Pompeii’de bulunan erotik sanat eserleri sergilenecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pompeii’de bulunan erotik sanat eserleri sergilenecek

İtalya’da M.S. 79 yılındaki volkanik patlamayla küle gömülen Pompeii antik kentinde bugüne dek bulunan erotik sanat eserleri toplu halde sergilenecek. Yaklaşık 70 eserin yer alacağı sergi, 21 Nisan’da Pompeii Arkeoloji Parkı’nda açılacak.

Pompeii Arkeoloji Parkı Müdürü Gabriel Zuchtriegel Guardian’a yaptığı açıklamada, “Açıkçası zenginlerin evlerinde daha fazla eser olsa da erotik resimler Pompeii’de gerçekten çok yaygındı” dedi. Bu eserlerin büyük kısmının Yunan mitolojisinden ve Yunan geleneklerindeki hikâyeleri yansıttığını belirten Zuchtriegel, evlerdeki resimlerin ‘Romalıların Yunan kültürünü bir kültürel kod olarak kullandığının’ göstergesi olduğunu söyledi.

Zuchtriegel ayrıca, açacakları sergiyle erotik sanatın dönemin toplumunu tarafından ‘utanç duyulacak bir şey’ olarak algılanmadığını anlatmayı amaçladıklarını belirtti.

SERGİLENECEK ESERLER

Sergilenecek olan eserler arasında, bereket/doğurganlık tanrısı Priapus’un cinsel organını tarttığı, 2018’de bulunan bir fresk ve Leda’nın, kuğu kılığına girmiş Roma tanrısı Jupiter tarafından hamile bırakılması efsanesini anlatan bir çizim bulunuyor. Sergide ayrıca Pompeii’nin en zengin evlerinden biri olan Casa del Bracciale d’oro’da bulunan ve ziyafetlerde efendisine hizmet edecek genç bir adamı temsil eden bir heykel dahil, eşcinsel ilişkileri anlatan kalıntılar da sergilenecek.

Buna ek olarak, ziyaretçiler, bir uygulama tarafından yönlendirilen bir siteyi gezerek, Via del Vesuvio caddesi boyunca eserlerin hangi evlerden çıkarıldığını görebilecek.

Sergi, 15 Ocak 2023’e kadar gezilebilecek. 

Pompeii’de bulunan erotik sanat eserleri sergilenecek | Art’s Magazin | Kültür Sanat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin - En Güncel Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!