kripto para projelerine yürümekte oldukların yolun sonuna kadar yardımcı olmak için sürdürülebilir katkı ve yeniliği getirir. Castrum Capital, üzerine inşa edildiği ögeler aracılığıyla partnerleri için güçlü bir etki yaratır ve kripto adaptasyonuna katkıda bulunur. Temel anlamda klasik bir risk sermayesi şirketi olarak sadece yatırım yapmakla sınırlı kalmayıp ekosistemindeki tüm ögeleri ve bağlantıları partnerlerinin hizmetine sunar.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Geçmişin verdiği tecrübeler, sahadan alınan dersler, global bağlantılar ve deneyimli ekibi sayesinde doğru zamanda doğru projeye yatırım yapılması sağlanır. Yatırım olanaklarını global ve ulusal bağlantılarına da açarak deal flow yaratılmasına olanak tanır. Ayrıca Castrum Capital, ülkemizde son yıllarda kripto para piyasalarına ve blokzincir sektörüne giderek artan ilgi nedeniyle yerel projelerin desteklenmesine ve Türkiye’den çıkıp dünyaya açılacak nitelikli projelerin hayata geçirilmesine öncelik vermektedir.

Crypto Data Space – News & Guides (cryptodataspace.com)

Crypto Data Space (CDS), okuyucuları aydınlatmak için birincil ve güvenilir kaynaklara dayalı olarak kripto alanında makalelere, haberlere ve projelere dair gelişmelere yer veren bir haber portalıdır. Özellikle kripto ve blokzincir sektöründe yeni çıkan ve fonlanan startuplarla ilgili “fundraising data” haberlerine bolca yer verilerek piyasadaki en güncel verileri okuyucularıyla buluşturur.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Kripto dünyada zamanında ve doğru habere ulaşmak piyasa takibi açısından oldukça önemlidir. Yanıltıcı, eksik veya hatalı bilgi içeren haberler piyasada manipülatif hareketlere sebebiyet verebilmektedir.

Tüm bunlardan arındırılmış bir şekilde güvenilir kaynaklardan temin edilen doğru ve gerçek haberlerin farklı kategoriler altında okuyucularla buluştuğu ayrıca Castrum olarak katılım sağladığımız tüm etkinliklerin bilgisinin de yer aldığı CDS, blokzincir sektöründe kısa zamanda adından söz ettirecek bir medya ajansına dönüşecektir. Bu bağlamda Castrum Media, haber portalı, YouTube ve diğer sosyal medya araçlarıyla sektöre yeni bir soluk getirmek üzere yakın zamanda ilan edilecektir.

Castrum Work – The Crypto Growth Agency (castrum.work)

Castrum Work, kriptoyla ilgili projeleri desteklemek için adanmış ve deneyimli bir ekipten meydana gelen bir oluşumdur. Ne tür bir startup veya projeniz olursa olsun, eğer kripto ya da blokzincir ile ilgiliyse hizmetlerimiz aracılığıyla yardımcı oluruz. Farklı kategoriler altında sunulan hizmetlerin bir kısmında Castrum profesyonel partnerlerinden de faydalanır.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Bir kripto para projesinin ihtiyacı olabilecek en küçükten en büyüğe tüm hizmetlerin doğrudan Castrum aracılığıyla sağlanması veya Castrum’un bağlantıları üzerinden giderilmesi mümkündür. Bu anlamda Castrum Work, bir projenin tüm yönleriyle değerlendirilip ihtiyaç tespiti yapıldıktan sonra nokta atışı hizmetlerin sunulduğu bir oluşumdur.

Castrum Legions – Game Guild (castrumlegions.com)

Her biri zaman içinde seçilen aktif üyelerden oluşan Castrum Legions adlı bir game guild Endonezya’da Castrum’a bağlı olarak faal haldedir. Lejyonlar, Castrum’da sadece game guild için değil her türlü görevi yerine getirmek için hazır beklerler. Kendilerine ait kullanıcı adı ve şifreleriyle erişim sağladıkları portaldan günlük görevlerini yerine getirip bunun karşılığında ödül kazanırlar.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Sadece Endonezya veya güneydoğu Asya ülkelerinden değil tüm dünyadan katılımlar ile Castrum Legions her geçen gün büyümektedir. Lejyonlar kendilerine verilen görevleri yerine getirip zaman içerisinde başarı sağladıkça Antik Roma ordusundaki hiyerarşik düzenin birebir aynısını temel alarak kurduğumuz sistem çerçevesinde rütbe alarak bir üst basamağa geçebilirler.

Bu sayede, elde ettikleri ödül arttığı gibi sorumluluk alanları da genişlemektedir. Lejyonların hayat boyu öğrenme ve gelişmeleri devam eder. Her kademe atlayışında onlara sunulan olanak ve seçenekler çeşitlenmekte ve fazlalaşmaktadır.

Castrum Social – The Influencer Agency (castrum.social)

Castrum Social, blokzincir dünyası için yaratıcı içeriğe sahip, başarı odaklı ve etkileyici bir influencer ajansıdır. Kripto dünyadaki proje ve markanızı Twitter, YouTube ve Instagram platformlarında global ve yerel içerik üreticileriyle desteklemek için gerekli network Castrum’da mevcuttur.

Global ve yerel bağlantılarımızı temasta olduğumuz projelere açarak onların görünürlüğünü arttırmalarına yardımcı oluyoruz. Dünyanın farklı bölgelerinde kripto projenize yerel etkiyi yaratmak için buradayız.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Castrum olarak halihazırda RabBitcoin Hole YouTube kanalı 104K+ takipçi ile aktif bir kitleye sahiptir. Shorts videoların yayınlanacağı Crypto Data Space YouTube kanalının yanı sıra podcast yayınlarının da yakın zamanda yayınlanacağı CDS Talks | Crypto Podcast ile daha geniş bir kitleye hitap etmiş olacağız.

Castrum Pad – Launchpad (castrumpad.app)

Castrum Pad, kripto ile ilgili yeni projelerle iletişime geçebileceğiniz bir platformdur. Kripto para projelerinin tamamen halka açılmadan önce erken aşama dönemlerinde onların yatırımcı ile buluşmalarına olanak tanıyoruz.

Castrum kendi özel launchpad’i aracılığıyla bireysel ve kurumsal yatırımcıların erken dönem (early-stage) kripto para projelerine erişmesine ve yatırım yapmasına imkân tanır. Tüm projeler Castrum ekibinin gerekli özeni gösterip 360 derece incelenmesinden sonra yatırımcılara sunulur.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Castrum Academy – The Academy (castrum.academy)

Castrum Academy, üniversitelerdeki blokzincir öğrenci topluluklarının offline etkinliklere katılmalarına yardımcı olan ve bu sayede onların adaptasyonlarını ve bilgilerini arttırmalarına kapı aralayan bir ögedir. Bugüne kadar hiçbir kâr amacı gütmeden öğrenci topluluklarının ulaşım, konaklama vb. masrafları karşılanarak farklı blokzincir etkinliklerine katılımları sağlanmıştır.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Ayrıca Castrum Academy bünyesinde Parma Games ile birlikte 250’den fazla katılımcıya ücretsiz “unity game development” eğitimi verilmiş ve eğitim sonunda 48 saat süreli online game jam düzenlenmiştir. Her ay tekrar edecek şekilde herkesin katılımına açık 48 saat süreli online game jam düzenlenmeye devam edilmektedir.

Diğer taraftan, değerli partnerimiz 0xWilds’in katkıları ve Nova Ratio ile Tabellio’nun destekleriyle Castrum Academy bünyesinde çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 50’den fazla katılımcıya ücretsiz olarak online gerçekleşen Rust programlama dili ve CosmWasm eğitimleri verilmektedir.

Castrum Pay

İngiltere’de kurulumu tamamlanan şirket çerçevesinde kripto paraların finansal hayatta pratik kullanımına imkan tanıyacak bir ödeme sistemi olan Castrum Pay, gerekli altyapının tamamlanmasının ardından Nisan 2023 itibarıyla aktif hale gelecektir. Castrum Pay bir kripto ödeme çözümüdür. White label hizmet de dahil olmak üzere kripto paranın harcandığı fakat ödeme kabul eden tarafın itibari para (FIAT) aldığı pre-paid crypto debit card da kullanıcılara sunulacaktır.

Offline Etkinlikler

Castrum ulusal ve global ölçekte düzenlenen birçok offline etkinlikte aktif olarak yer almakta, partnerlik kurmakta ve sponsor olmaktadır. Profesyonel kameraman, influencer ve video editörü de içeren medya ekibimiz katılım sağladığımız her etkinliğe artı değer katmaktadır.

 • Blockchain Economy İstanbul (Jul 27 – 28, 2022)
 • Mobidictum Business Conference (Sep 5 – 6, 2022)
 • Gaming İstanbul (Sep 16 – 18, 2022)
 • Blockchain Economy Dubai (Oct 4 – 5, 2022)
 • Eurasia Blockchain Summit (Oct 8 – 9, 2022)
 • Sürdürülebilir Web3 Zirvesi (Oct 27, 2022) – (Sponsor)
 • Istanbul Blockchain Week (Nov 14 – 17, 2022) – (Startup Sponsor)
 • The Institute Web3 Met Academia (Dec 9, 2022)
 • Web3 Developer Summit İstanbul (Jan 7, 2023)
 • Mobidictum Network Istanbul (Jan 13, 2023) – (Media Partner)
 • Solana Hacker House Event (Feb 1 – 5, 2023)
 • Bitci Summit 2023 (Feb 4 – 5, 2023)

Portföy ve Partnerler

Castrum, global anlamda birçok play-to-earn konseptte oyuna erken dönem yatırım yapmış durumdadır. Erken dönem yatırımcısı olmamızın yanı sıra resmi anlamda partneri de olduğumuz Magic Craft projesi 30 kişilik iç ekibin yanı sıra 40 kişilik bir game studio ekibine de sahiptir. Piyasa şartlarından dolayı birçok oyun projesi karlılık oranını yitirmiştir.

Partneri olduğumuz Magic Craft ise sosyal medyada toplam 400K+ bir kitleye sahip P2E konseptte gelecek vaat eden ve olumsuz piyasa koşullarında dahi varlığını sürdürebilen bir blockchain-based game projesidir. Bunun yanı sıra Castrum’un yatırım yaptığı diğer projelere buradan göz atabilirsiniz. Ayrıca, henüz listelemediklerimizle beraber onlarca partnerimizden bazılarına da buradan erişebilirsiniz.

Castrum, Türkiye’de sadece kripto para ve blokzincir alanındaki venture capital’lerin değil herhangi bir sektördeki venture capital’lerin dahi temasta olmadığı Hollywood dünyası ile temas halindedir. Gerekli prosedür işlemlerinin ve sürecin tamamlanmasının ardından Türkiye’de ilk kez bir venture capital Hollywood menşeili bir projeye yatırım yapmış olacaktır.

Castrum gücünü sahip olduğu bağlantılardan ve geniş network’ünden alır.

İlk Oyunumuz: Cards of Dragon

Castrum kripto oyunlar ve NFT alanında uzman aynı zamanda bir early adopter olan kendi Business Advisor’ı Fotis Sach ve Parma Games ile Cards of Dragon adıyla Web3 tabanlı bir kart oyununu mobil ve masaüstü platformlarda oyun dünyasına sunmaktadır. Oyunun aktif tanıtımını ve kitlelere duyurulmasını canlı yayınlar aracılığıyla Binance Live üzerinde Top 3 içerisinde bulunan partnerimiz tuNNCay kanalı gerçekleştirecektir. Cards of Dragon piyasaya sürülecek ilk oyun olup birçok oyun projesi gelişim aşamalarından sonra yayınlanmak üzere sırada beklemektedir.

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Meta-uygarlık İçin Bizimle Yürüyün!

Castrum bir meta-civilization oluşturmak için planlar yapmaktadır. Biz, ilk günden küresel ölçekte etki yaratana kadar sizi desteklemek için Castrum ekibiyiz. Bu meta-uygarlık, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü inşa ediyor. Antik Roma‘yı metaverse ile buluşturuyoruz. Demo versiyonu hazır olan metaverse tamamen partnerlerimizle entegrasyonu arttırmak için geliştirilmiştir.

Bağlantılar

Castrum İstanbul Website: https://castrum.istanbul

Castrum Capital Website: https://castrum.capital

Crypto Data Space Website: https://cryptodataspace.com

Cards of Dragon Website: https://cardsofdragon.com

Sosyal Medya

Castrum Twitter: https://twitter.com/castrumCIST

Crypto Data Space Twitter: https://twitter.com/cryptodataspace

Castrum LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/castrumistanbul/

RabBitcoin Hole YouTube: https://www.youtube.com/@rabbitcoinhole

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Yeni Nesil Blokzincir Ekosistemi: Castrum İstanbul

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!