KESK SAMSUN DÖNEM SÖZCÜSÜ ALBAK: “BİZ KADINLARIN YAŞAMLARI VE KAZANIMLARI PAZARLIK KONUSU DEĞİLDİR”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK SAMSUN DÖNEM SÖZCÜSÜ ALBAK: “BİZ KADINLARIN YAŞAMLARI VE KAZANIMLARI PAZARLIK KONUSU DEĞİLDİR”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

KESK Samsun Dönem Sözcüsü Uğurcan Albak, “14 Mayıs seçimleri sonrası tek adam rejiminin parlamentoya taşıdığı Hizbullah’ın varisi HÜDA-PAR daha ilk günden ‘yalnız yaşayan kadınların sahiplenilmesine’ dair açıklamalar yapıyor, İstanbul Sözleşmesi karşıtlığı üzerinden homofobik nefret söylemlerini sürdürüyor ve en önemlisi kadınları şiddete karşı koruyan 6284 sayılı yasayı, kadınların kazanımlarını tartışmaya açıyor. KESK olarak tekrarlıyoruz; biz kadınların yaşamları ve kazanımları pazarlık konusu değildir” dedi.

KESK Samsun Dönem Sözcüsü Uğurcan Albak, 14 Mayıs seçimlerinde HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesiyle ilgili açıklama yaptı. Albak, şunları söyledi:

“14 Mayıs seçimleri sonrası tek adam rejiminin parlamentoya taşıdığı Hizbullah’ın varisi HÜDA-PAR daha ilk günden ‘yalnız yaşayan kadınların sahiplenilmesine’ dair açıklamalar yapıyor, İstanbul Sözleşmesi karşıtlığı üzerinden homofobik nefret söylemlerini sürdürüyor ve en önemlisi kadınları şiddete karşı koruyan 6284 sayılı yasayı, kadınların kazanımlarını tartışmaya açıyor. KESK olarak tekrarlıyoruz; biz kadınların yaşamları ve kazanımları pazarlık konusu değildir. Kadın düşmanı politikalar da ortaklaşmış ittifakları kadın dayanışması ile yeneceğiz.

“KARANLIK İTTİFAKLARA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Kadınların sosyal ve siyasal hayatta, iş yaşamında görünür olmasını istemeyenler, ev içi şiddette sesini çıkarmayanlar, şiddete maruz bırakılan yerine failini koruyan, katillere ceza indirimini layık görenler yan yana gelmiş durumda. Bu partiler İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Yasası’nın kaldırılmasına karşı nefret söylemlerini gündemde tuttular. Kadınların eğitim hakkından miras, boşanma, nafaka ve diğer tüm temel haklarına kadar karşı söylemlerini her fırsatta dile getirdiler. Aynı şekilde çocuk istismarına af isteyen, çocuklarla cinsel ilişki yaşını belirleyen partiler, bu zihniyetteki partilerin meclis düzeyinde politika yapıyor olması biz kadınların açısından tehdit olacağını da biliyoruz. HÜDA PAR, Cumhur İttifakı’nı desteklediği açıklamasının ardından ‘bekar kadınları sahiplendirme’ yönündeki açıklamalarıyla kadınları hiçe saydığını alenen gösterdi. Çocuk yaştaki evlilikleri olağan gören, tecavüze uğrayan kadını tecavüzcüsüyle evlendirmeyi öngören, kadınların mücadelesi ile kazanılmış haklarını kaldırmayı düşünen bu karanlık ittifaklara karşı mücadelemiz devam edecek. Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlerin karşısında canımızı koruyan 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. 6284 sayılı kanunu yalnızca savunmakla kalmayacağız; aynı zamanda uygulayacak ve bütüncül politikalarla destekleyeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz yan yana omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

Art’s Magazin  Yurt

KESK SAMSUN DÖNEM SÖZCÜSÜ ALBAK: “BİZ KADINLARIN YAŞAMLARI VE KAZANIMLARI PAZARLIK KONUSU DEĞİLDİR”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!