ATAKUM’DA ENGELLİLER HAKLARI İÇİN SES YÜKSELTTİ: “SADAKA ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ATAKUM’DA ENGELLİLER HAKLARI İÇİN SES YÜKSELTTİ: “SADAKA ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ”

Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Konseyi Engelliler Meclisi işbirliğiyle ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ dolayısıyla farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Engellilerin hakları için bir araya geldiği yürüyüşte Atakum Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nadide Döktür, “Engelliler ötekileştirilmekte, kendisine verilen sadakalarla yetinmesini istenmektedir. Engellilere reva görülen sadaka anlayışını kabul etmiyoruz” dedi.

Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Cumhuriyet Kadınları Bandosu’nun marşlarıyla eşlik ettiği farkındalık yürüyüşünde, engelliler pankartlarla mesaj verdi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve Gülay Deveci’nin de engelliler ve aileleriyle birlikte yürüdüğü etkinlikte Başkan Deveci, “Engelleri aşacaksak birlikte başaracağız” yazılı döviz taşıyarak engellilere destek oldu. 

Yürüyüş sonrasında Çobanlı İskelesi’nde basın açıklamasında bulunan Atakum Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nadide Döktür, şunları kaydetti:

“SADAKA ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ”

“Bundan 1 yıl önce de yine aynı şekilde yürüyüşümüzü Türkiş’ten başlatıp burada bitirmiştik. Koskoca 1 yıl geçti ve biz bugün yine benzer konulara değineceğiz. Gerek sosyal medyada gerekse alanlarda engelliler için farkındalık, sevgi, saygı gibi kavramları çokça duysak dahi gerçek tablo hiç de öyle sanıldığı gibi değil. Engelliler ötekileştirilmekte, kendisine verilen sadakalarla yetinmesini istenmektedir. Engellilere reva görülen sadaka anlayışını kabul etmiyoruz. Engellilere yönelik yapılacak her çalışmanın insan hakları temelinde değerlendirilmesini, kanunlarda gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve insan onuruna yakışır şekilde garanti altına alınmasını istiyoruz.

“‘SEN ENGELLİ MİSİN? HİÇ BENZEMİYORSUN’ ANLAYIŞINI KINIYORUZ”

Yakın zamanda gündemde yer alan engelli öğretmen atamalarında dile getirilen, ‘Sen engelli misin? Hiç engelliye benzemiyorsun’ anlayışını kınıyoruz. Hatırlarsınız aynı akıl yine yüzü kızarmadan; ‘Görme engelli olmana rağmen sana iş vermişiz daha ne istiyorsun’ demeyi de kendine hak görmüştü. Emek gücü değersizleştirilen, hayatın her alanında ötekileştirilen, ‘Sen engellisin, yapamazsın’ anlayışıyla dün nasıl mücadele ettiysek bugün de mücadele etmeye devam edeceğiz.”

“SÖZ, YETKİ, KARAR ENGELLİLERE”

Öznenin; yani bizlerin yok sayıldığı ortamda oluşturulan genelgeler, yönetmelikler, kanunlar ve kurumlar çözüm olmaktan öte bizlerin ayağına bağ olmakta, daha büyük problemleri peşinde getirmektedir. Yerelden genele engellilerle ilgili alınacak her kararda engellilerin katılımıyla karar alınması artık zaruridir ve artık ne zaman ne de sabrımız kalmıştır. Şimdi, engelliler için ‘eşit yurttaşlık’ anlayışıyla hem kurumları hem de toplumu dönüştürme zamanıdır. Zaman, hayatı erişilebilir hale getirmenin zamanıdır. Bugün burada bulunan, kulak veren herkesi dayanışmaya davet ediyoruz. Mücadeleyi büyütmeye, umudu örgütlemeye el verin! Özne bizsek, yöneten de biz olacağız. Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: Söz, yetki, karar engellilere.”

 

 

Art’s Magazin  Yurt

ATAKUM’DA ENGELLİLER HAKLARI İÇİN SES YÜKSELTTİ: “SADAKA ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!