Mezitli’de ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne Özel Etkinlik

featured
service

Mezitlide Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne Özel Etkinlik

Mezitli’de ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne Özel Etkinlik

 

Mezitli Belediyesi tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında, katledilen tüm kadınlar için özel bir anma etkinliği düzenlendi. 

Belediye Hizmet Binası önünde düzenlenen ve saygı duruşuyla başlayan etkinlikte turuncuya boyanmış kadın ayakkabıları; Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve belediye çalışanları tarafından erkek şiddetiyle katledilen kadınların isimleri okunarak oluşturulan alana yerleştirildi. Tüm katılımcıların kollarına günün anlamına yönelik olarak turuncu şerit bağladığı ve turuncu şemsiyelerin açıldığı anma etkinliğinde kadına yönelik şiddete tepki gösterildi. Mezitli Belediyesi’nde staj görürken erkek şiddetine kurban giden Feray Şahin’in de unutulmadığı anma etkinliğinde duygusal anlar yaşandı.

Özgecan Arslan’ın adına turuncu ayakkabıyı özel alana bırakan Başkan Tarhan, şiddeti yeryüzünden silinceye kadar mücadele etmek gerektiğine dikkat çekti. 16 gün boyunca turuncu ayakkabıların belediye önünde kalacağı bilgisini veren Tarhan, şunları söyledi:

“Tüm dünyada barıştan yana olduğumuzu ve her türlü teröre, şiddete karşı olduğumuzu dile getiriyor ve duruşumuzu sergiliyoruz. Belediye olarak sadece kadına yönelik değil, çocuğa, hayvana, insana, doğaya karşı şiddete karşı tavır ortaya koyduk. Şiddete karşı her koldan mücadele etmek durumundayız. Zaten Mezitli Belediyesi olarak kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık konusunda çok önemli çalışmalarımız var. Toplu iş sözleşmemizde de eşine şiddet uygulayan personel hakkında soruşturma açılması ve maaşının eşine verilmesi konusunda bir hüküm koyduk. Biz bu tür tedbirlerle şiddetin azalacağına inanıyoruz. Eğer kadın, ekonomik ve sosyal özgürlüğünü kazanırsa şiddet azalacaktır. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Kadınlarımız daha çok haklarını arasın, dik dursun istiyoruz.”

 

 

Art’s Magazin | Yerel

Mezitli’de 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne Özel Etkinlik 1
Mezitli’de ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne Özel Etkinlik
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!