Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

VAHAP SEÇER: “NÜFUS ARTIŞINDAN KAYNAKLI YENİ PROJEKSİYON VE YENİ PROJELERİN MERSİN’DE HAYATA GEÇİRİLMESİ İVEDİ”

featured
service

VAHAP SEÇER: “NÜFUS ARTIŞINDAN KAYNAKLI YENİ PROJEKSİYON VE YENİ PROJELERİN MERSİN’DE HAYATA GEÇİRİLMESİ İVEDİ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, depremlerin ardından Mersin’e 400 bine yakın göçün olduğunu ve ani nüfus hareketi nedeniyle geciken yatırımların bir an önce yapılması gerekliliğini yineleyerek “Nüfus artışından kaynaklı yeni projeksiyon ve yeni projelerin Mersin’de hayata geçirilmesinin ivedi olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TGRT Haber TV’de Yaprak Hırka Yıldız ile ‘Gündem Ekonomi’ programının dün canlı yayın konuğu oldu. Yaprak Hırka Yıldız’ın, “Mersin’in de yaşamış olduğu sıkıntılar var. Yoğun göç altında. Aynı Mersin gibi Konya ve Antalya’yı da görüyoruz tabii ki. Beklentiler nelerdir, hangi anlamda eğer önlem alınmazsa bir takım sıkıntılar yaşanacak” sorusu üzerine Başkan Seçer, şu yanıtı verdi:

“ÖNGÖRÜLÜ PROJEKSİYONLAR YAPIP, DERHAL ÖNLEM ALMAMIZ GEREKİYOR”

“350-400 bin civarında vatandaşımızın buraya geldiğini düşünüyoruz. Bu 350 bin vatandaşımız yerli vatandaşımız, 50 bin de sığınmacı geldiğini varsaydığımız zaman da 400 bin çok rahat burada oradan insan geldi. Tabii bu ani bir nüfus hareketi olduğu için, kentin altyapısına, üstyapısına, normal süregiden yaşam akışı içerisindeki dengelere de olumsuz tesir edecek. Bu doğaldır. Bunda bir şikayet çıkarmayın lütfen. Mutlaka bunlar bizim yurttaşımız, vatandaşımız, onları bağrımıza basacağız, orada bir sorun yok. Tüm gayretlerimizle, çalışma arkadaşlarımızla beraber 24 saat onların yanında oluyoruz ama bu bir realite. Bunu görmek lazım ve bu gelen vatandaşlarımızın önemli bir kısmının da bir süre, belki de daha da uzun süre, belki de hayatları boyunca burayı kendilerine memleket edinebileceklerini görüyoruz. Bunun için kahin olmaya gerek yok. Daha önceki yaşanan dünyada, ülkemizdeki bu tip doğal afetler ya da farklı gerekçelerle yoğun göçlerin yaşandığı dönemlerdeki tablolara bakarak bunu çıkartabiliriz. Ben bu öngörüyü yapıyorum kentin Belediye Başkanı olarak; 35-40 bin ailenin burada kalabileceğini öngörüyorum şimdiden. Bu da 200-250 bin nüfus demektir.

Bu kentin zaten deprem öncesi yerli nüfusu 1,9 milyon, 400 bin de sığınmacı yükü vardı, 2,3 milyon nüfusu vardı. Bu son deprem dolayısıyla nüfus transferinden sonra, göçten sonra bu nüfus şu anda yaklaşık olarak 2,7 milyon seviyelerine geldi ve geri dönüşler de olsa bunun 2 buçuk milyonların aşağısında bundan sonra Mersin’de olmayacağını çok net söyleyebilirim. Bu nedenle de tabii ki öngörülü projeksiyonlar yapıp, derhal önlem almanız gerekiyor. Mutlaka biz belediye olarak görevimizi yapacağız ama merkezi hükümetten de beklentilerimizi bir kez daha sizin aracılığınızla burada tekrar edeyim. Başta, geciken yatırımlarımız, merkezi hükümetin iznine bağlı ya da merkezi hükümete bağlı kurumların yaptığı yatırımların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Ardından da nüfus artışından kaynaklı yeni projeksiyon ve yeni projelerin Mersin’de hayata geçirilmesinin ivedi olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” 

Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman’ı vuran sel felaketine ilişkin de konuşan Başkan Seçer, CHP tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne Adıyaman’ın koordinasyonunun verildiğini ve şu anda orada da 670 konteynerlik bir konteynerkent oluşturduklarını kaydetti. Seçer, “Yaklaşık 3 bin 500, 4 bin insanımızın da yaşayabileceği bir alan çalışmamız var. Süratle de çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de vatandaşlarımızı oraya alacağız. Tabii ki bunu AFAD ile beraber yürütüyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir olarak yaraların bir an önce sarılması için ellerinden gelen katkıyı sunduklarını vurgulayan Seçer, şöyle devam etti:

“Adıyaman’a daha önce de gittim, bulundum ve önümüzdeki günlerde, hele hele şimdi bu sel afetinden sonra da tabii ki yerinde gidip yapabileceklerimizi, müdahale edebileceğimiz alanları orada gözlemleyeceğiz. Dün Hatay bölgesindeydim ben. Yoğun bir yağış vardı ve Doğu’ya doğru zaten yağış yoğunlaşıyordu. Tam da Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa; o bölgelerde yoğun yağış aldığını söyleyebilirim. Zaten Mersin de yağışlı. Adıyaman’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, haberi geldi. Allah’tan rahmet diliyorum. Deprem felaketinin üzerine bir de sel felaketi yaşandı. Hatay’da da aşırı yağışlar, özellikle çadırkentlerde büyük sorunlara sebebiyet vermiş. Diğer bölgelerde de aynı durumla karşı karşıya kalıyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

VAHAP SEÇER: “NÜFUS ARTIŞINDAN KAYNAKLI YENİ PROJEKSİYON VE YENİ PROJELERİN MERSİN’DE HAYATA GEÇİRİLMESİ İVEDİ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!