MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN TOPLU TAŞIMA FİLOSU 2022’DE 41 MİLYON YOLCU TAŞIDI

featured
service

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN TOPLU TAŞIMA FİLOSU 2022’DE 41 MİLYON YOLCU TAŞIDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kentin 13 ilçesinde ve kırsal bölgelerinde toplam 434 belediye otobüsü ile hizmet verdiği toplu taşıma filosu, 2022 yılında 41 milyon yolcu taşıdı.

Ulaşım Dairesi Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, pandemi döneminde tüm Türkiye’de yaşanan kısıtlamalar sebebiyle Mersin’de de toplu taşıma kullanımının düştüğünü, daha sonra hem hijyen hem konfor hem de sefer sıklığı gibi sebeplerle artış gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“2019 yılında 33 milyon yolcu taşıyorken. 2022 yılında yolcuların salgın hastalıktaki tereddütlerinin gitmesi, otobüslerin yenilenmesi, daha hijyenik ve daha teknolojik olmasından dolayı yüzde 25 artışla 2022 yılında 41 milyon yolcu taşıdık. 2020 ve 2021 yılında 18 milyon civarındayken şu anda 41 milyona çıktı. Aynı şekilde 2019 yılında merkezde 187 araç, toplamda 246 araç ile hizmet verirken, şimdi merkezde 303 araç ve toplamda 434 araçla Mersin gelinde otobüs seferleri yapılmaktadır. Bu da tabii ki yolculuk konforunu çok iyi bir şekilde etkilemekte. 33 milyon yolcu 41 milyon yolcuya çıkmışken aynı zamanda araçlarda da hemen hemen yüzde 50’lik bir artış söz konusu. Böylece her bölgeye daha sık seferlerin düzenlenmesi, yolcular için de daha dakik seferlerin ulaşımın sağlanması anlamına gelmekte.” 

Demir, Büyükşehir ile yolcuların güvenle ulaşım sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

 “Aldığımız yeni otobüsler tamamen teknolojik donanımlı ve güvenilir olduğundan dolayı yolcuların birinci tercih sebeplerinden bir tanesidir. Yolcularımız salgın hastalıkta dahi hijyenik olan, her seferde yıkanan ve dezenfeksiyon ile temizlenen araçlarımıza daha güvenli bir şekilde binmekteydi. Aynı zamanda kamera, ses ve görüntü kaydıyla denetlendiği için yolcular kendilerini daha güvenli hissetmektedirler. Diğer bir yandan da araçlarımızın hepsi engelli bireylere uyumludur. Hem ortopedik hem işitme engelli bireylere uygundur. Görme engelliler için de tamamen sesli uyarı sistemleri vardır. Aynı zamanda engelli rampa ve koltuk kemeri ile beraber daha güvenli bir yolculuk yapmaktadırlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü olarak her geçen gün halkımıza daha iyi hizmet vermek için daha teknolojik donanımlı, daha sık seferlerle ve daha iyi ulaşım sağlamak için bütün gücümüzle çalışmaktayız. Yolcularımızı bir yerden diğer ulaştırırken onların sevincine ortak olmak için elimize gelen her şeyi yapıyoruz.”   

“BİZ GÜLER YÜZÜMÜZÜ, HİZMETİMİZİ ESİRGEMEDEN DEVAM EDİYORUZ”

Otobüs şoförü Tülay Serdar, Mersin nüfusunun artması, vatandaşların otobüs kullanım oranlarının artması ve kullanım ömrünü tamamlamış araçların yerine yenilerinin alınması sebebiyle otobüslerin sayısının artırıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Pandemi döneminde de var olan otobüslerimizi her sefer sonunda dezenfekte yaparak içerisini, koltukları, vatandaşın dokunduğu her yeri dezenfekte ederek hijyenik hale getirdik. Araçlar daha konforlu, daha rahat, yazın serin, kışın sıcak, engelli vatandaşlarımızın binmesi için rahat, ortopedik engelliler için rampalarımızın oluşu, işitme engelliler için sesli yanıt sisteminin oluşu, araçların zamanında duraklara girip çıkması, varacağı son noktaya güvenli gitmesi vatandaş talebinin artmasında çok büyük etken oldu. Personel olarak ilk işe alındıktan sonra şoför arkadaşlarımız; bizler de geçtik bu eğitimden, kurum içerisinde eğitim görüyoruz. Vatandaşlara nasıl davranmamız gerektiği, güler yüzü olmamız gerektiği, bir sorunla karşılaştığımız zaman zaman neler yapmamız gerektiğini aldığımız eğitimlerle öğreniyoruz. Bunu uygulamalı olarak da yapıyoruz.” 

Serdar, kadın şoför olarak vatandaşların takdirini aldıklarını söyleyerek, “Vatandaş güler yüzlü hizmet bekliyor. Elimizden geldiğince de yapmaya çalışıyoruz. Biz güler yüzümüzü, hizmetimizi esirgemeden devam ediyoruz” diye konuştu.

“OTOBÜSLERİMİZ HIZLI VE KONFORLU OLDUĞU İÇİN ZAMANDAN TASARRUF SAĞLIYOR”

Otobüs şoförü Sermin Bayar, insanların toplu taşımaya ilgisinin günden güne arttığını belirterek, “Otobüslerimiz hızlı ve konforlu olduğu için zamandan tasarruf sağlıyor. Bundan dolayı insanlar daha çok tercih ediyor. Otobüslerimiz bir noktadan diğerine hızlı bir şekilde varabildiği için ve aynı zamanda aktarmasız bir şekilde gidebildiği için tercih edilmektedir. Araçlarımız her sefer sonrasında hijyenik hale getirilmektedir. Bize bu istihdamı sağladığı için Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Yolcular tarafından takdir ediliyoruz. Sizinle gurur duyuyoruz. Sizi tebrik ediyoruz gibi cümleleri çok duyuyoruz. Bu bizi daha da gururlandırıyor. Kaliteli, konforlu, güzel, rahat bir yolculuk sağlamaya, elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Otobüs şoförü Göknur Keş de Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin sefer aralıklarının ve seferlerinin çok düzenli olduğunu vurgulayarak, merkezde ve ilçelerde vatandaşların ulaşımının zamanında sağladıklarını söyledi. Keş, genç, yaşlı, engelli birey olmak üzere otobüslerin donanımının tüm kesimlere uygun olduğunu belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi otobüslerimize vatandaşlarımızın ilgisi günden güne artmaktadır. Vatandaşlarımıza daha konforlu hizmet verebilmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 

Art’s Magazin  Yurt

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN TOPLU TAŞIMA FİLOSU 2022’DE 41 MİLYON YOLCU TAŞIDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!