DOLAR 18,4119 0.48%
EURO 17,8611 -1.08%
ALTIN 973,10-1,08
BITCOIN 348598-1,41%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

AKP R─░ZE ─░L Y├ľNET─░C─░S─░ AL─░ HAYDAR ERÔÇÖ─░N, ESK─░ ANAP R─░ZE ─░L BA┼×KANI KEMAL ERÔÇÖ─░N VAS─░L─░K YAPTI─×I ├ť├ç ├çOCU─×UYLA MAHKEMEL─░K OLDU─×U ORTAYA ├çIKTI
 • Art's Magazin – En G├╝ncel Haberler
 • Rize Haberleri
 • AKP R─░ZE ─░L Y├ľNET─░C─░S─░ AL─░ HAYDAR ERÔÇÖ─░N, ESK─░ ANAP R─░ZE ─░L BA┼×KANI KEMAL ERÔÇÖ─░N VAS─░L─░K YAPTI─×I ├ť├ç ├çOCU─×UYLA MAHKEMEL─░K OLDU─×U ORTAYA ├çIKTI

AKP R─░ZE ─░L Y├ľNET─░C─░S─░ AL─░ HAYDAR ERÔÇÖ─░N, ESK─░ ANAP R─░ZE ─░L BA┼×KANI KEMAL ERÔÇÖ─░N VAS─░L─░K YAPTI─×I ├ť├ç ├çOCU─×UYLA MAHKEMEL─░K OLDU─×U ORTAYA ├çIKTI

ABONE OL
21 Eyl├╝l 2022 16:02
AKP R─░ZE ─░L Y├ľNET─░C─░S─░ AL─░ HAYDAR ERÔÇÖ─░N, ESK─░ ANAP R─░ZE ─░L BA┼×KANI KEMAL ERÔÇÖ─░N VAS─░L─░K YAPTI─×I ├ť├ç ├çOCU─×UYLA MAHKEMEL─░K OLDU─×U ORTAYA ├çIKTI
0

BE─×END─░M

ABONE OL

AKP R─░ZE ─░L Y├ľNET─░C─░S─░ AL─░ HAYDAR ERÔÇÖ─░N, ESK─░ ANAP R─░ZE ─░L BA┼×KANI KEMAL ERÔÇÖ─░N VAS─░L─░K YAPTI─×I ├ť├ç ├çOCU─×UYLA MAHKEMEL─░K OLDU─×U ORTAYA ├çIKTI

GENÇA─×A KARAFAZLI

AKP Rize ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒ yöneticisi ve ÇAYKUR Rizespor Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Ali Haydar Er’in, akrabas─▒ olan ve y─▒llar önce trafik kazas─▒nda ya┼čam─▒n─▒ yitiren eski ANAP Rize ─░l Ba┼čkan─▒ Kemal Er’in üç çocu─čuyla mahkemelik oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒. Kemal Er’in çocuklar─▒, babalar─▒n─▒n ölümünden sonra kendilerine vasilik yapan Ali Haydar Er hakk─▒nda, eski Ba┼čbakan Mesut Y─▒lmaz’─▒n kendileri için gönderdi─či paralar da dahil olmak üzere ailenin paralar─▒n─▒ zimmetine geçirdi─či iddias─▒yla 2011 y─▒l─▒nda dava açt─▒. Dava 11 y─▒ld─▒r sonuçlanmad─▒. Er karde┼člerin avukat─▒ ─░brahim Arslan, Ali Haydar Er hakk─▒nda, vasi olarak tutmas─▒ gereken defterleri tutmad─▒─č─▒ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklar─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

AKP Rize ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒’nda daha önce yönetim kurulu üyeli─či ve il ba┼čkan vekilli─či yapan, halen il disiplin kurulu üyesi ve ÇAYKUR Rizespor Kulübü Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ olan Ali Haydar Er hakk─▒nda 11 y─▒ld─▒r süren zimmet davas─▒n─▒n hikayesini, trafik kazas─▒nda ya┼čam─▒n─▒ yitiren eski ANAP Rize ─░l Ba┼čkan─▒ Kemal Er’in üç çocu─čundan biri olan Yavuz Er, ANKA Haber Ajans─▒’na ┼čöyle anlatt─▒:

“BABAM ONU BÜYÜTTÜ, ONA GÜVEND─░K, O ─░SE HAKKIMIZI YED─░”

“Biz, üç karde┼čtik yetim kald─▒─č─▒m─▒zda. Ali Haydar’─▒ babam büyüttü. Bizim evimizde y─▒llarca kald─▒, babam büyüttü. Babam ölünce ‘Kemal day─▒ma vicdan borcumu ödemek için ben vasi olmak istiyorum’ dedi kendisi. Amcalar─▒m da bunu kabul edince Ali Haydar Er vasi atand─▒. Biz, kendisine çok güvendik. Çünkü rahmetli babam büyüttü─čü için onun vasi seçilmesini biz de çocukken istedik. Bir abi gibi gördük ister istemez, bizden büyüktü çünkü. O dönemde vasi olarak atand─▒ ama biz ondan hiçbir ┼čekilde iyi bir destek göremedik. O, bizim hakk─▒m─▒z─▒ yedi.

“B─░ZE HESAP VERMED─░, DAVA AÇTIK, YARGITAY B─░Z─░ HAKLI BULDU”

Hep amcalar─▒m─▒z─▒n evinde büyüdük, y─▒llar sonra bir anla┼čmazl─▒─ča dü┼čtük. Bu konuda, dedik ki bir ara┼čt─▒rma yapal─▒m, çünkü bize hesap vermedi. Vasi oldu─ču için biz de dedik ki ‘Bize bir hesap verebilir misin, biz küçükken ne yedik, ne içtik’ diye sorduk. ‘Belki sana borcumuz var.’ Ö─črenmek istedik. O zamanlar muhasebe ofisimiz vard─▒, bize aitti. Rahmetli Necati Er diye amcam─▒z─▒n o─člu vard─▒, babam─▒n amcas─▒n─▒n o─čluydu, o i┼čletiyordu. O, y─▒llarca bize para yat─▒rd─▒. Ama Ali Haydar vasi oldu─ču için ona paray─▒ vermi┼č oldu. Bu sefer bütün paralar Ali Haydar Er’de birikmi┼č oldu. Ben, ortanca abim ve büyük abimle bir ara┼čt─▒rmaya girdik. Bankalardan dekontlar almaya ba┼člad─▒k. Dekontlar gelince bakt─▒k ki bize haks─▒zl─▒k ediliyor ve hemen 2011 y─▒l─▒nda dava açt─▒k. Mahkeme zaman a┼č─▒m─▒ nedeniyle davam─▒z─▒ reddetti, ard─▒ndan Yarg─▒tay’a ba┼čvurduk. Yarg─▒tay bizi hakl─▒ buldu, yeniden dava açt─▒k. Bu konuda avukat ─░brahim Bey’e geldik, o da bize çok yard─▒mc─▒ oldu. Mesut Y─▒lmaz, bize para göndermi┼čti. 2002’de benim hesab─▒mdan kendi hesab─▒na para aktarm─▒┼č, re┼čit oldu─čum halde. Bankalardan, biz re┼čit olduktan sonra Ziraat Bankas─▒’ndan kendi hesab─▒na, bizim babadan kalan emekli maa┼č paralar─▒m─▒z─▒ da çekmi┼č. Kendisine ‘Hesaplar─▒ oturup konu┼čal─▒m’ dedik ancak bize hesap vermeyince hukuki bir süreç ba┼člatt─▒k.

“HUKUK─░ MÜCADELEM─░Z─░ SONUNA KADAR SÜRDÜRECE─×─░Z”

Biz küçüktük tabii, ‘Bu kadar alt─▒n var’ dediler. O konuda bize dese ki ‘hiç alt─▒n yok’, biz de öyle bilecektik. Biz ‘Hesap ver’ dedi─čimizde hesab─▒ veremedi, biz de hukuki süreci ba┼člatt─▒k. Biz ona gitti─čimizde bize hesap vermedi zaten, vermek istemedi ve bize ‘Gidin istedi─činiz hukuk yoluna ba┼čvurun’ dedi. Tabii bunu derken bizim evrak bulamayaca─č─▒m─▒z─▒ dü┼čündü. Çünkü 1991 evraklar─▒yd─▒ bunlar. Mahkemeye sundu─čumuz evraklar─▒n aras─▒ndan Mesut Y─▒lmaz’─▒n gönderdi─či paralar─▒n evraklar─▒ da var.”

“MESUT YILMAZ 3 KEZ PARA GÖNDERD─░, PARALAR YOK”

Mesut Y─▒lmaz’─▒n kendilerine gönderdi─či paralar konusunda da konu┼čan Yavuz Er, konu┼čmas─▒n─▒ söyle sürdürdü:

“O zaman─▒n paras─▒yla bir kere 1996’da 670 milyon, ikincide 400 milyon ve son olarak 30 milyon var. Mesut Y─▒lmaz üç defa para göndermi┼č gözüküyor. Onun haricinde avukat ─░brahim Bey, dekontlarla konu┼čuyoruz, 2002 y─▒l─▒nda da 29,5 milyar, abimin ve benim hesab─▒mdan Ali Haydar Er’in kendi hesab─▒na geçiriyor. Babam öldü─čünde, arabalar─▒ var, babama ait, onlar─▒ satm─▒┼č. Kira gelirlerimiz ortada yok, çay param─▒z ortada yok, alt─▒nlar─▒m─▒z yok. 13-14’e yak─▒n belgeli evrak─▒m─▒z var bu konu hakk─▒nda. Ama netice alam─▒yoruz bilirki┼čilerden. Biz de art─▒k hukuk davas─▒na devam ediyoruz.”

“B─░Z─░M KÜLTÜRÜMÜZDE YET─░M HAKKI YEMEK GÜNAHTIR”

Er karde┼člerin avukat─▒ ─░brahim Arslan ise Ali Haydar Er’in zimmetine para geçirdi─činin bilirki┼či raporlar─▒yla tespit edildi─čini, cezaland─▒r─▒lmas─▒ için Rize Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒’na suç duyurusunda bulunduklar─▒n─▒ belirterek ┼čunlar─▒ söyledi:

“Biz, bir sosyal sorumlulu─čun gere─čini yerine getirmek için bu davay─▒ ald─▒k. Çünkü bizim kültürümüzde yetim hakk─▒ yemenin ne kadar günah oldu─čunu bize ö─črettiler. Bu bilinçle bu davaya girdik. 2011 y─▒l─▒ndan beri de bu davay─▒ devam ettiriyoruz. ─░lk bana geldiklerinde dava a┼čama kaydedememi┼čti. Daha önce ba┼čka bir avukatla açm─▒┼člard─▒, Trabzon’dan bir avukatt─▒, bir sonuca gidemediler. Zaten Trabzon’dan da biraz takip edilmesi zordu. Adaletsizli─či gördüm, yetim hakk─▒n─▒n ne kadar k─▒ymetli oldu─čunu bildi─čimiz için bu i┼če girdik.

“VAS─░ OLARAK TUTMASI GEREKEN DEFTERLER─░ TUTMADI”

─░lk dava, zaten alacak davas─▒ olarak aç─▒lm─▒┼č. Vasilik görevini sonland─▒rmak için sulh hukuk mahkemesine ba┼čvuruyor kar┼č─▒ taraf. Ancak sulh hukuk mahkemesi bunu reddediyor, bilirki┼činin haz─▒rlad─▒─č─▒ son raporu kabul etmiyor. Yasal olarak tutmas─▒ gereken defterleri tutmad─▒─č─▒ndan dolay─▒ reddediyor. Bu karar─▒ üst mahkemeye götürüyorlar ve üst mahkeme de bu itiraz─▒ reddediyor, karar kesinle┼čiyor bizim lehimize. Bu da ┼ču anlama geliyor, vasilik görevini gere─či gibi yerine getirmedi─čini ortaya koymu┼č oluyor. Yani aç─▒kça suç i┼čliyor ve biz suç duyurusunda bulunduk, Rize Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒ bu konuda gerekli soru┼čturmalar─▒ ba┼člatt─▒. Ayn─▒ ┼čekilde hukuki yönden de tazminat davam─▒z devam etmekte. ┼×u an bilirki┼či a┼čamas─▒nday─▒z. Bilirki┼či raporlar─▒ hakl─▒l─▒─č─▒m─▒z─▒ ortaya koyuyor. Ancak biz yine de bu miktar─▒n yetersiz oldu─čunu dü┼čünüyoruz. Tam olarak mahkemeye yans─▒yan bilirki┼či raporlar─▒nda bizim umdu─čumuz ┼čekilde bir rakam gelmedi─či için devaml─▒ bilirki┼či raporlar─▒n─▒ yenilemek zorunda kal─▒yoruz. En son raporumuzda, Ali Haydar Er’in 250 bin lira civar─▒nda bir rakam─▒ kendisine kulland─▒─č─▒n─▒ görüyoruz.”

“B─░L─░RK─░┼×─░ RAPORLARI B─░Z─░M HAKLILI─×IMIZI ORTAYA KOYDU ANCAK YETERL─░ BULMADIK”

─░┼čin ilginç taraf─▒, bu paralar nedense bilirki┼či raporlar─▒na konu edilmiyor. Dosya içerisinde Ali Haydar Er’in sorumlu oldu─ču, yani gelir olarak kulland─▒─č─▒ 14 ayr─▒ belgeleri de koyduk ancak nedense bilirki┼čiler bu paralar─▒ hiç hesaplamaya dahil etmiyorlar. Buna itiraz ediyoruz, devaml─▒ itiraz─▒m─▒z bu yönde oluyor zaten. Son gelen bilirki┼či raporunda da eksiklik var. Onda da söz konusu paralar dahil edilmemi┼č. Biz, ona da itiraz ettik. Yeni bir bilirki┼či raporu talep ediyoruz. Di─čer yönden de ┼čahs─▒n sorumlulu─ču için soru┼čturma ba┼člat─▒lm─▒┼č durumda. ┼×ikayetimizi yapt─▒k, soru┼čturma ba┼člat─▒lm─▒┼č durumda. Fiili olarak vasili─či devam etmiyor ama sonuçta defterleri tutmad─▒─č─▒ndan dolay─▒, raporunu veremedi─činden dolay─▒ hukuki ve cezai sorumlulu─ču devam ediyor. Ali Haydar Er, vasilik görevini suiistimal etmi┼č, kendi ç─▒kar─▒ için kullanm─▒┼čt─▒r.”

“BU DAVANIN HABER KONUSU NE OLAB─░L─░R K─░? A─░LE ─░ÇER─░S─░NDE OLAN B─░R MESELE BU”              

ANKA Haber Ajans─▒’n─▒n telefonla ula┼čt─▒─č─▒ Ali Haydar Er ise hakk─▒ndaki iddialara ┼čöyle yan─▒t verdi:

“Bu davan─▒n haber konusu ne olabilir ki? Aile içerisinde olan bir mesele bu. Bana kimse suç duyurusunda bulunmad─▒. 12 sene önce bana aç─▒lan bir dava vard─▒r, devam etmektedir, suç duyurusu falan yok. Bilirki┼či itiraz─▒ yapar; o yapt─▒ bana, ben yapt─▒m ona, neticede dava devam ediyor. Y─▒prat─▒lmak isteniyorsam ayr─▒ konu ama bu, day─▒-ye─čen aras─▒nda olan aile meselesi. 90 bin lira zimmetine geçirme diye bir ┼čey yok. Y─▒lmaz Ailesi’nin gönderdi─či para da orada hepsi dosyada. Benim ifademde vard─▒r onlar zaten. Bana onlar suç duyurusunda bulunmad─▒ ki. Ben hesab─▒m─▒ verirken oradan, çay paras─▒ndan, kiradan hepsini ben beyan etmi┼čim yani. Kendi beyan─▒m var benim dosyada. Bana dava açt─▒klar─▒ zaman ben dedim ki ‘Böyle böyle buralardan paralar geldi ama bu paralar─▒n ben be┼č kat─▒n─▒ bunlara ben ödedim, belgelerim var’. Bilirki┼čilerde hesaplama hatalar─▒ndan gitti geldi sürekli. Avukat─▒ma söyledim; ‘Bu dava benim için önemli bir davad─▒r, buldu─čunuz her ┼čeyi ç─▒kartacaks─▒n─▒z’ dedim. ‘Her ┼čeyi ç─▒kars─▒nlar, sak─▒n itiraz etme’ dedim. Ama hesaplamada ben ma─čdur olmayay─▒m.”

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU