Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Ali Fazıl Kasap: Zafer Havalimanı’nın Maliyeti 50 Milyon Euro

service
Ali Fazıl Kasap: Zafer Havalimanının Maliyeti 50 Milyon Euro

Ali Fazıl Kasap: Zafer Havalimanı’nın Maliyeti 50 Milyon Euro

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Zafer Havalimanı’nın maliyeti 50 milyon euro. 2012 yılında kullanıma açılan Zafer Havalimanı’nın 10 yıldaki devlet bütçesinden garantili para olarak ödenen para 59 milyon 676 bin euro. Şimdi, bu Zafer Havalimanı’nın maliyeti 50 milyon euro, şu an itibariyle fazlasıyla garanti ödeme yapıldı” dedi.

Ali Fazıl Kasap, bugün yaptığı açıklamada, Kütahya’da yap-işlet-devret modeliyle yapılan Zafer Havalimanı için 2022’de öngörülen garanti yolcu sayısının 1 milyon 317 bin, ancak gerçekleşen yolcu sayısının 24 bin 851 olduğuna dikkat çekti. Kasap, şunları söyledi:

“Zafer Havalimanı’nın maliyeti 50 milyon euro. 2012 yılında kullanıma açılan Zafer Havalimanı’nın 10 yıldaki devlet bütçesinden garantili para olarak ödenen para 59 milyon 676 bin euro. Şimdi, bu Zafer Havalimanı’nın maliyeti 50 milyon euro, şu an itibariyle fazlasıyla garanti ödeme yapıldı. Toplamda 2044 yılına kadar bu şirkete, uçmayan yolcu için, kalkmayan uçak için ödenmesi gereken bedel 208 milyon euroyu bulacak. Yazık günah değil mi? Halk inim inim inlerken, enflasyon kıskacında boğulurken sizin bu paraları birilerine peşkeş çekmeniz, bu kadar garanti vermeniz, diğer tüm garantiler gibi yazıktır, günahtır. Bu sistem böyle devam etmeyecek.

AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sürekli olarak kamu-özel iş birliğinin güzelliklerinden bahsediyor, faziletlerinden bahsediyor, kamuya yararlarından. Bence kamuya zarar değil, tüm maliyeye, halka, her şeye zarar. Matematik hesaplarının altüst olduğu bir şey. Bakın, Zafer Havalimanı için 2022 yılında garanti edilen yolcu sayısı 1 milyon 317 bin iken gerçekleşen yolcu sayısı 24 bin 851; hata payı yüzde 98. Bunu yaparken, bunu planlarken ilkokul birinci sınıf talebelerinin bile bu kadar hata yapma imkânı yok, sınıfta kalırlardı. Matematik dersinden geçemezlerdi.

Güncel kurla 138 milyon lira, bu yıl için verilen bedel de olmak üzere tamamı. Bu Zafer Havalimanı’nın garanti sözleşmesi, tamamı fiyaskodur. Yazıktır, günahtır. Bunların bunu düzelteceği bir durum yok, buradan nemalanan yandaşlar var. Diğer tüm kamu-özel iş birliği ve yap-işlet-devret projeleri gibi, devleti ve Hazine’yi çok büyük soygundur. Garibanın, halkın, fakirin cebinden alınan paralardır bunlar. Yazıktır, günahtır diyorum. Tekrar tekrar söylüyorum; bunların düzelteceği yok. Düzeltme iktidarları ve güçleri de yok, istekleri de yok. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; geliyor gelmekte olan diyoruz. Az kaldı, biraz daha sabredin.”

Art’s Magazin  Gündem

Ali Fazıl Kasap: Zafer Havalimanı’nın Maliyeti 50 Milyon Euro
Ali Fazıl Kasap: Zafer Havalimanı’nın Maliyeti 50 Milyon Euro

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!