BODRUM BELEDİYE BAŞKANI ARAS, CANLI YAYINDA İKLİM EYLEM PLANI’NI ANLATTI 

featured
service

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI ARAS, CANLI YAYINDA İKLİM EYLEM PLANI’NI ANLATTI 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras katıldığı bir canlı yayında, “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 4. Belediyeler Buluşması”na ilişkin konuştu.

Başkan Aras İstanbul’da katıldığı bir televizyon programında, 2 ile 4 Aralık günlerinde Bodrum’da düzenlenecek olan “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 4. Belediyeler Buluşması” hakkında konuştu. Aras, “Bodrum değişken bir nüfusa sahip, biliyorsunuz ki salgından sonra ciddi bir göç aldık. Kentsel ve altyapı sorunlarımız var. Tabii bunlarla başa çıkmak ve ilgilenmek kolay iş değil ama biz Bodrum’da yaşadığımız için çok mutluyuz. Bu birkaç sorunumuzu da hallettiğimiz zaman Bodrum’da yaşamak da, çalışmak da, tatil yapmak da çok daha keyifli olacak” dedi. 

Başkan Aras, sunucunun Bodrum’da iklim değişikliği zirvesine neden ihtiyaç duyulduğu sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“CİDDİ BİR İKLİM KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nı biliyorsunuz. Artık ciddi bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Bu iklim krizinin sonuçları da doğal afetler, gıda krizi, su krizi, kitlesel göçler gibi insan hayatını etkileyen çok önemli ve çok tehlikeli sonuçları var. O yüzden biz; Bodrum Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Şişli Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Seyhan Belediyesi olarak, yedi CHP’li belediye olarak burada bir inisiyatif kurduk. Her belediye kendi alanında çalışmalar yapıyor ve sonra bu çalışmaları yaptığımız zirvelerde paylaşıyoruz ve sonuç manifestosu çıkartarak adımlarımızı atıyoruz.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR”

4’üncüsünü yapacağımız zirve, 2-3 Aralık’ta Bodrum’da olacak. İklim değişikliği, enerji verimliliği ile ilgili çok önemli uzmanlarımız geliyor ve bize bir yol haritası çiziyorlar. Bildiğiniz üzere Bodrum, uluslararası anlamda da çok tanınmış, bilindik bir yer. Aynı zamanda ben Avrupa Birliği nezdinde iklim değişikliği, Yeşil Mutabakat ile eşgüdümlü çalışmalar yapıyorum. Mesela Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği adaptasyon uygulamasına dahil oldum ve 100 kent arasına girdik. Bunları bütün belediyelerin yapması lazım. Biz geçen sene yangınlarla yaşadık. Hava, Bodrum’da hiç olmadığı kadar sıcak ve kuruydu. Çünkü bunlar iklim değişikliğinin sonuçları. Biz o dönemde 10 bin hektara yakın alan kaybettik. Daha önce bu kadar büyük bir yangın olmamıştı. Ayrıca bu sıcaklıklarla beraber artan buharlaşma sellere sebep oluyor. Şu an da iklim değişikliği çok önemli bir tehdit oluşturuyor.”

Aras, konuşmasına şöyle devam etti:

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SIFIR ATIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ KURDUK”

“İklim değişikliğinin en büyük sebebi atmosfere kontrolsüz şekilde karbon salınımıdır. Sanayileşmeden sonra en büyük tehdit. Karbon salınımını azaltmak için kentsel hareketliliği azaltmak, yerinde üretim yerinde tüketim, tarım ile ilgileniyoruz. Elektrikli araçlar çalışmasının daha çok kullanımını elde etmeye çalışıyoruz. Mesela termik santraller bizim için çok önemli bir tehdit. Aynı zamanda maden sahası açarak zeytinliklerimizi, ormanlarımızı yok ediyoruz. Karbon salınımı ve su kullanımı için büyük tehdit. Bodrum Belediyesi İklim Değişikliği Sıfır Atık Müdürlüğü’nü kurduk. Mısır’da yapılan Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliği zirvesine zoom ile katıldım. Bu iklim krizi dünyanın gündeminde ve gıdayı, yaşamı, suyu tehdit ediyor ama gereken adımları atmıyoruz.”

Aras, bu sene Bodrum’da 23 yangın olduğunu, geçen seneden sonra aldıkları önlemler ile yangınlara müdahale ettiklerini de sözlerine ekledi. 

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI ARAS, CANLI YAYINDA İKLİM EYLEM PLANI’NI ANLATTI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!