“KİPTAŞ Mihmandar” Projesinin Temeli Hacıbektaş’ta Atıldı

service

KİPTAŞ Mihmandar Projesinin Temeli Hacıbektaşta Atıldı

“KİPTAŞ Mihmandar” Projesinin Temeli Hacıbektaş’ta Atıldı

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde hayata geçirilecek “KİPTAŞ Mihmandar” adlı konut projesinin temelini attı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı bağlantıyla katıldığı törende; “Şu ana kadar Türkiye’nin her yerine dokunmaya gayret ettik, dokunmaya da devam edeceğiz” dedi. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da ticari bir kaygı gütmediklerini belirterek, “Bizim şehirleşmeye bakış açımız çok farklı. Bu farkı, burada gösterip bir kent hafızası oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

İBB iştiraki KİPTAŞ, Nevşehir Hacıbektaş’ta “KİPTAŞ Mihmandar” adlı konut projesi için bugün ilçede temel atma töreni düzenledi. Tanıtımı geçen 16 Ağustos’ta yapılan KİPTAŞ Mihmandar projesinin, Hacı Bektaş Veli’nin felsefesinin ve düşüncelerinin ilelebet daim kalmasına katkı sağlayacağı ve “4 kapı 40 makam” öğretisinden de yola çıkılarak projede avluya açılan dört tane büyük kapı tasarlandığı belirtildi. 40 makamı temsilen, dört bir tarafı farklı boyutlardaki kemerlerle dönerek bölgenin kültürel değerlerinin yansıtıldığı proje; 65 konut, 10 ticari birim, bir kreş ve bir sosyal tesis olmak üzere toplam 77 bağımsız birim ile 65 araçlık kapalı otoparktan oluşacak.

Projenin temel atma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bölge belediye başkanları ve ilçe sakinleri katılırken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbul’dan canlı bağlantı ile törende yer aldı.

İMAMOĞLU: BU MANEVİ TOPRAKLARA HİZMET EDEBİLMENİN ONURUNU YAŞIYORUM

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’dan Hacıbektaş’a selam ve sevgilerini yolladığını belirterek, “Çok özlüyorum; Hacıbektaş’ı çok seviyorum. Hacı Bektaş Veli’nin yolunu çok seviyorum” diyerek konuşmasına başladı.

“Bu duyguyla hayatımda beslendiğimi oradaki dostlarım, değerli canlar, değerli hemşerilerimi bilsinler; bu manevi topraklara, o güzel coğrafyaya hizmet edebilmenin de onurunu yaşıyorum” diyen İmamoğlu, “KİPTAŞ’la yaptığımız bu girişim, yüklenicinin de özenli gayretiyle orada çok hızlı vücut bulacak. Bütün maneviyatı, bütün güzelliği koruyan, örnek bir mimariyle Hacıbektaş’a değer katan, o topraklara yakışan bir eserin ortaya çıkması hususunda bir çalışmanın sonucunu birlikte göreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

İMAMOĞLU’NDAN KURT’A: PROJEYİ YÜZDE 25 ERKEN BİTİRİN

Projenin bitişini heyecanla beklediğini dile getiren İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt’a “Kafasına hangi takvim koyduysa, en az yüzde 25 aşağı çeksin onu. Benim acelem var, dayanamam hızlıca bitmesini sağlama hususunda” diye seslendi. KİPTAŞ’ın İstanbul için çok başarılı işlere imza attığını da vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“3,5 yıl içerisinde tarih yazdık diyebilirim, İstanbul’da hem kentsel dönüşümde hem sosyal konut üretiminde hem depremle mücadelede hem geçmişten gelen birçok sorunlu projeyi bitirmekte. Bir de açıkçası geçmişte çarçur edilen, sağa sola savrulan gayrimenkullerini toparlama, onları kazanma konusunda hukuki mücadelenin verilmesi… Birçok konuda tarihi bir mücadele içerisinde ama arkadaşlarıma şunu söyledim.

Bu tarihi mücadeleyi, farklı teknik süreçleri vermemiz lazım. Bunun belki de ilk adımın Hacıbektaş’ta atıyoruz ama başka illerimizde ve ilçelerimizde de çalışmalarımız sürüyor. Bu proje, bence bu anlamda da tarihe not düşecek. Umuyorum ki, memleketin her köşesine kaygılanan, dertlenen ve çözüm üretme konusunda hassas bir yönetimiz ki, şu ana kadar Türkiye’nin her yerine dokunmaya gayret ettik, dokunmaya da devam edeceğiz. Yeter ki, Allah bize güç, kuvvet versin. Allah, bizi kötülüklerden, günahlardan korusun. Allah, tamamına ersin.” 

AĞBABA: BU ÜLKEDE DEMOKRASİYE İNANAN HERKES EKREM İMAMOĞLU’NUN YANINDA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba da 2019’dan bu yana Hacıbektaş’ın tekrar ayağa kalktığını ve bunda da en çok Ekrem İmamoğlu’nun emeği olduğunu söyledi. “Ekrem Başkan bizim gözbebeğimiz. Zaman zaman hiç olmadık şeyleri görüyoruz. İşte Elini arkaya bağladı diye türbeye saygısızlık yapması gibi (!) yeni şeyler de üretiyor İmamoğlu” diyen Ağbaba, “En son biliyorsunuz ki hakkında bir dava vardı, bir ‘ahmak’ sözünden, birine iade edilen bir sözden ceza verilmeye çalışılıyor. Şunu söyleyelim hem CHP hem ülkesini, vatanını, milletini seven, bu ülkede demokrasiye inanan herkes Ekrem İmamoğlu’nun yanında. Biz de onu sonuna kadara yanındayız” dedi.

ALİ KURT: KESİNLİKLE TİCARİ BİR KAYGIMIZ YOK

Proje hakkında ANKA Haber Ajansı’na bilgi veren Ali Kurt, İmamoğlu’nun kendilerine “Anadolu’nun önemli kentlerinde şehircilik yapmalıyız” hedefini çizdiğini belirtti. Bunu ilk olarak Hacıbektaş’ta gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Kurt, ilçenin manevi anlamda çok önemli bir aydınlanma merkezi olduğunu söyledi. Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anadolu’nun önemli bir kültür merkezi ama hak ettiği ilgiyi görmüyor. Biz de burada teknik ve şehircilik anlamında buradaki öğretileri, mimari objelerle ilişkilendirecek, simgeleyecek bir projeye imza atmak için yola çıktık. 65 konut, 10 ticari birim, bir kreş ve bir sosyal tesis alanı yapıyoruz. Gerekirse 7/ 24 yaşamın sürmesine imkân sağlayacak bir yönetim planını burada hayata geçireceğiz.

Bunun da ileride Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde uygulanacak, rol model olacak bir iş olduğunu düşünüyoruz. KİPTAŞ olarak yeni dönemdeki anlayışımız, sosyal faydayı ön planda tutan, farkındalık yaratan, merkezinde insan olan çevre odaklı projeler yapmak. Bizim şehirleşmeye bakış açımız çok farklı. Bu farkı, burada gösterip bir kent hafızası oluşturmaya çalıştık. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri çarpık şehirleşme. Kesinlikle ticari bir kaygımız yok. Buradaki normal satılabilir alanımızın yüzde 25’ini kullanmadık. Şehirleşme adına ikonik bir iş yapmadık. Buraya ekstra yoğunluk getirip ‘çok kazanalım’ diye bir derdimiz yok.”

Art’s Magazin | İstanbul

“KİPTAŞ Mihmandar” Projesinin Temeli Hacıbektaş’ta Atıldı 1

“KİPTAŞ Mihmandar” Projesinin Temeli Hacıbektaş’ta Atıldı
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!