Yonca Evcimik ‘Vurula Vurula’ Şarkısı İle Dönüyor!

featured
service

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle  Dönüyor!

Yonca Evcimik ‘Vurula Vurula’ Şarkısı İle Dönüyor!

Sanat hayatında 45. Yılını kutlayan Yonca Evcimik uzun zaman ara verdiği müzik dünyasına yarın tüm dijital müzik marketlerde satışa çıkacak şarkısı “Vurula Vurula” ile dönüyor.

Geçtiğimiz hafta ünlü fotoğrafçı Lara Sayılgan’ın objektifine poz veren Yonca Evcimik çekimin Backstage Videosunu sosyal medya hesabından yayınlayarak heyecanını sevenleriyle paylaştı…

Yonca Evcimik Kim?

16 Eylül 1963 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Sanat hayatına 1977 yılında çocuk tiyatrosu ile başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun oldu. 1978-1990 yılları arasında müzikallerde dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda oyunculuk yaptı.

1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi. 1984’e kadar burada Yedi Kocalı HürmüzHisseli Harikalar KumpanyasıŞen Sazın BülbülleriNükhet Duru ve On Yıl GeçtiAjda Pekkan SüperstarHababam SınıfıCarmen gibi birçok oyun ve müzikallerde yer aldı. Bu dönemde ayrıca Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı filmlerinde oynadı.

1985-1988 yılları arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Yasaklar, Aşk Olsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda rol aldı. 1989-1990 yılları arası Gülhane Etkinlikleri’nde sunucu ve show girl olarak çalıştı.

Yonca Evcimik’in Müzik Hayatı

1991 yılında ilk albümü “Abone“yi piyasaya sürdü. İlk 2,5 ay satmayan albüm Evcimik‘in TRT’de yayınlanan Yarım Elma isimli programa dansçılarıyla birlikte katılması ile patladı. 2009 yılında açıklanan rakamlara göre albüm 2 milyon 800 bin sattı. Programdan sonra çok beğenilmesiyle Evcimik‘in ilk olarak “Abone” ve “Şok” isimli şarkılarına ardından albümündeki birçok şarkıya klipler çekildi. Albüme adını veren “Abone” şarkısının sözlerini Aysel Gürel yazmış, bestesini Garo Mafyan yapmıştır.

1992 yılının sonunda ikinci albümü “Kendine Gel“i piyasaya sürdü. Bu albüm Türkiye’de ilk kez reklam kampanyası şeklinde hazırlanan albüm oldu. Klip kartoneti, bilbordlardaki fotoğraflar ve çekilen ilk klip birbirini tamamlayıcı nitelikte hazırlandı.

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle  Dönüyor!

İlk kez vücut ritmi de bu albümde kullanıldı. O zamanlar Türkiye’de vücut ritmiyle çıkarılan sesleri kayıt etmek için özel bir aygıt bulunmadığı için Yonca Evcimik ve 11 dansçı stüdyoda mikrofonlar yardımıyla dans koreografisindeki vücut seslerini müziklerinde kullanmışlardır. Albümün ilk klibi ayrıca profesyonel anlamda çekilen ilk Türk klibi olma özelliğini taşır.

1993 yılında Erol Temizel‘in piyasaya çıkardığı “Dom Dom Kurşunu” adlı Türkiye’nin ilk teklisinin ardından 1994’te Yonca Evcimik, “8.15 Vapuru” adlı Türkiye’nin ikinci teklisini yaptı. Evcimik tek şarkı ve onun 3 remiksinden oluşan tekliyle yeni albümünün tanıtımını yapmış oldu. Şarkının klibi Kadıköy’de; İzel, Ercan Saatçi ve Seden Gürel ile beraber çekildi. Bu single yaklaşık 400.000 adet sattı.

Evcimik, 1994 yılının Temmuz ayında “Yonca Evcimik ’94” adlı albümünü piyasaya sürdü. Farklı bir tarz deneyen şarkıcı, Jamaican Rap Sound‘un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini kanıtladı. Bu albüm Abone‘den sonra Evcimik‘in en çok satan ikinci albümü oldu. Aralık 1995’te “I’m Hot For You” adlı albümünü piyasaya sürdü.

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle  Dönüyor!

Albüm ilk olarak Hollandalı bir yapım şirketi tarafından 3 şarkılık tekli olarak piyasaya sürüldü. 30 Eylül 1995’te albümün tanıtımı Avrupa’nın en önemli kulüplerinden biri olan Amsterdam Chemistry Club‘da yapılmış, Radio2019 bu lansmanı canlı olarak radyodan vermişti.

29 Eylül 1995’te parçanın klibi MTV Party Zone’da gösterildi. Gerek promosyonun tamamıyla Avrupa’ya dönük olması ve gerekse tekli formatının sadece Avrupa’da piyasaya çıkacak olması, bu girişimi daha da önemli kıldı. Parça, Hollanda’da 12 inch (promo) ve cd formatında basıldı ve “I’m Hot For You“, onun Dub Miksi ve “Haydi Durma Dans Et” adlı üç parçalık maksi tekli, 1 Ekim 1995’te Avrupa’da satışa sunuldu.

Parçanın klibi, yurtdışından gelen bir ekip tarafından üç gün çalışılarak çekildi. Klibin yönetmenliğini Rene Nujiens yaparken, prodüktörlüğünü “I’m Hot For You” isimli parçanın da söz yazarı olan Richard Cameron yaptı. Daha sonra Evcimik bu albümü 5 Türkçe ve 3 İngilizce şarkı ve 4 remix olarak Türkiye’de piyasaya sürdü. Albümdeki sözü ve müziği Nazan Öncel‘e ait olan “Sallan Yuvarlan” adlı şarkı Türkiye’nin ilk Rock’n Roll şarkısıdır.

21 Ekim 2008′de 3 yıllık aradan sonra “Şöhret – İbret Öyküsü” adındaki albümünü piyasaya sürdü. PopKorn adlı kız grubuna ve şarkılarına söz yazan dansçı Uğur Yıldıran (U.UR)‘a kendi albümünde yer verdi. Albüme ismini veren “Şöhret” isimli şarkının sözlerini Bora Öztoprak ve Yonca Evcimik birlikte yazıp müziğini Bora Öztoprak yaptı.

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle  Dönüyor!

Albümdeki “Çapkın Kız” isimli şarkıya klip çekildi. Evcimik, 2010 yılında “Tweetine Bandım” isimli tekliyi piyasaya sürdü. Şarkı sosyal paylaşım sitelerindeki sözcükler kullanılarak “Tiridine Bandım” türküsünün müziğine uyarlandı. Sözleri Merve Gürcan‘a, müziği Emre Gürcan‘a ait olan şarkının klibini Uğur Yıldıran (U.UR) çekti.

Evcimik “Bu tekli benim müzik kariyerimde bir değişiklik yaptığımı göstermiyor. Sadece eğlence amaçlı, gülelim ve eğlenelim diye yaptığımız bir şarkı.” açıklamasını yapmıştır.

Yonca Evcimik, hayvan hakları için başlattığı “Var Olmak Haktır” adlı sosyal sorumluluk projesi için 2011 yılında çeşitli sanatçılarla birlikte “Seni Hâlâ Seviyorum” isimli single’a imza attı. Eylül 2012’de sözleri Barlas Erinç‘e, bestesi Tolib Kuliev‘e, düzenlemesi İskender Paydaş‘a ait olan “Yallah Sevgilim” isimli bir single yaptı.

2014’ün Haziran ayında ise “15.” adlı albümünü piyasaya sürdü. Yonca Evcimik‘in “Abone” ile başlayan müzik kariyerinde aldığı ödüller arasında “En Çok Satan Albüm Ödülü“, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü“, Türkiye’de dönemin en önemli ve etkili video müzik kanalının düzenlediği organizasyonda “Pop Müzik En İyi Kadın Sanatçı Ödülü” ve KKTC’de düzenlenen bir törende “Yılın Kadın Pop Sanatçısı Ödülü“, doğaya ve canlılara verdiği önemden ve bu konudaki çalışmalarından dolayı Doğa ve Çevre Derneği’nden “Yılın Çevrecisi Ödülü” bulunmaktadır.

Yonca Evcimik’in Diğer Çalışmaları

Kariyeri boyunca birçok TV projesinde yer aldı. 1993’te Karambol Show adlı show programı hazırlayıp sunan Evcimik, 1996 yılında Çılgın Bediş dizisinde “Bediş” rolünde başrol olarak oynadı. 2006 yılında ilk kez Benimle Dans Eder misin? adlı dans yarışmasında jüri koltuğuna oturdu. Yarışmanın dört sezonunda yer alan Yonca Evcimik, 2007 yılında Cumartesi sabahları ekrana gelen “Yoncimik Harikalar Diyarı” adlı çocuk programını sundu.

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle  Dönüyor!

2008 yaz aylarında yayınlanan “İkizler” adlı yarışmada da jüri olarak yer aldı. Evcimik’in ayrıca prodüksiyon çalışmalarında da bulundu. Kendi kliplerinin yanı sıra, tekli ve albümlerinin prodüktörlüğünü yaptığı Çıtır Kızlar ve Birkaç İyi Adam gruplarının birçok video klibine ve 2007 yılında Yeliz’in “Yalan” adlı şarkısının klibine yönetmenlik yaptı. Şarkıcının müzik dünyasına girdiği ilk yıllarda basın ve sevenleri tarafından kendisine yakıştırılan “Yoncimik” lakabını Türkiye’nin lisanslı markası haline getirmeyi hedefleyen Evcimik, bu konu ile ilgili en önemli girişimini 2006 nisan ayında yayınladığı, psikiyatr ve pedagogların denetiminde kendi kaleme aldığı “Yoncimik’in Maceraları 1 – Bayram” ve “Yoncimik’in Maceraları 2 – Doğum” ile gerçeğe dönüştürdü.

Evcimik, serinin ilk ve ikinci sayısı Yoncimik projesi kapsamında “Yoncimik Bebekleri“ni satışa sundu. “Yoncimik” projesi kapsamında ele aldığı bir diğer alan olan gençlik dergisi projesi “Yoncimix” ise 2006 ağustos ayında yayınlanmaya başladı. Yoncimik markasının çantalarını da 2008 yılında piyasaya sürmüştür. Yonca Evcimik, Şubat 2013’te Yonca Evcimik TV adında, kendi adını taşıyan ve internetten yayın yapan bir web televizyon kanalı açtı. Kanalda; Yeliz, Çiğdem Tunç, Cenk Erdem gibi isimler programlar yaptı.

Yonca Evcimik 'Vurula Vurula' Şarkısı İle Dönüyor! 1

Yonca Evcimik ‘Vurula Vurula’ Şarkısı İle Dönüyor!
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!