ATAKUM BELEDİYESİ ÖZGECAN KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

featured
service

ATAKUM BELEDİYESİ ÖZGECAN KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açıldı. Özgecan Aslan’ın bir direniş simgesi olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Bugünü direniş günü ilan edin. Sizleri alanlara, meydanlara ve mücadeleye davet ediyorum” dedi.

Atakum Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ilçeli kadınların sosyal, psikolojik, ekonomik, hukuki ve geleneksel sorunlarla baş etmelerine destek olacak Özgecan Kadın Danışma Merkezi hizmete girdi. Açılışa Başkan Deveci, Av. Gülay Deveci, CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Füsun Sökmez, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esin Çelebi, deprem bölgesinden Atakum’a gelen depremzede kadınlar, meclis üyeleri, saivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Deveci, şunları söyledi:

“ÖZGECAN DİRENİŞİN SİMGESİ”

“Özgecan, genç bir kızımız. Kadına şiddet kültürünün mağduru oldu. Anadolu’da Atatürk’ün Cumhuriyeti’nde kadınlar şiddete uğruyor. Özgecan, ona karşı direnişin simgesi. Burada açtığımız Özgecan Kadın Danışma Merkezi de onun altyapısını oluşturacak olan, mağdur olan kadınlara hizmet sunacağız. Atatürk’ün Cumhuriyeti’ne kadın hakları 1930’lu yıllarda geldi. Türk Medeni Kanunu da kadına hangi hakkı vermişse o noktadan bugünü direniş günü ilan edin.”

Başkan Deveci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, Birleşmiş Milletler’in kendiliğinden verdiği bir gün olmadığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Dünyayı yönetenlere bu kararı verdiren kadın direnişleri. 8 Mart, kadının bir başarısıdır. Kadınlar neyi elde etmişlerse alınlarının teriyle ve bileklerinin gücüyle elde etmişlerdir. Türk kadını hangi hakka sahipse bunu kendi mücadelesiyle kazanmıştır. Türk kadınının tarihi bence şanlıdır, tarihinizle övünün. Çocuklarımızın geleceği çok aydınlık değil. İşsizlik yüzde 25’lerde. Türk kadınlarını yeni baştan görev bekliyor. Kuva-yı Milliye, Anadolu insanının kültürünün açığa çıkmış, siyasallaşmış, sloganlaşmış iki kelimelik bir cümlesidir. Ama bu kelimenin içerisinde bağımsızlık, mücadele, özgürlük, Cumhuriyet ve dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk vardır. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında kadının özgür ve bağımsız olduğu, şiddete uğramadığı, hayatın her alanında var olduğu yeni ve güçlü bir Cumhuriyet oluşturacağız. Burası bir açılış değil bir mücadele gününün başlangıcı. Üstelik ilk adım kenti, Atatürk’ün ‘Benim doğduğum kent’ dediği kent Samsun’dan ve adını atasından alan Atakum’dan başlanıyor. Hem Samsun hem de Atakum olunca hepimizin sorumluluğu artıyor. O nedenle sizleri alanlara, meydanlara ve mücadeleye davet ediyorum.”

DEPREMZEDELER UNUTULMADI

Öte yandan, açılış programında depremzedeler unutulmadı. Deprem felaketinde hayatını kaybedenler için bir adet çınar, anıt ağaç olarak merkez bahçesine dikildi. Depremden etkilenen 11 ili temsilen de farklı türde çiçek toprakla buluşturuldu.

Art’s Magazin  Yurt

ATAKUM BELEDİYESİ ÖZGECAN KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!