MANİSALI BESİCİ: “MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORSAN YAPABİLECEĞİN TEK ŞEY BIRAKMAK”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MANİSALI BESİCİ: “MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORSAN YAPABİLECEĞİN TEK ŞEY BIRAKMAK”

Manisalı besici, “Eskiden bu köyde her evde ikişer üçer inek varken, bugün herkes hayvancılıktan vazgeçiyor. Ben de kendi ürettiğim arpa ve saman sayesinde direnmeye çalışıyorum. Geçen sene yemin çuvalı 180-200 lira bandındaydı şimdi 350 lira civarında. Hayvanını, kaba yemini ve kesif yemini dışardan alarak hayvancılık yapmaya çalışan yetiştiricilerin yaşama şansı mümkün değil. Maliyetleri karşılayamıyorsan yapabileceğin tek şey bırakmaktır” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Ahmetli İlçesinde besicilerle bir araya geldi. Besiciler Başevirgen’e yanlış tarım politikaları nedeniyle hayvancılığın her geçen gün daha da kötüye gittiğini ve ülkede yaşanan et ve süt krizinin bu politikalardan kaynaklandığını söyledi.

“MAALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORSAN YAPABİLECEĞİN TEK ŞEY BIRAKMAK”

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in dinlediği bir besici, “Eskiden bu köyde her evde ikişer üçer inek varken, bugün herkes hayvancılıktan vazgeçiyor. Ben de kendi ürettiğim arpa ve saman sayesinde direnmeye çalışıyorum. Sadece kesif yemi dışardan alarak hayvancılık yapmaya çalıştığım halde zarar ediyorum. Geçen sene yemin çuvalı 180-200 lira bandındaydı şimdi 350 lira civarında. Hayvanını, kaba yemini ve kesif yemini dışardan alarak hayvancılık yapmaya çalışan yetiştiricilerin yaşama şansı mümkün değil. Maliyetleri karşılayamıyorsan yapabileceğin tek şey bırakmaktır” dedi.

“DEVLETİN BELİRLEDİĞİ TABAN FİYATI 8,5, MALİYETİMİZ 10 LİRA”

Hayvancılığı sevdiği ve bu işi devam ettirmek için yapmaya çalıştığını söyleyen besici, “Sütçülük de yapıyorum. Ürettiğim sütü perakende olarak 12 liraya, toptan ise 8 liraya satıyorum. Devletin belirlediği taban fiyat 8,5 lira. Bizim maliyetimiz 10 lira civarında. Satış fiyatımız ise 8 lira. Hayvan sayımın az olması kooperatif veya birlik gibi oluşumların yetersiz olması ve soğutma tankımızın olmaması nedeniyle sütümü uygun şartlarda muhafaza edemiyorum ve 8,5 liranın altında bir fiyata satabiliyorum. Kaldı ki 10 liraya satsak bile kardayız diyemiyorum” diye konuştu

Süt inekleri kesilmese ve bu nedenle üretilen süt miktarında azalış olmasa peynir fiyatlarının da bu kadar yükselmeyeceğini söyleyen besici, “Süt ineklerinin kesime gitmesinin nedeni yeme, ilaca gelen zamlardır. Bunlara 7 ay boyunca zam gelmesin, ben süte zam gelmemesine razıyım. Bütün bunlar birbirini tetikleyen unsurlar. Ben neyi ne kadara alacağımı bileyim ki ona göre üretimimi planlayayım” dedi.

“KENDİ ÜRETİCİMİZİ DESTEKLESEK DAHA İYİ DEĞİL Mİ?”

Hayvan ithalatı yapılması yerine kendi üreticilerimizin desteklenmesi gerektiğini söyleyen besici, “Hayvanları dışarıdan almaya kalksam üretime devam etme şansım hiç kalmaz. Geçtiğimiz ekim ayı başlarında yurt dışından canlı kilo 4,50 euroya hayvan ithal edildiğini duydum. İthal edilen hayvanın canlı kilosu 90 lira, benim kestirdiğim hayvanın karkas kilogramı 100 lira. Burada çok abes bir durum var. Bu aradaki farkı yabancı ülkelerin yetiştiricilerine aktaracağımıza kendi üreticimize versek daha iyi olmaz mı?” diye sordu.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

MANİSALI BESİCİ: “MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORSAN YAPABİLECEĞİN TEK ŞEY BIRAKMAK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!