MALATYA ECZACILAR ODASI BAŞKANI SÖNMEZ: “İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ’NDE BİR DÜZENLEME YAPILMAZSA 2023’TE ECZACILARI ÇOK KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR”

service

MALATYA ECZACILAR ODASI BAŞKANI SÖNMEZ: “İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ’NDE BİR DÜZENLEME YAPILMAZSA 2023’TE ECZACILARI ÇOK KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR”

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, 2 eczaneden 1’inin hala kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “İlaç zamları geldi, elimizdeki stokları karlılığı ile biraz döndürebiliriz ama eğer bir çözüm oluşmazsa 2023’ün ortalarına doğru kesinlikle bu sıkıntılarımız devam edecektir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde bir düzenleme yapılmazsa, Sosyal Güvenlik Kurumu protokolümüzde iyileştirme olmazsa eczacılarımızı 2023’te çok kötü günler bekliyor” dedi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, eczacılar olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, kamudaki eczacıların sorunlarının hala çözülmediğini kaydetti. “Bizim en büyük sorunumuz hala eczacılık fakültelerinin açılıyor olması” değerlendirmesini yapan Sönmez, “Kontenjanlar hala artıyor. Biz bu sıkıntıları görmedikçe ve çözmedikçe yaralarımıza merhem olmayacağız” dedi.

“SENEDE 3-4 DEFA KUR GÜNCELLEMESİ YAPILMASI LAZIM”

Sönmez, İlaç Fiyat Kararnamesi’nin kesinlikle güncellenmesi gerektiğini belirerek, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanımız da yılda bir kez yapılacak ilaç zammının hiçbir sıkıntıyı çözemeyeceğini çok şükür kabul etti. O nedenle senede 3-4 defa kur güncellenmesi yapılması lazım. Şu an yapılan kur güncellemesiyle bile hala biz euronun yarısı kadar bir ilaç kurunu yakalayabildik. O nedenle senede bir değil en az 2-3 defa yapılması lazım. Bunun yanında yerli ilacı da desteklemek gerekiyor. Yerli ilaç olmazsa biz maalesef sürekli euroya takılıp kalırız.”

“CİROMUZUN ARTMASI BANA KAR SAĞLAMIYOR”

Giderlerin ciddi oranda arttığını ve artmaya da devam ettiğini dile getiren Sönmez, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Asgari ücret zammıyla ilgili görüşmeler sürüyor. En az 2 personel çalıştıran eczacılar korkuyla bekliyorlar. Onların primleri, vergileri, yeme-içmeleri, yol paraları, nöbet ve mesai ücretleri göz önüne alındığında asgari ücret 8 bin TL olduğunda bir personelin maliyeti eczacılara 15 bin TL olacak. Eczacıların sadece bir personelin ücretini çıkarmak için bir yılda en az bir milyon TL ciro yapmak zorunda, iki personel olunca 2 milyon ciro yapması gerekecek. Şu olanaklarda, ilaç fiyatlarında ve bu karlılıkta bu çok mümkün gözükmüyor. Şöyle de bir sıkıntımız var; ciromuz arttıkça devlete iskonto yapıyoruz, eczane hizmet bedelimiz düşüyor, yardımcı eczacı ya da ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğumuz oluyor. Yani cironun artması bana bir kar sağlamıyor. Devlet diyor ki, ‘ciron arttıysa bana ekstra vergi verip, iskonto yapacaksın, sana ödediğim hizmet bedelini düşüreceğim’. Bunlar olmamalıdır. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın bizleri ziyaretinde de bu konuyu gündeme getirdik. Zam aldıkça karlılığı azalan bir sektör söyleyin dedim, söyleyemediler. Esnafın hepsinin sıkıntıda olduğunu söylediler. Bizim gider kalemlerimiz arttı ama gelirlerimizi artıramıyoruz. Benim yanımdaki nalbur, kirası ya da giderleri arttığında bunu sattığı ürüne yansıtabiliyor ama ben bunu yapamıyorum. Sağlık Bakanı’nın iki dudağının ucuna bakıyorum. Bende diğer esnaf gibi olabilseydim, ne kadar zararım var, giderim arttı diye uygun oranda karlılığımı artırırdım. Maalesef bizim kendi karlılığımızı artırma gibi bir durumumuz yok. İlaç dışı ürünlerde zam geldikçe ya da giderler arttıkça bizde artırabiliyoruz ama ilaçta böyle bir şey söz konusu değil. İlaçta biz bekliyoruz ki Sağlık Bakanımız bir zam açıklasın ya da karlılığımızı artırsın ki biz giderlerimizi ödeyelim. Biz maalesef bunu bekliyoruz. Başkanımıza anlattığımda o da durumun vahametine vardı ve gerekli yerlerle görüşeceğini söyledi.

“2 ECZANEDEN 1’İ KAPANMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Bizim artık görüşmeden öte icraata geçmemiz lazım. Hala 2 eczaneden 1’i kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. İlaç zamları geldi bir nebze elimizdeki stokları karlılığı ile biraz döndürebiliriz ama eğer bir çözüm oluşmazsa 2023’ün ortalarına doğru kesinlikle bu sıkıntılarımız devam edecektir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde bir düzenleme yapılmazsa, Sosyal Güvenlik Kurumu protokolümüzde iyileştirme olmazsa eczacılarımızı 2023’te çok kötü günler bekliyor. Bunun olmaması için biz eylemlilik sürecimize devam edeceğiz.”

Art’s Magazin  Yurt

MALATYA ECZACILAR ODASI BAŞKANI SÖNMEZ: “İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ’NDE BİR DÜZENLEME YAPILMAZSA 2023’TE ECZACILARI ÇOK KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!