EĞİTİM-İŞ MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI KARA: “İKTİDAR TÜRKİYE’NİN VE ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA, ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLERİN EKONOMİK SORUNLARINI ÇÖZMEK ZORUNDA”

service

EĞİTİM-İŞ MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI KARA: “İKTİDAR TÜRKİYE’NİN VE ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA, ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLERİN EKONOMİK SORUNLARINI ÇÖZMEK ZORUNDA”

Eğitim-İş Malatya Şubesi Başkanı Hüseyin Kara, “Öğretmenlerimiz gerçekten sorunlarla boğuşuyor. Yeni mezun bir öğretmenimizin 9 bin 600 lira maaş alıyor ki yoksulluk sınırı 24-25 bin TL’lerde. Kafası rahat bir şekilde sınıfa giremeyen bir öğretmenden verim beklemek çok zor. Onun için siyasi iktidar eğer Türkiye’nin ve çocukların geleceğini düşünüyorsa öncelikle öğretmenlerin ekonomik sorunlarını çözmek zorunda” dedi.

Eğitim-İş Malatya Şubesi, öğretmenler için dayanışma gecesi düzenledi. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Nikah Sarayı’nda düzenlenen dayanışma gecesine; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Eğitim-İş Sendikası Mali Genel Sekreteri Hüseyin Selçuk, eski Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Eğitim-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara ile çok sayıda öğretmen katıldı.

“ÖĞRETMENLER FEDAKÂR OLDUKLARI İÇİN MUHTEREM OLMUŞLARDIR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Öğretmenler, toplumun en fedakâr ve en saygıdeğer insanlarıdır.’ Fedakâr oldukları için muhterem olmuşlardır. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür nesiller ister. Biz bu yolda hep birlikte el ele vereceğiz. Görüş ve düşünce farklılıklarımız olabilir ama söz konusu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve vatansa gerisi teferruattır” dedi.

“MEVCUT SENDİKALAR GÖREVLERİNİ TAM YERİNE GETİREMİYOR”

Eğitim-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara ise Eğitim-İş Sendikası’nın kurulduğu günden bu yana eğitim emekçilerinin yegâne örgütü olmaya devam ettiğini belirtti. Kara, geçen yıllara oranla sendikanın üye sayısının hızla arttığını ifade ederek, “Sendikamız, eğitim emekçileri tarafından ciddi bir şekilde rağbet görüyor, üye sayısını artırıyor. Bunda Eğitim-İş’in yapmış olduğu sendikacılığın çok önemli bir rolü var. Sendikacılık demek eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklarını işverene karşı korumak demektir. Mevcut sendikalara baktığımız zaman maalesef bu görevlerini tam olarak yerine getirmediklerini görüyoruz” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLER SORUNLARLA BOĞUŞUYOR”

Eğitim-İş’in artık bir kitle sendikası olduğunu dile getiren Kara, şunları söyledi:

“Sendikamız artık Türkiye’nin bütün illerinde yoğun üye sayılarına sahip olmaya başladı. Bunda da Eğitim İş’in gerçek manada sendikacılık yapmış olması önem arz ediyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladık. Öğretmenlerimiz gerçekten sorunlarla boğuşuyor. Yeni mezun bir öğretmenimizin 9 bin 600 lira maaş alıyor ki yoksulluk sınırı 24-25 bin TL’lerde. Sınıfa kafası rahat bir şekilde sınıfa giremeyen bir öğretmenden verim beklemek çok zor. Onun için siyasi iktidar eğer Türkiye’nin ve çocukların geleceğini düşünüyorsa öncelikle öğretmenlerin ekonomik sorunlarını çözmek zorunda. Yine bir şekilde ekonomik bir şekilde halledilir diyorsak, asıl olanda öğretmenlik mesleğinin itibarını, onurunu artık ayaklar altından kaldırmak lazım. Bunun için Eğitim-İş var. Bütün eğitim emekçilerini Eğitim-İş çatısı altında örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Biz inanıyoruz ki bir gün Eğitim-İş yetkili sendika olduğunda eğitim emekçileri bu ülkede hak ettikleri değeri mutlaka kazanacaklardır.”

“UMUDUMUZU BÜYÜTECEĞİZ”

Eğitim-İş Sendikası Mali Genel Sekreteri Hüseyin Selçuk da “20 yıllık iktidarın eğitimden sağlığa, sağlıktan ticarete, ticaretten tarıma bu ülkede yarattığı tahribatları anlatmayacağım. En önemlisi bilimsel laik eğitimde yaşadığımız durumu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Ama biliyoruz ki Mustafa Kemal, İstanbul işgal altındayken nasıl ki ‘geldikleri gibi gidecekler’ dedi. Bizde umudumuzu büyüteceğiz. ‘Gülüşüne bir kurşun sıksa da ölüm unutma ki umuda kurşun işlemez gülüm’ diyen Nazım Hikmet gibi umutlarımızı büyüteceğiz. Bunun mücadelesini de her zaman her yerde vereceğiz” diye konuştu.

EĞİTİM-İŞ MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI KARA: “İKTİDAR TÜRKİYE’NİN VE ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA, ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLERİN EKONOMİK SORUNLARINI ÇÖZMEK ZORUNDA”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!