‘MERSİN EDEBİYAT FESTİVALİ’, İKİNCİ GÜNÜNDE SÖYLEŞİ VE ATÖLYELERLE DEVAM ETTİ

featured
service

‘MERSİN EDEBİYAT FESTİVALİ’, İKİNCİ GÜNÜNDE SÖYLEŞİ VE ATÖLYELERLE DEVAM ETTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Karşılaşmalar’ temasıyla bu yıl ilkini düzenlediği ‘Mersin Edebiyat Festivali’nin ikinci günü tamamlandı. Söyleşiler ve atölyelerle geçen ikinci günde, yazar ve şairler, her yaştan edebiyatseverle bir araya geldi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve opera sanatçısı Bengi İspir Özdülger ve Mersin Edebiyat Festivali Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Sakallı’nın da katıldığı programın ilk bölümünde yazar Gülsevin Kıral ‘Çocuklarla Öykü Okuma Atölyesi’ ve şair ve yazar Necdet Neydim ise ‘Çocuklarla Şiir Okuma Atölyesi’ düzenledi. Yazar Barış İnce de ‘Roman-Öykü Atölyesi’ ile yetişkin edebiyatseverlerle buluştu. Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri, ‘Edebi Yapıtlarda Okur Nelerle Karşılaşır’ isimli Mersin Edebiyat Çalıştayı’nı yürüttü.

Şebnem İşigüzel ‘Yeni Zamanlarda Edebi Vaatler’, Gürsel Korat ‘Kapadokya ve Edebiyatım’, Kemal Varol ‘Bir Anadolu Üçlemesi: Ucunda Ölüm Var, Aşıklar Bayramı, Babamın Bağlaması’, Neşe Yaşın ile Metin Cengiz ise ‘Geçmişten Günümüze Şiirimiz’ söyleşileriyle programın ikinci bölümünde Mersinlilerle buluştu. Söyleşilerin ardından katılımcıların soruları da yanıt buldu.

Atölyelerin ardından çocuklara Cumhuriyet Yayınları, yetişkinlere de Kültür Yayınları’nın kitapları hediye edildi. Katılımcılara, Mersin’e özgü bir lezzet olan kaynar ikramı da yapıldı.

‘MERSİNLİ ŞAİR VE YAZARLARIN KİTAP KAPAKLARI’ SERGİSİ 

Edebiyat Festivali kapsamında açılan, Mersin’de adını duyurmuş ve en az üç kitap yayınlamış yazar ile şairlerin kitap kapaklarından oluşan ‘Mersinli Şair ve Yazarların Kitap Kapakları’ sergisi, Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir hafta boyunca açık kalacak. Mersinli edebiyatseverler festival bitiminde de sergiyi ziyaret edebilecek.

Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) Edebiyat Kurulu üyesi F. Saadet Bilir, Edebiyat Festivali’nin Mersin’e ayrı bir renk ve hava kattığını belirterek, kentte adını duyurmuş yazarların kitap kapağından oluşan bir sergi açtıklarını söyledi. Bilir, “Bu ne kadar güzel bir şey ki 50’nin üstünde yazar ve şairimizin şu anda kitabı sergileniyor burada. Bir hafta açık, herkesi de bekliyoruz. Gelsinler, yazarlarımızı tanısınlar” dedi. 

MEDEKA Edebiyat Kurulu Üyesi Jana Med İnanç ise “Festivale dair neler yapılabilir tartışılırken ortaya böyle bir şey çıktı. Bilmeyenlerin, duymayanların daha çok duyacağı, okuyacağı etkinlik olsun istedik” diye konuştu.

Art’s Magazin  Yurt

‘MERSİN EDEBİYAT FESTİVALİ’, İKİNCİ GÜNÜNDE SÖYLEŞİ VE ATÖLYELERLE DEVAM ETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!