MALATYA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BAŞKANI BÜLBÜLOĞLU: “İNŞAAT MALZEMELERİNDE YÜZDE 500’LERE VARAN MALİYET ARTIŞLARI VAR”

service

MALATYA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BAŞKANI BÜLBÜLOĞLU: “İNŞAAT MALZEMELERİNDE YÜZDE 500’LERE VARAN MALİYET ARTIŞLARI VAR”

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, “Her şey yerli yerinde dururken inşaat temel malzeme fiyatları artmaya devam ediyor. Rekabet Kurumu’na da defalarca şikâyette bulunduk. Sadece çimentodan da ibaret değil. PVC’de, burada en masum demir kalacak ama demirde, alüminyumda ve farklı inşaat malzemelerinde yüzde 300, 400 hatta 500’lere varan maliyet artışları var” dedi.

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİM-DER), 2022 yılı sonu sektör istişare toplantısını düzenledi. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bir salonunda düzenlenen toplantıda konuşan dernek başkanı Mehmet Bülbüloğlu, 2022 yılında sektörün sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi.

Bülbüloğlu, 2020 yılından itibaren inşaat sektörü olarak fahiş fiyat artışlarına maruz kaldıklarını kaydederek, “Bundan hepimiz ciddi zararlar gördük ve etkilendik. MİM-DER ve İMKON olarak ilgili kurumlara ve yetkililere baskımızı yaparak, bu durumu düzeltme çabasında olduk. Vatandaşımızın konuta daha rahat erişebilmesi için gayret gösterdik” dedi.

“İNŞAAT MALZEMELERİNDE YÜZDE 500’LERE VARAN MALİYET ARTIŞI VAR”

Fiyat artışlarının hala devam ettiğini ve kendilerini etkilediğini dile getiren Bülbüloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021 yılında İMKON öncülüğünde bir boykot düzenledik. Aslında çok etkili ve genele yayılan, bütün illerde ve ulusal medyada çok ciddi bir ses getiren boykottu. Çimento sektörüne çaba ve girişimlerimize, bakanlıklar nezdinde yaptığımız görüşmelere rağmen hala bir çözüm bulabilmiş değiliz. Çimentonun tonunun bin 500 liraya ulaştığını görüyoruz. Her şey yerli yerinde dururken inşaat temel malzeme fiyatları artmaya devam ediyor. Bununla alakalı Rekabet Kurumu’na da defalarca şikâyette bulunduk. Bakıldığında bu sadece çimentodan da ibaret değil PVC’de, burada en masum demir kalacak ama demirde, alüminyumda ve farklı inşaat malzemelerinde yüzde 300, 400 hatta 500’lere varan maliyet artışları var.

“2022 DURGUN VE ÜRETİM ANLAMINDA KISIR BİR DÖNGÜDE GEÇTİ”

Bu artışları masumane bulmuyorum. Bugün PVC’nin hammaddesine baktığınız zaman pandemi döneminde 800 dolardan 3 bin dolara çıktı. Günümüzde 700-800, bin dolara gerilemesine rağmen malzeme fiyatında 1 TL dahi düşüş olmadı. Bu ne bizim ne de vatandaşımızın cebine yansımadı. Biz gayretimizi göstermeye, çabalamaya ve koşmaya devam edeceğiz. Yeni bir yıla giriyoruz. 2023 yılında sektör olarak bizleri nelerin beklediğini konuşacağız. İnşaat sektöründe nasıl bir yol izlenecek, bunları istişare edeceğiz. 2022 yılı hepimiz adına durgun, üretim anlamında çok kısır bir döngü haline geldi. Temennimiz 2023 yılında hükümetimizin atacağı adımlarla daha verimli bir yıl yaşamak. Bu noktada hiçbir zaman umudumuzu kaybetmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz.

“YÜZDE 130 ZAM KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Yapı denetim fiyatlarına 2023 yılında yüzde 130 gibi bir artış gelmesi söz konusu. İMKON çatısı altında 51 ilimizde ve bize bağlı bulunan federasyonlarda yapı denetim ücretlerinin en azından TÜFE oranları çerçevesinde düzenlenmesini yani yüzde 60, yüzde 80 civarında artışın yapılmasını illerimizden ve ticaret odalarından talep ediyoruz. Asgari ücrete yüzde 55 gibi bir zam geldi. Yapı denetim hizmet bedelinin asgari ücrete bağlı olarak personel gideri olduğunu düşünürsek yüzde 130 gibi bir zam tabii ki sektörün kabul edebileceği bir rakam değil. 2023 yılına girmeden bu konudaki girişimlerimizi her zaman olduğu gibi göstermeye devam edeceğiz.

“VATANDAŞIN BARINMA HAKKI GASP EDİLİYOR”

Yerelde de bazı mal ve hizmet alımı yaptığımız çözüm ortaklarımız maalesef bir araya gelip, kartel oluşturarak fiyatları istedikleri gibi belirleyip, çevre illerde olmayan fiyatları bizlere dayattıklarına şahit oluyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektöre bu darbeyi vuran çözüm ortaklarımızla bir çözüm üretemezsek, gerekli mercilere ileteceğiz. Bu sektörde kimse keyfi davranamaz, kimsenin anasının, babasının malı da değildir. Burada binlerce işçi kardeşimiz ve vatandaşımız ekmek yiyor. Anayasamızın ilgili maddesi gereğince ‘vatandaşımızın barınma hakkı, en temel haklarından’ biridir. Bu gasp ediliyor. Biz her zaman bunun karşısında duracağız.”

 

Art’s Magazin  Yurt

MALATYA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BAŞKANI BÜLBÜLOĞLU: “İNŞAAT MALZEMELERİNDE YÜZDE 500’LERE VARAN MALİYET ARTIŞLARI VAR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!