Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

NİĞDELİ BESİCİ YUSUF KARAKUŞ: “YEMLER YÜKSEK 380-400 LİRA OLDU ALAMIYORUZ, PARA KAZANMIYORUZ. BIRAKACAĞIZ BÖYLE OLURSA”

service

NİĞDELİ BESİCİ YUSUF KARAKUŞ: “YEMLER YÜKSEK 380-400 LİRA OLDU ALAMIYORUZ, PARA KAZANMIYORUZ. BIRAKACAĞIZ BÖYLE OLURSA”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Bor’un Obruk köyünde ziyaret ettiği besici Yusuf Karakuş, “Yemler yüksek 380-400 lira oldu alamıyoruz, gücümüz yetmiyor. Para kazanmıyoruz. Bağ-Kur’um yok yatıramadım, emekli de olamadım. Bırakacağız böyle olursa” diyerek sıkıntılarını dile getirdi. Gürer de “Yem fiyatı artıyor hayvan fiyatı aynı oranda artmıyor. Böyle giderse küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta sorunlar devam ederse, ülkenin et ve süt sorunu artar” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Bor ilçesi Obruk köyünde küçükbaş hayvancılık yapan üreticileri ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

“YEMLER YÜKSEK 380-400 LİRA OLDU ALAMIYORUZ, PARA KAZANMIYORUZ. BIRAKACAĞIZ BÖYLE OLURSA”

Geçtiğimiz yılın devlet desteklerini henüz alamadıklarını belirten 65 yaşındaki besici Yusuf Karakuş, Gürer’e sıkıntılarını şöyle anlattı:

“Yemler bitti, bunlar ne yiyecek? Desteklerimizin verilmesini istiyoruz. Desteklerimizi almadık daha. 70 tane koyumun var. Liste geldi, para yok, 2 aydır bekliyorum. Yemler yüksek 380-400 lira oldu alamıyoruz, gücümüz yetmiyor. Para kazanmıyoruz. Bağ-Kur’um yok yatıramadım, emekli de olamadım. Bırakacağız böyle olursa, ben bunu dedemizden gelme yapıyorum. Merada ot yok, kurak gitti. Recep Tayyip Erdoğan çıkıyor, küçükbaşa 100 lira diyor, bırakın 100 lirayı 50 lira olan ödemeleri bile hala alamadık.”

Ekonomik sıkıntı yaşadığını ifade eden Karakuş, küçükbaş hayvanlarını Kurban Bayramı’nda satacağını söyledi.

“BİR HAYVAN 3 KİLO YEM YİYORSA BU ARKADAŞ 250 GRAMA DÜŞTÜ”

Karakuş’un kendisi gibi besici olan kardeşi de “Ekonomik sıkıntıda olduğu için dışarıdan veteriner getiremiyor. Bir kilo et 300 lira. Bir tane besiliği 900- bin 300 liraya veriyor. Sıkıştı yem alacağım diye. Yemi dökerken, bir günde mesela bir hayvan 3 kilo yem yiyorsa bu arkadaş 250 grama düştü. Şu anda geçim sıkıntısı çok köy yerinde” diye konuştu.

“SORUNLAR DEVAM EDERSE ÜLKENİN ET VE SÜT SORUNU ARTAR”

Gürer de besicilerin sorunlarına ilişkin şunları söyledi.

“Yem fiyatı artıyor hayvan fiyatı aynı oranda artmıyor. Böyle giderse küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta sorunlar devam ederse, ülkenin et ve süt sorunu artar. Kırsal boşalıyor, kırsalda hayvancılık yapanların yaş ortalamaları da yüksek. Hayvancılığı desteklemek ve söylenen sözleri de yerine getirmek lazım.”

Art’s Magazin  Gündem

NİĞDELİ BESİCİ YUSUF KARAKUŞ: “YEMLER YÜKSEK 380-400 LİRA OLDU ALAMIYORUZ, PARA KAZANMIYORUZ. BIRAKACAĞIZ BÖYLE OLURSA”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!