BES SAMSUN ŞUBESİ, SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI: “SGK EMEKÇİLERİNİN 11 YILDIR GASP EDİLEN HAKLARI DERHAL ÖDENSİN”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BES SAMSUN ŞUBESİ, SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI: “SGK EMEKÇİLERİNİN 11 YILDIR GASP EDİLEN HAKLARI DERHAL ÖDENSİN”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Büro Emekçileri Sendikası (BES), emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenleme nedeniyle iş yükü artan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının taleplerini dile getirmek için SGK Samsun İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. BES Samsun Şubesi Başkanı Yılmaz Tuluk, “2012 yılında yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daha önceden SGK çalışanının almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemeler, sözde ‘eşit işe eşit ücret’ adı altında kaldırılmıştır. Sendikamızın yaptığı Anayasa Mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, iktidar tarafından gereği yapılmayarak hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir” dedi.

BES Samsun Şubesi üyeleri, bugün SGK Samsun İl Müdürlüğü önünde toplanarak, EYT düzenlemesinin ardından iş yükü artan SGK çalışanlarının taleplerini dile getirdi. BES Samsun Şubesi Başkanı Yılmaz Tuluk, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“SGK EMEKÇİSİ, ‘ARTIK YETER’ DİYOR”

“Herkesin yakından takip ettiği gibi, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme Meclis’ten geçerek yasalaştı. Henüz düzenleme kamuoyu ile paylaşılmadan, 1 Ocak’ta hizmet borçlanmasına asgari ücrete gelen zam oranında artış olacağını duyan mağdurlar, sosyal güvenlik merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmuş, borçlanma taleplerini gerçekleştirmişlerdi. Bu durum dahi SGK çalışanlarının iş yükünü 6-7 kat artırırken emeklilik taleplerinin başlaması ile tüm sosyal güvenlik merkezleri önü mahşeri kalabalığa dönüşmüş, yaşanan yoğunlukla beraber hem vatandaşlar mağdur edilmiş hem de SGK emekçilerinin iş yükü katmerlenerek artmış, daha da artacağı görülmektedir. Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanması çok büyük sıkıntılara neden olacaktır. Sürekli çıkarılan vergi ve SGK prim aflarıyla beraber diğer işlerini de yetiştirmek için zaten gece gündüz demeden çalışan SGK emekçisi, ‘Artık yeter’ diyor. SGK çalışanları, açlık sınırındaki bir ücretle 85 milyon vatandaşa hizmet etmektedir.

“İKTİDAR, HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE İKRAMİYELERİMİZİ GASP ETMİŞTİR”

2012 yılında yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daha önceden SGK çalışanının almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemeler, sözde ‘eşit işe eşit ücret’ adı altında kaldırılmıştır. Sendikamızın yaptığı Anayasa Mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, iktidar tarafından gereği yapılmayarak hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir. Ek gösterge düzenlemesi adı altında çıkarılan yasada SGK emekçisi görülmemiş, 3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılarak SGK çalışanları bir darbe de buradan yemiştir. Kimi kurumlarda iş yoğunluğu nedeniyle farklı isimler altında ek ödemeler yapılmaktadır. Adalet Bakanlığı çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı, Sağlık Bakanlığı çalışanları için döner sermaye ödemeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nda ek ders ücretleri, belediye çalışanlarına denge tazminatı gibi. SGK, doğumdan ölüme tüm vatandaşlarımıza hizmet vermekte olup, mevzuat yoğunluğu ve iş yükü açısından en yoğun kurumlardan biridir.

Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak, 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliği’nde yer alan ek ödeme puanlarına 100’er puan eklenmesini istiyoruz. Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK çalışanlarına da 3600 ek gösterge istiyoruz. Aynı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz. Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

BES SAMSUN ŞUBESİ, SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI: “SGK EMEKÇİLERİNİN 11 YILDIR GASP EDİLEN HAKLARI DERHAL ÖDENSİN”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!