MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYE DESTEK İÇİN PROTOKOL 

featured
service

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYE DESTEK İÇİN PROTOKOL 

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Fethiye-Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği arasında Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazilerde kaba yem üretimine destek sağlamak için protokol imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazileri kiralamak yerine köylümüzün hizmetine sunuyoruz. Elimizdeki uygun tüm arazileri köylümüzün üretim yapması için onlara sunacak masraflarını azaltacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretime ve üreticiye destek olmak için yaşama geçirdiği projelere devam ediyor. Bu kapsamda üreticinin girdi maliyeti en fazla kalemlerinden olan kaba yem üretimi için protokol imzalandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye-Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği arasında imzalanan protokole göre; Büyükşehir Belediyesi’ne ait 55 dönümlük araziye kooperatif tarafından ekim yapılacak ve elde edilen ürünler üreticiye ücretsiz olarak dağıtılacak.

2 bin 650 üyesi olan Fethiye-Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak protokole ilişkin, “Büyükşehir Belediyemiz ile yem üretimi konusunda çalışma yaptık. Belediyeye ait araziler birliğimize tahsis edilecek. Bu arazilerden sezonda iki farklı ürün almayı planlıyoruz. Üreticilerimize bunları bedelsiz olarak vereceğiz. Kaba yem maliyetleri çok yükseldi. Bu proje bizler için çok önemli” diye konuştu. 

Tarımsal üretimin artması ve gençlerin üretime katılmasının önemine işaret eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla’nın turizmin yanında tarımsal üretimiyle öne çıkan bir kent olması için çalıştıklarını söyledi. Gürün, protokol kapsamında, Seydikemer Korubükü ve İzzettin Mahallelerindeki 33 bin 543 metrekare ve 21 bin 707 metrekare araziye yem bitkisi ekimi yapılacağına vurgu yaparak, üreticilerin girdi maliyetini düşürmek istediklerini aktardı. Gürün, şunları söyledi:

“Geldiğimiz noktada, Milas’ta başladığımız 350 dönümlük arazinin ekimini yaptık ve o bölgedeki besicilere bu ürünleri ücretsiz olarak dağıttık. Şimdi Seydikemer Fethiye bölgemizde 55 dönümlük alanda bu çalışmayı yapacağız. Arazilerimizi köylümüzün hizmetine sunmak istiyoruz. Elimizdeki uygun yapıdaki tüm arazileri köylülerimiz için kullanacağız. Yem üretimi için arazilerimizi açarak üreticimizin masraflarını azaltmaya çalışıyoruz. 2014 yılında toprağınızı ve hayvanınızı satmayın, direnin demiştik. Şu an çalışmalarımızı tamamladık ve kurduğumuz güç birliği ile kooperatifleşmeyle Muğla’da ürünümüzü en yüksek fiyatla pazarlayacağız. Sonunda Muğla’da bu birleşmeyi gerçekleştirdik. Tarımda yaptığımız çalışmalarla gençlerimizin köyüne, toprağına dönmesini istiyoruz.”

 

Art’s Magazin  Yurt

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYE DESTEK İÇİN PROTOKOL 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!