Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ ORDU MELET IRMAĞI’NDA BALIKÇI BARINAĞI PROJESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA KARŞIN İNŞAATIN DEVAM ETTİRİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

service

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ ORDU MELET IRMAĞI’NDA BALIKÇI BARINAĞI PROJESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA KARŞIN İNŞAATIN DEVAM ETTİRİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

GENÇAĞA KARAFAZLI

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Irmağı’na yapmak istediği balıkçı barınağı projesine yürütmeyi durdurma kararı verilmesine karşın inşaata devam etmesi, çevre örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yargı kararını uygulamayanların suç işlediğini belirterek “Ordu’nun yaşanılabilir bir il olması için mücadelemize her zamanki gibi devam edeceğiz” dedi.

Ordu İdare Mahkemesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Irmağı’na yapmak istediği balıkçı barınağı için ‘Telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Belediyenin yargı kararına karşın inşaata devam ettiğini belirten çevre örgütleri, Melet Irmağı kenarında açıklama yaptı. Açıklamaya ORÇEV, Ordu Barosu Çevre Komisyonu, Tüm Köy-Sen, CHP, Emek Partisi, Sol Parti, Deva Partisi, SYKP üyeleri katıldı.

“ORDU BELEDİYESİ FELAKETİN TA KENDİSİDİR”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül şunları söyledi:

“Belediye, mahkeme kararını saymamakla kendilerini mahkeme üstünde görüyorlar. Biz projeyi yaparız sizler de yaptığımız projeyi kabul edin mi deniyor? Ordu’nun sahibi biz miyiz deniyor? Sizin her yaptığınızı kabul etmek gibi bir düşüncemiz yok. Ordu’nun sahipleri Ordulu yurttaşlardır. Bu nedenle belediyenin deniz dolgularına, taş ocaklarına açmış olduğumuz davaları kazanıyoruz. Belediyenin yapmış olduğu yanlış projelere Ordu’ya sahip çıktığımız için dava açıyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu için felaketin ta kendisidir.

“GÜN GELİR DEVRAN DÖNER SUÇLULAR BİR GÜN YARGILANIR”

Ordu’ya sahip çıkmaya devam edeceğiz. Mahkeme kararlarının uygulanmamasında sadece Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin mi suçu var? Hayır, bu davaların uygulayıcıları Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Ordu Valiliği’dir. Suç işlemekteler. Ordu Çevre Şehircilik Müdürlüğü davanın sonucunun uygulanmasına dair yazıyı Valiliğe göndermesi gerekiyor. O zamana kadar da inşaat yapılıyor, çalışma devam ediyor. Yazı, Valiliğe gidiyor, Valilik mahkeme kararını uygulanmasını yerine getiriyor mu? Valilik mahkeme kararının uygulanmasını isteseydi bu inşaat durdurulmuş olurdu. Suçu işleyenler suça göz yumanlar kadar suçludur. Herkes üç maymunu oynamaya devam ediyor. Bizler Ordu’ya ve doğamıza sahip çıkıyoruz. Suçlular bir gün yargılanır, gün gelir devran döner. Ordu’nun yaşanılabilir bir il olması için mücadelemize her zamanki gibi devam edeceğiz.”

“ADALETİN HİÇE SAYILMASI ÜLKE VE BİZLER İÇİN SON DERECE SAKINCALI”

Hukuksal süreç hakkında bilgi veren ORÇEV Yönetim Kurulu üyesi ve davanın avukatı Haluk Türkmen ise şunları söyledi:

“Yürütmeyi durdurma kararı aldığımız ikinci dava bu. Birinci davada iptal kararı verildi, uygulanmadı. Revize projesi hazırladılar ona ilişkin yeniden biz dava açtık bu aldığımız yürütmeyi durdurma kararı ikinci davaya ilişkin. Bunların uygulanmaması, adaletin bu denli hiçe sayılıyor olması; ülke ve bizler için son derece sakıncalıdır. Bugün bunu yapıyorlar yarın öbür gün başka şeyler yapacaklar. Melet’in batı yakasında eski mezbahanın olduğu yerde yine projesi olmaksızın bir yapı inşa ediyorlar ve kâğıt üzerinde bu yapı satıldı bildiğimiz kadarıyla. Projesi olmadan, onaylanmadan, ihalesi yapılmadan çalışmalar yapılıyor. Hukuku tamamıyla ayaklar altına aldılar. Bu ülkede eğer hukuk uygulanmayacaksa sonumuzun geldiğinin resmidir. Bizim çabamız var olan yasalarımızın uygulanmaya sokulması, başka bir şey istemiyoruz. Hiçbir zaman zorbalık göstermedik, hep hukuki yolları denedik ve Ordu Belediyesi’nin eylemlerine karşı açtığımız her davayı kazandık. Bunca hukuk tanımazlığı kabul edebilirlik mümkün değildir. Ordu halkından yasalara, mahkemelere sahip çıkmasını istiyorum.”

 

Art’s Magazin  Yurt

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ ORDU MELET IRMAĞI’NDA BALIKÇI BARINAĞI PROJESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA KARŞIN İNŞAATIN DEVAM ETTİRİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!