SAMSUN’UN İLK KATILIMCI BÜTÇESİ ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN

featured
service

SAMSUN’UN İLK KATILIMCI BÜTÇESİ ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN

Samsun’da ilk katılımcı bütçe, Atakum Belediyesi tarafından oluşturuluyor. Proje kapsamında yapılan toplantıda Atakum’un sorunlarına değinen Başkan Cemil Deveci, “Bu süreçten beraber çıkacağız” dedi.

Samsun’da ilk katılımcı bütçe, Atakum Belediyesi tarafından oluşturuluyor. Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi iş birliğinde “Benim Kentim”, “Benim Belediyem”, “Benim Bütçem” ve “Komşularımızla Buluşuyoruz” sloganlarıyla hayata geçirilecek projenin ilk toplantısı, Büyükoyumca Mahallesi Pazar Yeri’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Atakum Belediyesi Meclis Üyeleri, Atakum Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Yalnız, Şeref Aydın, Atilla Küçükala, Atakum Belediyesi Birim Müdürleri, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esin Çelebi, Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, Büyükoyumca Mahallesi Muhtarı Fatma Yiğit ve çok sayıda Büyükoyumca Mahallesi sakini katıldı. 

BAŞKAN DEVECİ, YURTTAŞLARI DİNLEDİ

Büyükoyumcalılar, yaşadıkları sorunları ve taleplerini toplantıda Başkan Deveci’ye birebir anlattı. Küçük büyük tüm yurttaşların taleplerini tek tek not eden Başkan Deveci, sorunların çözümü için en kısa sürede çalışmalara başlanacağı sözünü verdi.

Demokratik ve şeffaf yönetim anlayışıyla belediye bütçesinin en verimli şekilde kullanılmasının amaçlandığı projenin ilk toplantısı yoğun ilgi gördü.

“ÖRNEK BELEDİYELERDEN BİRİ”

Toplantıda projenin kent demokrasisine büyük katkıda bulunacağını belirten Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, şöyle konuştu:

“Sizin vergilerinizle oluşturulan belediye bütçesini birlikte planlamayı düşünüyoruz. Önümüzde iki bütçe daha var. Bu bütçeyi sizinle beraber yapalım. Türkiye’de 1920’den bu tarafa hangi açıdan bakarsanız bakın aydınlık bir sayfa açılmıyor. Bu ülke bizim. Bu ülke bu çocukların.Tüm hayatımı ve siyasi geçmişimi bu çocukların geleceğine vakfettim. Birlikte düşüneceğiz ve karar vereceğiz. Bütçeyi sizinle yapacağız. Teknik anlamda bir katılımcı bütçe yapacağız. Bütçemiz şifreleriyle kodlarıyla kısacası her yönüyle katılım bütçesine uygun olacak. Birleşmiş Milletlerin bizim gibi belediyeleri izlemeye yönelik bir kurulu var. Bu tip bütçe yapanları izliyorlar. Avrupa fonlarından kredi alırken ve başka ilişkilerde bu belediyeleri takip ediyorlar. Tüm sıkıntılarına rağmen Atakum Belediyesi İstanbul’da Şişli Belediyesi, Eskişehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi gibi Türkiye’deki birkaç belediyeden bir tanesi olmaya aday. Atakum Belediye Meclisi kararıyla ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’ sözleşmesine imza attık. Atakum Belediyesi kadın erkek eşitliği konusunda oldukça iyi projelere imza attı. Atakum Belediyesi olumlu projeleriyle Türkiye’nin başka yerlerinde konuşulan belediyelerinden bir tanesi haline geldi.’’

BU SÜRECİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

Başkan Deveci ülke olarak geçirilen zorlu süreçten el birliği ile çıkılacağına dikkat çekerek, “Bütçeyi huzurunuza getirdim. Bundan sonra size teslim. 2022 bütçesini geçen kasım ayında yapmıştık. Bütçe böyle bir süreçten geçmedi ama bütçeyi muhtarlar toplantısında, belediye meclisinde, birtakım sivil toplum örgütlerinde tartışarak oluşturmuştuk. 265 milyon TL’lik gider bütçesi. Haziran ayında yeniledik. 195 milyon TL yeniden ekledik. Bu yılın ortasında bir bütçe daha yaptık. Sadece biz değil diğer belediyeler ve kurumlar da yaptı. Devlet üçüncüsünü yapıyor şimdi. 2023 gider bütçesi 875 milyon TL. Bugüne kadar görülmemiş yaşanmamış bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Bu anlattıklarımın 1920’den bu tarafa bir örneği yok, olmadı. Bu tablodan beraber çıkacağız. Bu süreci beraber yöneteceğiz ve buradan çıkacağız” dedi.

SAMSUN’UN İLK KATILIMCI BÜTÇESİ ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!