FINDIKLI BELEDİYESİ BAŞKANI ÇERVATOĞLU’NDAN BELEDİYEYE TAHSİSİNİ İSTEDİĞİ BİNANIN VERİLMEMESİNE TEPKİ: “KENT MEYDANI OLUŞTURALIM İSTEDİK, OLMADI”

service

FINDIKLI BELEDİYESİ BAŞKANI ÇERVATOĞLU’NDAN BELEDİYEYE TAHSİSİNİ İSTEDİĞİ BİNANIN VERİLMEMESİNE TEPKİ: “KENT MEYDANI OLUŞTURALIM İSTEDİK, OLMADI”

Gençağa Karafazlı

Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, kent meydanı projesi için belediyeye verilmesini istediği eski yurt binasının öğretmenevi ve akşam sanat okulu olarak kullanılmak üzere Rize Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine tepki gösterdi. Çervatoğlu, “Biz burayı halkımıza daha nitelikli hizmet verebilmek için istedik ve kent meydanı oluşturalım dedik. Burada bulunan şadırvanı da yer altına indiririz, cami ve bu meydan ortaya çıkar bir kimliğe kavuşur diye ama olmadı” dedi.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun ilçede oluşturmak istediği kent meydanı için belediyeye verilmesini talep ettiği eski yurt binası Sabancı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Eski yurt binası önünde konuyla ilgili açıklama yapan Çervatoğlu, şunları söyledi:

“CUMHURBAŞKANLIĞININ GENELGESİ VAR”

“Cumhurbaşkanlığımızın 2021-2023 İnsan Hakları Eylem Planı Genelgesi’nde belirtildiği gibi ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tüm şehirlerde herkes için erişilebilir meydanlar oluşturulacaktır’ diye eylem planı açıklamış. Bu çerçevede bizler de dedik ki 300 yıllık bir camimiz var burada bizim binamız camiyle çok yakın ve Fındıklı’nın erişilebilir bir kent meydanı yok. Görmüş olduğunuz bina yurt binası, yeni yurt binası yapılınca boşaltıldı Özel İdare’ye kaldı. Valiliğe de gittik Özel İdare’de de talepte bulunduk önerimiz şu oldu, biz kendi mülkümüz olan binamız zaten ömrünü de tamamlamaya başlamış bu binayı buradan kaldıralım, eski yurt binasını belediye binası olarak bize tahsis ederseniz bu tahsisle belediye hizmetlerini orada verelim, bu bölümde üç yüz yıllık camimiz de ortaya çıksın ve kent meydanı oluşturalım, erişilebilir bir kent meydanı yapalım diye bir talepte bulunduk. Ama bu talep maalesef ki, Fındıklı’dan iki üyemiz de var İl Genel Meclisi’nde AKP meclis üyemiz kabul oyu vermiş, İYİ Parti de olan meclis üyemiz ve diğer üç üye ret oyu vermiş. Özetle, bu binanın Fındıklı Belediyesi’ne tahsis talebi uygun görülmemiş olup Fındıklı Sabancı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu olarak kullanılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi.

“ÖĞRETMENEVİMİZ ZATEN VAR”

Öğretmenevimiz var zaten, öğretmenevi bir otelcilik işletmesi yapacaksa, bir turizm şirketi gibi çalışacaksa diyecek bir lafım yok. Biz burayı halkımıza daha nitelikli hizmet etmek verebilmek için istedik ve kent meydanı oluşturalım dedik. Burada bulunan şadırvanı da yer altına indiririz, cami ve bu meydan ortaya çıkar bir kimliğe kavuşur diye ama olmadı. Tabi kendi işlerine gelmeyince ne Cumhurbaşkanlığı’nın genelgesi ne de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nün yazısı dikkate alınabiliyor. Öğretmenevi var, ek binası da var. Buraya muhtemelen otelcilik hizmetleri yapacaklar. Başka ne yapacaklar bu binaya? Biz başka bir öneride de bulunduk Valimize. Sayın Valimiz Kemal Çeber’e dedik ki, kent meydanı olduğu zaman bu iki binayı da yıkalım kaymakamlıkla bir araya gelelim yine modern bir tasarımla, sağ taraf sol taraf diye ayrılabilir kaymakamlık ve belediye hizmet binası oluşturulsun, kent hizmeti daha bütünlükle verilebilir diye. Mevcut kaymakamlık binamız da ekonomik ömrünü tamamlamak üzere, oraya da adliyenin gelmesi konuşuluyor, orada da bir modern bina emniyet mensuplarına da bir emniyet müdürlüğü, bir adliye binası yapılabilirdi. Söylediğimiz zaman çok güzel projeler olarak adlandırılıyor ama kağıt üzerinde tahsise gelince maalesef ki İl Genel Meclis üyelerinden 27 il genel meclis üyesinin kabul oyu ve 3 ret oyuyla reddedilmiş bizimkisi ama Sabancı Öğretmenevi’ne devredilmiş.”

 

Art’s Magazin  Yurt

FINDIKLI BELEDİYESİ BAŞKANI ÇERVATOĞLU’NDAN BELEDİYEYE TAHSİSİNİ İSTEDİĞİ BİNANIN VERİLMEMESİNE TEPKİ: “KENT MEYDANI OLUŞTURALIM İSTEDİK, OLMADI”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!