RİZE’ DE SOKAK KÖPEĞİNİN SALDIRIYA UĞRAMASINA TEPKİ: “OLAYIN ÜZERİNE GİDİLMESİ LAZIM HAYVANA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

service

RİZE’ DE SOKAK KÖPEĞİNİN SALDIRIYA UĞRAMASINA TEPKİ: “OLAYIN ÜZERİNE GİDİLMESİ LAZIM HAYVANA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’de geçen hafta kıraathane avlusunda yatan köpeğe A.Ç. isimli vatandaş elindeki ahşap sopa ile birçok kez vurdu. Görüntülerin basına yansıması üzerine A.Ç. savcılık tarafından ifadesi alınıp serbest bırakıldı. İşletmeci Mustafa Sadıkoğlu ve kıraathane müdavimleri de saldırıya tepki gösterdi ve kendilerinin hayvansever olduğunu söyledi.

Rize Müftü Mahallesi’nde 26 Ocak’ta meydana gelen olayda bir kahvehanenin kaldırıma bitişik verandasına sığınan köpeğe A.Ç. adlı bir kişi elindeki sopa ile saldırdı. A.Ç.’nin, kahvehaneye girerek köpeğe birçok kez vurmasına rağmen, köpek oradan kaçana kadar, etraftaki insanların şiddet olayına tepki göstermemesi dikkat çekmişti. Bu durum basına yansıyınca A.Ç. savcılıkta ifadesi alınıp salıverildi.

“KÖPEĞİN DURUMU İYİ AMA ARTIK BURAYA GELMİYOR”

Köpeğe eziyet edilmesine tepki gösteren kıraathane sahibi Mustafa Sadıkoğlu şöyle konuştu:

“Burada yaşanan bu olay bize yakışmadı, bu kahvenin müşterilerinin hayvansever olduğu bilinir, yanlış anlaşıldı bu olay. Sosyal medyada kimse müdahale etmedi diye yanlış anlaşıldı, bu sırada içeride de kimse yok. Burada duran birkaç kişi de bizle alakalı değil, yoldan geçerken dinlenen kişiler. Onları da ben tanımıyorum. Olaydan sonra köpeğimiz gelmedi buralara, peşine gittik etrafta dolaşıp bu tarafa gelmediğini gördük. Köpekte herhangi bir sağlık sorunu yok. O günden beri buraya gelmiyor.

“BENİM KEDİM O KÖPEĞE GÜVENİP ONUN ETRAFINDA DOLAŞIYORDU, KEDİM ŞU ANDA DIŞARIYA ÇIKMAKTA TEDİRGİN DURUMDA”

Biz burada yavru bir kedi bulduk geçen sene. Bir gece kayboldu ertesi gün ayağını çekerek geldi. Özel bir dispanserde ameliyat olması gerektiğini söylediler.  Bir veterinere ulaştık, bir yardım kampanyası oluşturdu burada. İki saatte yeterli para toplandı. Kediyi götürüp teslim ettik dispansere, orada bir gün yoğun bakımda kaldı ikinci gün aldık. Ben üst katta yoğun bakım yaptım, yedi gün gözettik. Şu anda kedimiz çok iyi, herkesle arkadaş ismi Duman ve aynı köpekle, şiddete uğrayan köpekle arkadaş olan bir kedi. O köpeğe güvenerek K9 gibi dolaşıyordu, o köpek buraya gelmediği için buraya dün akşamdan beri yabancı köpekler gelmeye başladı benim kedim de dışarı çıkmıyor artık tedirgin durumda.”

“BU KÖPEK SAYESİNDE ÇOCUĞUM KORKUSUNU YENDİ”

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’e seslenerek sokak hayvanları için yaşam alanları oluşturulmasını isteyen mahalle sakinlerinden Ali Kasap adlı bir yurttaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın memleketi Rize’nin kötü anılmasını doğru bulmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“O gün yaşanan olayda adamın köpeğe vuracağını tahmin edemeyiz, farkına varınca arkadaşlar kalktılar elini tuttular, o arada köpek çıktı gitti. Onlar da müdahale ettiler ama bizler burada olsak bu olay hiç olmazdı. Benim çocuğum köpekten korkardı bu köpek sayesinde köpek korkusunu yüzde otuzlara kadar indirdim.

“SOKAK HAYVANLARINA YAŞAM ALANLARI OLUŞTURULSUN”

Rize içerisinde güzel bir alan bulunsun, biz hayvan severler, hayvanlara yiyecek alınsın diye su faturalarımızdan giderleri karşılansın diye gönüllü imza vererek destekleriz. Kameralarla seyredebilelim, dağın başında da olsa. Orada birkaç insana da çalışma alanı oluştursun. Dünya’ya örnek olalım, Cumhurbaşkanının, Mesut Yılmaz’ın şehri burası. Birçok aktif olan siyasetçi, inşaatçı Rizeli dünyaya örnek olsunlar. Hazır Cumhurbaşkanımız da Rizeli, sayın Belediye Başkanı’mızdan talebimiz bu hayvanları insanların yaşam alanlarından alıp kendi yaşam alanlarını oluşturmaktır. Saldırıya uğrayan köpeğin durumu da gayet iyidir. Bu hayvan mahallemizin sevgilisi. Bu bölgede oturan herkesi bu tanır hatta evin kapısına kadar bana sürekli eşlik eder, mahallenin bütün çocuklarını tanır. Mahalleli de bunu çok sever.”

“BİZ VATANDAŞA SALDIRDIĞINI GÖRMEDİK”

Mahallede bulunan bir markette kasap olarak çalışan yurttaş ise köpeğin çok sakin olduğunu kimseye saldırmadığını, 8 yıldır tanıdıklarını şöyle anlattı:

“Sekiz yıldan beri burada yaşıyor. Biz besleyip bakıyoruz bu köpeği. Bir şeyler alıp bu köpeğe veren müşterilerimiz bile var. Bugün geldi bir müşterimize kuzu yaptık, özellikle bana kemiğini bu köpeğe ver dedi. Şu ana kadar herhangi bir saldırganlığını biz görmedik. Belki bir insandan kötü muamele görmüştür ona benzetmiştir onu. Saldırdı diyorlar ama biz görmedik. Diğer türlü hayvana yapılmaması gereken bir şeydir bu.”

“BEN PAKİZE DERİM ONA. ÇOK UYSAL BİR HAYVAN”

Bir diğer mahalle sakini ise şöyle konuştu:

“Bu köpeği biz yıllardır tanıyoruz. Belediye bir zamanlar ıslah için almıştı, orada bir sene durdu, kaçtı ve ilk geldiği yer yine burası. Burada bizi tanır kimseye de bir zararı yoktur. İsim bile taktık ben Pakize derim ona. Çok uysal bir hayvan. Sadece bu olayda değil çevredeki diğer hayvanlara yapılan şiddetin takibi yapılmalı. Ben o gece geldim işten çıktıktan sonra baktım ki buralarda mı diye köpek. Dediklerine göre çivili sopayla vurmuş, bunun üzerine gidilmesi lazım.”

 

Art’s Magazin  Gündem

RİZE’ DE SOKAK KÖPEĞİNİN SALDIRIYA UĞRAMASINA TEPKİ: “OLAYIN ÜZERİNE GİDİLMESİ LAZIM HAYVANA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!