MEZİTLİ’DE AYNI ANDA İKİ AÇILIŞ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEZİTLİ’DE AYNI ANDA İKİ AÇILIŞ

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde Yıldırım Mayruk Yaşayan Müzesi ve Mehmet Faruk Gürtunca Kütüphane ve Bilgisayar ile Geliştirilmiş Çalışma Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi ikinci katında gerçekleşen açılışa, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mezitli Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, ünlü modacılar Yıldırım Mayruk, Barbaros Şansal ve davetliler katıldı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi ve besteci Rustam Mehmedov da mini bir piyano resitali sundu.

Yapılan törende ilk olarak 2022 Cumhuriyet Bayramı’nda sahnelenen “2023’e Hikayeler Adım Adım Cumhuriyet” defilesindeki elbiselerin sergilendiği Yıldırım Mayruk Yaşayan Müzesi açıldı. Her biri 300 ile 800 saat arasında ince işçilikle tasarlanan Yıldırım Mayruk’un birbirinden değerli kostümleri, modaseverler ile buluştu. Katılımcıların oluşturulan Anı Defterine düşüncelerini yazdığı müzede elbiseler, üç ay arayla başka modellerle değiştirilerek sergilenmeye devam edilecek. Müze, Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nin açık olduğu saatlerde dileyen tüm vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak gezilebilecek.

Yapılan açışlardan ikincisinde ise Türk şiirine “Gezsen Anadolu’yu” eserini kazandıran şair, sanatçı, besteci ve gazeteci Mehmet Faruk Gürtunca adına kızı Ülkü Ongun tarafından yaptırılan Kütüphane ve Bilgisayar ile Geliştirilmiş Çalışma Merkezi hizmete girdi. Mezitli Kültür Merkezi ikinci katında, mimar Zekeriya Öktem tarafından dizayn edilen ve giriş bölümünde Gürtunca’nın eşyalarının, kitaplarının ve el yazması eserlerinin de yer aldığı bir müzenin de bulunduğu Kütüphane, ders çalışmanın yanı sıra internet teknolojisinden yararlanma ve nezih bir ortamda kitap okuma imkanı da sunuyor.

Açılışta, Başkan Tarhan, kütüphanenin oluşmasında katkıda bulunanlara plaket ve çiçek verdi.

Gönüllere dayalı bir belediyecilik yaptıklarını belirten Başkan Tarhan, “İnsana dayalı sosyal sermeyesi çok güçlü bir belediyeyiz. Belediyemizin pek çok yerinde kütüphanemiz ve kitaplığımız var. Türkiye’de örneği görülmemiş bir şekilde bastırıp dağıttığımız on binlerce kitabın yanında belediyemizin girişinde bulunan kütüphaneye gelip ücretsiz olarak kitap alabiliyorsunuz. Kitap okumanın yanında evlerinde ders çalışma ortamı bulamayan çocuklar için daha önce yine bir hayırseverimizin desteğiyle Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphanemizi hayata geçirmiştik. Şimdi de yine hayırseverimiz Ülkü Ongun’un babası Mehmet Faruk Gürtunca adına yaptırdığı çok kapsamlı ve teknolojik bir kafe kütüphanenin açılışını yapıyoruz. Geleceğimiz olan çocukların eğitime ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Aynı mekânda Türk moda dünyasının en bilenen ismi olan Yıldırım Mayruk’un diktiği kıyafetlerin yer aldığı bir Yaşayan Müzeyi de hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Tarhan, “Gerçek bir beyefendi olan Yıldırım Mayruk ve onun her daim yanında bulunan ve kendisini terzi yamağı olarak adlandıran Barbaros Şansal ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘2023’e Hikayeler Adım Adım Cumhuriyet’defilesindeki elbiseler sergilendiği bir müzemizi açıyoruz. Üç ayda bir elbiseler yenilenerek sürdürülebilir bir hale getirilecek” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise “Bir kent belediye başkanının kişiliğini yansıtır. Bu nedenle Mezitli Belediye Başkanımıza bize bu güzellikleri kazandırdığı için teşekkür ediyoruz. Birçok şey yapıyor. Kreşler kütüphaneler, kültür merkezi, amfi tiyatro, gönüllü evleri, koruluklar. Say say bitmez. Ama bunlardan en değerlilerinden birisi ise geleceğimiz olan çocukların ders çalışabilmesi için açtığı kafe kütüphanedir diye düşünüyorum. Bunun yanında Mersinlilerin ancak televizyonlarda gördüğü ünlü modacı Yıldırım Mayruk ve Barabaros Şansal’ın diktiği muhteşem elbiseleri Mezitli’de müze haline getirdi. Ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

MEZİTLİ’DE AYNI ANDA İKİ AÇILIŞ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!