MARDİN’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, YENİ ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ: “ASGARİ ÜCRET 1000 LİRA OLSUN, AMA ZAM GELMESİN”

service

MARDİN’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, YENİ ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ: “ASGARİ ÜCRET 1000 LİRA OLSUN, AMA ZAM GELMESİN”

MURAT AKGÜL

Yeni yıldan itibaren geçerli olacak asgari ücret, 8 bin 506 lira olarak açıklandı. Mardin’de bir üniversite öğrencisi, yeni asgari ücreti; “8 bin 500 oldu, ama her şeye yüzde 80 zam gelecek. Asgari ücret bin TL olsun ama zam gelmesin. Asgari ücrette istediği kadar yükselsin hiçbir şeye de yaramayacak” sözleri ile değerlendirdi.

Mardinli vatandaşlar, 8 bin 506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücreti değerlendirdi. Enver Akın, şunları söyledi:

“Azdır, gerçekten azdır. Bu şartlarda çok az. Ekonomi bitmiş, mahvolmuş. Millet perişandır. Kiralar pahalı. Ben emekliyim, ben 4 milyar (4 bin lira) kira veriyorum. Çok zor geçiniyoruz. Yıl başında yine zamlar gelecek. Aldıkları 2-3 milyar (2-3 bin lira) fark, he yapacak o para? İş yok. İşveren çalıştıramıyor. Öyle gençler var ki aklın hayalin durur herkes bomboş.”

Rıdvan Beler, “12 sene park hastanesinde çalıştım. Çıkardılar, şimdi primim az. Nereye gitsem çalıştırmıyor. Zam gelirse yetmez, zam gelmezse yeter” dedi.

“ASGARİ ÜCRET 10 BİN OLMALIYDI”

Vedat Uslanmaz ise “10 bin lirayı bulsa daha iyi olurdu. Ekonomi çok pahalı. Bir markette alışverişimizde, en az 1-2 milyar (1000-2000 bin lira) para gidiyor. 10 bin verseydi daha iyi olurdu, 8 bin 500 iyi değil” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi olan bir vatandaş ise şunları söyledi:

“Asgari ücret, 8 bin 500 oldu. Kimi insanları istediği buydu zaten, 8 bin 500 TL ile 10 bin lira arası olması. Bence hiç iyi bir durum olmadı. 8 bin 500 oldu ama her şeye yüzde 80 zam gelecek. Yılbaşından sonra bu ücret, bir gencin sadece, harçlık olarak geçecek. Bir teneke yağ 2016’da 160 liraydı, şu an 2 bin lira olmuş. Asgari ücret bin TL olsun ama zam gelmesin. Her şeye zam yapıyorlar üst üste. Gelir yok, gider çok. Elektrik, doğal gaz, suya yüzde 200 zam geliyor. 2016’da bir adama 200 lira elektrik faturası geliyorsa, şu an 2 milyar (2 bin lira) faturası geliyor. Asgari ücrete yaptıkları yüzde 40 zamdır ama şu an her şeye yüzde 100 zam geliyor. Asgari ücret bin TL olsun ama her şey eski fiyatında kalsın. İşverenler bu parayı da hiçbir şekilde karşılayamayacak. Görüyorsunuz zaten herkes işsiz oturmuş parklarda bir şeyler bekliyor. Bir işe giriyorsun sana günlük verdiği 100 lira, senin sigara paketin olmuş 35-40 lira zaten. Asgari ücrette istediği kadar yükselsin hiçbir şeye de yaramayacak.”

 

Art’s Magazin  Yurt

MARDİN’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, YENİ ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ: “ASGARİ ÜCRET 1000 LİRA OLSUN, AMA ZAM GELMESİN”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!